***28.05. 2017r. Grabina pow. sandomierski. Samochód osobowy zjechał z drogi a następnie wjechał do przydrożnego rowu. Samochodem podróżowało 3 osoby, wszystkie zostały zabrane do szpitala. Działania ratownicze prowadzone były przez 4 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby*** 27.05.2017r. Przełom, pow. kielecki. O godzinie 13. 00 doszło do zderzenia 3 samochodów osobowych, w wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby. Jednej z osób strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.**** 26.05.2017r. Bieganów pow. włoszczowski. O godz.14.16 doszło do zdarzenia wyniku którego mężczyzna został przygnieciony przez przyczepę jednoosiową własnej konstrukcji. Działania straży polegały na wydobyciu mężczyzny przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz przystąpiono do resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez zespół LPR. Lekarz stwierdził zgon. W działaniach udział brały 4 zastępy straży pożarnej. tępy Straży Pożarnej oraz inne służby
2016-12-12 | Jednostka: KW PSP Kielce

Uroczyste Otwarcie w Busku-Zdroju pierwszej w województwie świętokrzyskim sali edukacyjnej „Ognik”

  print

8 grudnia 2016 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej w województwie świętokrzyskim sali edukacyjnej „Ognik” która powstała w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”. W ceremonii otwarcia ognika uczestniczyli m.in. zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Michał Cieślak, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Czajka wraz ze swoim zastępcą st. bryg. Robertem Sabatem, pani Katarzyna Nowacka w imieniu świętokrzyskiego kuratora oświaty, władze samorządowe oraz uczniowie klasy 3 „c” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju.

Po okolicznościowych przemowach biało-czerwoną wstęgę, prawdziwym strażackim toporkiem przecięli: zastępca komendanta głównego PSP, świętokrzyski komendant wojewódzki PSP, poseł, wicewojewoda, a na finał - trzecioklasistka Natalia w parze z buskim komendantem powiatowym Arturem Brachowiczem.

Pierwszą lekcję o bezpieczeństwie uczniowie "trójki" mieli w sali multimedialnej w przygotowanych specjalnie dla nich, małych strażackich mundurach i hełmach. Cała ścieżka edukacyjna to pomieszczenia, które zgodnie z wytycznymi zaadaptowane zostały na typowe mieszkanie. Z pomieszczeń wygospodarowano: kuchnię, pokój dzienny, łazienkę i kotłownię. Cały kompleks, o powierzchni 100 metrów kwadratowych, znajduje się na poddaszu budynku komendy. Dzięki temu układowi dzieci mogły zobaczyć między innymi z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także sprawdziły jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar. Podczas edukacyjnych zajęć zaprezentowano uczestnikom szkolenia, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. Oczywiście wszystkie pokazy wykonywane były w warunkach w pełni bezpiecznych dla uczestników. Dzieciaki były zachwycone, tym bardziej, że po pierwszej lekcji do sali wjechał wielki tort, strzelający w górę fajerwerkami. Były też upominki od posła i generała. Trzecioklasiści odwdzięczyli się krótkim program artystycznym, z ognistą zumbą na finał.

Celem programu „Bezpieczna+” jest tworzenie warunków do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych. Wierzymy, że szkolenia realizowane w ramach tego projektu zapiszą się w świadomości uczestników i w przyszłości zaowocują poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku gdy rzeczywiście przyjdzie zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymuje certyfikat „Dzielny Mały Strażak” za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

Wszystkie dzieci zapraszamy do odwiedzenia sali edukacyjnej „Ognik” od 15 grudnia po uprzednim zgłoszeniu swojego przyjścia w Komendzie Powiatowej PSP w Busku-Zdroju.

Opracowanie: mł. bryg. mgr inż. Robert Bujny - KP PSP w Busku-Zdroju, Monika Baran-Śnioch - KW PSP w Kielcach
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Busku-ZdrojuDodał:Monika Baran-Śnioch
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi