***23.11.2017r. Suchedniów, pow. skarżyski. Wypadek z udziałem 2 samochodów osobowych. Jedna osoba poszkodowana odwieziona zastała do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 4 zastępy straży pożarnej***22.11.2017; 07:21,Bidziny pow. opatowski, najechanie samochodu ciężarowego cysterny (przewożącego azotan amonu, materiał wybuchowy i zapalniki) na tył samochodu ciężarowego z naczepą przewożącego kruszywo. W zderzeniu poszkodowany został kierowca sam. Scania który został zabrany do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brało 7 zastępów straży pożarnej.***21.11.2017r. Odonów, pow. kazimierski. Czołowe zderzenie sam. osobowego z ciężarowym. Kierowca sam. osobowego został rany, strażacy udzielili mu KPP po czym został zabrany do szpitala przez przybyły ZRM. Akcja ratownicza prowadzona była przez 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby ***20.11.2017 r.m. Krzyż, pow. kazimierski. Samochód osobowy wpadł do przydrożnego rowu i uderzył w przepust. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy podróżującej nim kobiecie i wydobyli ją z pojazdu. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.***19.11.2017 r. Wola Szczygiełkowa, powiat kielecki. O godzinie 02. 09 doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w którym zamieszkiwały dwie osoby. Strażacy w celu ugaszenia ognia podali 4 prądy gaśnicze wody. Po zlokalizowaniu pożaru i częściowemu oddymieniu ratownicy w pomieszczeniu objętym pożarem odnaleźli zwęglone ciało kobiety. W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział brało 8 zastępów straży pożarnej oraz 33 strażaków. ***
2017-05-15 | Jednostka: KW PSP Kielce

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka w Kielcach

  print

13 maja 2017 roku w Kielcach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z przekazaniem Komendzie Powiatowej PSP w Staszowie sztandaru oraz jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Patronat honorowy nad świętokrzyskimi obchodami Dnia Strażaka objął minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak.

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w intencji strażaków odprawiona została msza święta, którą celebrował ks. kan. Marek Mrugała kapelan wojewódzki strażaków. Wzięli w niej udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej, druhowie ochotniczych straży pożarnych z terenu województwa świętokrzyskiego oraz zaproszeni goście.

Po mszy, uczestnicy przeszli na kielecki rynek, gdzie odbył się uroczysty apel. Zgromadzonych gości powitał świętokrzyski komendant wojewódzki PSP w Kielcach st. bryg. Adam Czajka. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że w okresie ostatnich 25 lat dzięki wytężonej pracy wielu pokoleń strażaków, Państwowa Straż Pożarna przeszła ewolucyjne zmiany, dzięki którym strażacy stanowią jedną z najbardziej profesjonalnych i nowoczesnych grup zawodowych.

Podczas uroczystości zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. Robert Sabat odczytał list ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, następnie zastępca komendanta głównego PSPst. bryg. mgr Krzysztof Hejduk odczytał list komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego z życzeniami dla wszystkich świętokrzyskich strażaków oraz ich rodzin z okazji Dnia Strażaka.

W uroczystym apelu wzięli udział m.in.: parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, zastępca komendanta głównego PSPst. bryg. mgr Krzysztof Hejduk, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski. Wśród gości obecnych na uroczystości nie zabrakło także: wiceprezydenta miasta Kielce, byłych komendantów PSP z terenu woj. świętokrzyskiego, działaczy Związku OSP, szefów oraz przedstawicieli służb mundurowych z terenu województwa, przedstawicieli instytucji współpracujących z jednostkami straży pożarnej, księży kapelanów, komendantów powiatowych PSP z terenu województwa na czele z komendantem miejskim PSP w Kielcach, przedstawicieli związków zawodowych działających w strukturach straży pożarnej, dowódców jednostek ratowniczo-gaśniczych Komendy Miejskiej i Komend Powiatowych PSP, a także komendantów gminnych Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu naszego województwa.

Uroczystość Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Kielcach wzbogacona przekazaniem sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Staszowie miała podniosły i wyjątkowy charakter. Uhonorowanie jednostki sztandarem to niewątpliwie największe i zaszczytne wyróżnienie, które może otrzymać jednostka strażacka. To symbol męstwa i odwagi, symbol wartości, które są i będą podstawą służby w formacji mundurowej jaką jest PSP.

Z okazji strażackiego święta wręczono odznaczenia i medale, nominacje na wyższe stopnie służbowe, dyplomy oraz inne wyróżnienia. Uhonorowano strażaków PSP i OSP, a także osoby zasłużone dla pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej. Świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Czajka został odznaczony „Brązowym Krzyżem Zasługi”.

Podczas Wojewódzkich Odchodów Dnia Strażaka obyła się ceremonia wręczenia jednostkom OSP aktów włączenia ich do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Na mocy decyzji komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 1 grudnia 2016 r. 3 jednostki OSP z terenu naszego województwa zostały włączone do KSRG, były to: OSP Bałtów (pow. ostrowiecki), OSP Mniów (pow. kielecki), OSP Sędziszów (pow. jędrzejowski).

Po przemówieniach zaproszonych gości odbyła się defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych ulicami Kielc.

Uroczystość uświetniły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Krasocina z Mażoretkami, kompania honorowa z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, kompania towarzysząca ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, kompania z OSP Wola Morawicka i kompania z OSP Brudzów oraz pododdział złożony z kilkudziesięciu pocztów sztandarowych wystawionych przez jednostki OSP oraz Komendy Powiatowe i Miejską PSP z terenu województwa.

W pobliskim Parku Miejskim odbył się zaś strażacki piknik edukacyjny z konkursami dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji były: wystawa sprzętu pożarniczego, w tym samochód MACK z 1947 roku z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, koncerty Orkiestr Dętych z OSP Daleszyce, program artystyczny w wykonaniu artystów WDK i Studia Tańca „Verso”, wystawa sprzętu Komendy Wojewódzkiej Policji oraz pokazy sprawnościowe strażaków (Grupa Ratownictwa Wysokościowego), pokazy Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża oraz nauka udzielania pierwszej pomocy.

 

Opracowanie: mgr Monika Baran-Śnioch – KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: mł. asp. Bartłomiej Idzik - KW PSP w Kielcach, st.asp. Piotr Boksa - KP PSP Kazimierza Wielka

 Dodał:Monika Baran-Śnioch
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi