***22.09.2017r, Ostrowiec Św. około godz. 16.20 w hali produkcyjnej doszło do wybuchu pieca do wytapiania aluminium wskutek czego lekko poszkodowanych zostało 3 mężczyzn, którzy zostali przewiezieni do szpitala. Akcja ratowniczo-gaśnicza w której udział brało 5 zastępów PSP, Policja, ZRM i inne służby trwała prawie 2 godziny.***21.09.2017 r. Rytwiany, pow. staszowski. O godzinie 15:25 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć na miejscu, ranne odwiezione do szpitala zostały dwie osoby. Akcja ratownicza prowadzona przez 4 zastępy straży pożarnej oraz inne służby trwała ponad 3 godziny.**** 20.09.2017 r. Skarżysko-Kamienna, ul. Legionów ok. godziny 14.18 samochód osobowy Mercedes-Benz C180 uderzył w przydrożny przystanek autobusowy. W wyniku zdarzenia ranne zostały 3 osoby oczekujące na przystanku i kierowca samochodu osobowego. W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy państwowej straży pożarnej****
2017-08-28 | Jednostka: KW PSP Kielce

Mistrzostwa Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie - Chańcza 2017

print

26 sierpnia 2017 r. (w sobotę) na zbiorniku wodnym Chańcza koło Rakowa odbyła się XVI edycja Otwartych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Zarządu Wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Świętokrzyskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Celem organizacji mistrzostw jest sprawdzenie umiejętności ratowników, wymiana doświadczeń oraz popularyzacja ratownictwa i ochrony ludności. Po powodziach jakie nawiedziły województwo świętokrzyskie organizacja tych mistrzostw jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć.

W pierwszych mistrzostwach w 2002 roku wzięło udział 16 drużyn 4 - osobowych. W kolejnych latach liczba ta zdecydowanie się powiększała. W bieżącym roku startowało 60 drużyn reprezentujących z Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, Policję i  Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Podczas mistrzostw rozgrywanych zostało sześć konkurencji. Były to: wyścig równoległy na łodziach motorowych, wyścig drużynowy na łodziach motorowych (łodziach szybkich), wiosłowanie łodzią na dystansie 100 m, wyścig drużynowy na pontonie z pagajami (krótkie wiosła), reanimacja na fantomie oraz rzut rzutką rękawową do celu.

W zawodach uczestniczyło ponad 240 ratowników - mistrzostwa ukończyły 53 drużyny.

Zmagania ratowników obserwowali: Pani Anna Krupka - Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Bętkowski - wicewojewoda świętokrzyski, st. bryg. Robert Sabat - zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach wraz z komendantem miejskim i komendantami powiatowymi PSP, burmistrz Miasta i Gminy Staszów, wójt Gminy Raków i wójt Gminy Szydłów.

W szesnastej edycji mistrzostw pierwsze miejsce zajęła drużyna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 z kieleckiej Komendy Miejskiej PSP. Na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się drużyna Komedy Powiatowej PSP ze Starachowic, a na trzecie z Komedy Powiatowej PSP w Opatowie.
Kolejne miejsca zajęły drużyny z Ochotniczej Straży Pożarnej Śladków Mały i Wola Jachowa oraz JRG Nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Kielcach.
W mistrzostwach startowały również drużyny kobiece, z których najwyżej uplasowała się drużyna z WOPR w Zamościu.

Podczas końcowego podsumowania, które odbyło się po zakończeniu mistrzostw najlepszych zawodników nagrodzili m.in.: Pani Poseł Anna Krupka, Pan Michał Warszawski - dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz st. bryg. Robert Sabat – zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach.
Zwycięzcy otrzymały sprzęt ratowniczy oraz puchary.

Wyniki końcowe XVI Mistrzostw Województwa Świętokrzyskie Grup Szybkiego Reagowania na Wodzie Chańcza 2017

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: ogn. Piotr Tokarz, KW PSP Kielce

Dodał:Adam Zaborowski