***17.10.2017r.m. Gromadzice, pow. ostrowiecki. Doszło do przewrócenia się wozu ciągniętego przez traktor rolniczy.Wóz przewoził 10 osób.W wyniku zdarzenia ranne zostały 2 osoby podróżujące na wozie.Działania ratownicze prowadziło 6 zastępów JOP, w tym 18 strażaków. ***16.10.2017r. Kielce, ul. Świętokrzyska, zderzenie czterech samochodów osobowych. W zdarzaniu brało udział pięć osób, w tym dwie zostały ranne. Działania ratownicze prowadziło 5 zastępów PSP, w tym 18 strażaków.***14.10.2017r. Soboszów pow. kazimierski, Doszło do zderzenia samochodu osobowego z tirem. 1 osoba zmarła i jedna została ranna w wyniku zdarzenia. Na miejscu ZRM, Policja oraz 5 zastępów SP.***12.10.2017 r. msc. Rożki, gm. Obrazów, pow. sandomierski. Tuż po godz. 2:00 doszło do dachowania samochodu osobowego. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące samochodem osobowym. Jedną z osób, która została zakleszczona w pojeździe wydobyto przy użyciu narzędzi hydraulicznych. W działaniach trwających ponad 2 godziny udział wzięło 2 zastępy PSP w tym 7 strażaków.***
2017-10-06 | Jednostka: KW PSP Kielce

Interwencje świętokrzyskich strażaków związane z silnym wiatrem

  print

W związku z orkanem Ksawery, który w dniach 5-6 października 2017 roku przechodził przez teren województwa świętokrzyskiego strażacy do godziny 15:00 interweniowali łącznie 669 razy. Najwięcej zdarzeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru odnotowano w powiatach: kieleckim, włoszczowskim i koneckim.

W/w interwencje dotyczyły m.in:

Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych.

Ponadto w związku z uszkodzeniami linii energetycznych odnotowano 5 interwencji dotyczących zasilania agregatem prądotwórczym gospodarstw, w których znajdowały się osoby wymagające stałego podłączenia do respiratora lub aparatu do tlenoterapii.

Dodatkowo w miejscowości Przygradów, pow. włoszczowski odnotowano przypadek, gdzie z powodu znacznego uszkodzenia budynku mieszkalnego, kierujący działaniem ratowniczym wydał zakaz jego użytkowania, który został podtrzymany przez inspektora nadzoru budowlanego. W działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów na terenie województwa świętokrzyskiego uczestniczyło łącznie 3596 strażaków i 803 pojazdy.

Biorąc pod uwagę ostrzeżenie o nadchodzącym orkanie Ksawery, które było wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, w celu właściwego przygotowania sił i środków PSP i OSP do prowadzenia działań, polecił:

 W związku z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem, w dniu 5 października Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in.: zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Robert Sabat oraz naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Kielcach bryg. Paweł Ksel. Ponadto związku z liczbą interwencji i aktualną sytuacją na terenie województwa po przejściu orkanu Ksawery, w dniu 6 października 2017 roku odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu tym uczestniczyli m.in. zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach: st. bryg. Robert Sabat oraz bryg. Tomasz Bajerczak.

W dniu 6 października 2017 roku Wicewojewoda Świętokrzyski pan Andrzej Bętkowski w asyście m.in. zastępców świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach: st. bryg. Roberta Sabata oraz bryg. Tomasza Bajerczaka udał się na teren powiatu włoszczowskiego, w celu oceny skali zniszczeń wyrządzonych przez silny wiatr. Po dokonanej wizytacji w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Opracowanie: kpt. Kamil Wleciał, KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: ogn. Piotr Tokarz, KW PSP w Kielcach / dh Michał GralecDodał:mł. bryg. Beata Muszczak
   
   

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi