****15.12.2017r. Około godz 17:00 w miejscowości Słupia w powiecie jędrzejowskim doszło do pożaru budynku gospodarczego. W akcji gaśniczej trwającej 7 godzin działało 8 zastępów straży pożarnej.**** ****14.12.2017r.Skarżysko - Kamienna.O godzinie 12. 41 doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Strażacy w celu ugaszenia ognia podali 2 prądy gaśnicze wody. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 3 osoby przebywające w budynku. Strażacy ewakuowali ranne osoby na zewnątrz i udzielili im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział brało 6 zastępów straży pożarnej. ****13.12.2017r. Około godziny 18:30 w miejscowości Chotów w powiecie włoszczowskim doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych Honda Civic i VW Passat. Podróżowało 5 osób, 4 osoby z ogólnymi obrażeniami przekazane PRM i zabrane do szpitala. Na miejscu działało 5 zastępów straży pożarnej.***12.12.2017r. Włoszczowice, pow. pińczowski. Około godz. 7:32 doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. W wyniku zderzenia 6 osób, w tym 1 dziecko zostało poszkodowanych, a następnie zabranych do szpitala. W akcji ratowniczej udział brało 7 zastępów straży pożarnej oraz inne służby.****
2017-10-06 | Jednostka: KW PSP Kielce

Interwencje świętokrzyskich strażaków związane z silnym wiatrem

  print

W związku z orkanem Ksawery, który w dniach 5-6 października 2017 roku przechodził przez teren województwa świętokrzyskiego strażacy do godziny 15:00 interweniowali łącznie 669 razy. Najwięcej zdarzeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru odnotowano w powiatach: kieleckim, włoszczowskim i koneckim.

W/w interwencje dotyczyły m.in:

Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych.

Ponadto w związku z uszkodzeniami linii energetycznych odnotowano 5 interwencji dotyczących zasilania agregatem prądotwórczym gospodarstw, w których znajdowały się osoby wymagające stałego podłączenia do respiratora lub aparatu do tlenoterapii.

Dodatkowo w miejscowości Przygradów, pow. włoszczowski odnotowano przypadek, gdzie z powodu znacznego uszkodzenia budynku mieszkalnego, kierujący działaniem ratowniczym wydał zakaz jego użytkowania, który został podtrzymany przez inspektora nadzoru budowlanego. W działaniach związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów na terenie województwa świętokrzyskiego uczestniczyło łącznie 3596 strażaków i 803 pojazdy.

Biorąc pod uwagę ostrzeżenie o nadchodzącym orkanie Ksawery, które było wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP, w celu właściwego przygotowania sił i środków PSP i OSP do prowadzenia działań, polecił:

 W związku z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem, w dniu 5 października Wojewoda Świętokrzyski pani Agata Wojtyszek zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli m.in.: zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Robert Sabat oraz naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Kielcach bryg. Paweł Ksel. Ponadto związku z liczbą interwencji i aktualną sytuacją na terenie województwa po przejściu orkanu Ksawery, w dniu 6 października 2017 roku odbyło się kolejne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu tym uczestniczyli m.in. zastępcy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach: st. bryg. Robert Sabat oraz bryg. Tomasz Bajerczak.

W dniu 6 października 2017 roku Wicewojewoda Świętokrzyski pan Andrzej Bętkowski w asyście m.in. zastępców świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach: st. bryg. Roberta Sabata oraz bryg. Tomasza Bajerczaka udał się na teren powiatu włoszczowskiego, w celu oceny skali zniszczeń wyrządzonych przez silny wiatr. Po dokonanej wizytacji w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Opracowanie: kpt. Kamil Wleciał, KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: ogn. Piotr Tokarz, KW PSP w Kielcach / dh Michał GralecDodał:mł. bryg. Beata Muszczak
   
   

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi