***23.11.2017r. Suchedniów, pow. skarżyski. Wypadek z udziałem 2 samochodów osobowych. Jedna osoba poszkodowana odwieziona zastała do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 4 zastępy straży pożarnej***22.11.2017; 07:21,Bidziny pow. opatowski, najechanie samochodu ciężarowego cysterny (przewożącego azotan amonu, materiał wybuchowy i zapalniki) na tył samochodu ciężarowego z naczepą przewożącego kruszywo. W zderzeniu poszkodowany został kierowca sam. Scania który został zabrany do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brało 7 zastępów straży pożarnej.***21.11.2017r. Odonów, pow. kazimierski. Czołowe zderzenie sam. osobowego z ciężarowym. Kierowca sam. osobowego został rany, strażacy udzielili mu KPP po czym został zabrany do szpitala przez przybyły ZRM. Akcja ratownicza prowadzona była przez 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby ***20.11.2017 r.m. Krzyż, pow. kazimierski. Samochód osobowy wpadł do przydrożnego rowu i uderzył w przepust. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy podróżującej nim kobiecie i wydobyli ją z pojazdu. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy straży pożarnej.***19.11.2017 r. Wola Szczygiełkowa, powiat kielecki. O godzinie 02. 09 doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym w którym zamieszkiwały dwie osoby. Strażacy w celu ugaszenia ognia podali 4 prądy gaśnicze wody. Po zlokalizowaniu pożaru i częściowemu oddymieniu ratownicy w pomieszczeniu objętym pożarem odnaleźli zwęglone ciało kobiety. W działaniach ratowniczo - gaśniczych udział brało 8 zastępów straży pożarnej oraz 33 strażaków. ***
2017-10-23 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

Wyciek substancji chemicznej w pralni przemysłowej w Skarżysku-Kamiennej

  print

18 października z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach do Stanowiska Kierowania w Skarżysku-Kamiennej wpłynęła informacja o wycieku nieznanej substancji chemicznej w pralni w Skarżysku-Kamiennej.

Do zdarzenia niezwłocznie dyżurny operacyjny stanowiska kierowania zadysponował specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego „Skarżysko”.  Po dojeździe na miejsce akcji ustalono, że wyciek dotyczy silnie stężonego detergentu w jednym z pomieszczeń pralni - dozowni. Detergent posiadał właściwości silnie drażniące na skórę, oczy oraz drogi oddechowe.

Ze względu na właściwości chemiczne detergentu przed przybyciem skarżyskich strażaków sześciu pracowników pralni pracujący bezpośrednio w zagrożonym pomieszczeniu opuściło budynek. Pracownicy nie odnieśli żadnych widocznych poparzeń ani podrażnień skóry. Profilaktycznie na miejsce akcji wezwano karetkę pogotowia ratunkowego. Po przybyciu karetki pracownicy zostali przebadani przez lekarza pogotowia ratunkowego i pozostali na miejscu akcji. Pozostali pracownicy pralni tj. 44 osoby, także opuściło swoje miejsca pracy. Praca w pralni została wstrzymana.

Działania strażaków ze Skarżyska-Kamiennej polegały na zabezpieczeniu terenu akcji. Następnie ratownicy zabezpieczeni w specjalne ubrania chemiczne i aparaty powietrzne weszli do pomieszczenia dozowni celem ustalenia miejsca wycieku.  W dozowni znajdowały się beczki z detergentami. W wyniku rozpoznania ustalono, że doszło do rozszczelnienia przewodu doprowadzającego detergent z jednej z tych beczek do dozownika. Po właściwym rozpoznaniu i odczycie numeru OZN substancji ustalono, że wyciekający środek służy do dezynfekcji bielizny szpitalnej. Substancja wyciekała do metalowej wanny, która znajdowała się pod beczkami z detergentem.  Dalsze działania polegały na zabezpieczeniu przewodu w sposób uniemożliwiający wydostawanie się z niego detergentu i sorpcji wycieku detergentu za pomocą sorbentu. Powstała mieszanina została zebrana do beczki i przekazana pracownikom pralni w celu utylizacji. Po zebraniu sorbentu z detergentem przystąpiono do wentylacji pomieszczenia dozowni za pomocą wentylatora elektrycznego. Po wentylacji przystąpiono do sprawdzenia za pomocą urządzeń pomiarowych poziomu stężeń substancji w dozowni i przyległych do niej  pomieszczeń. Substancji szkodliwych w powietrzu nie stwierdzono.

W zdarzeniu udział wzięło 12 ratowników ze staży pożarnej oraz 5 pojazdów gaśniczych i specjalistycznych. Działaniami kierował komendant powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej. Akcja trwała ponad 3,5 godz. W wyniku wycieku substancji nikt z pracowników ani strażaków nie ucierpiał.

 Opracował: mł. bryg. Michał Ślusarczyk – KP PSP w Skarżysku-Kamiennej  

Zdjęcia: kpt. Marcin Jasiński  – KP PSP w Skarżysku-KamiennejDodał:Michał Ślusarczyk
   
 

Wróć

Na skróty

Aktualności
Organizacja
Składniki majątku
Zamówienia publiczne
Galeria
Kontakt

Organizacja i bezpieczeństwo

Jednostki PSP
Prewencja
Porady

Praca i służba

Zasady rekrutacji
Nabór
Ośrodek szkolenia
Historia
Psycholog

Publicznie dostępne wykazy i informacje

Wykaz rzeczoznawców
Informacje związane z poważnymi awariami przemysłowymi