Komenda wojewódzka

Państwowej straży pożarnej w kielcach

telefony alarmowe

998

Ico

112

PL IcoIcoIcoIco

2018-02-27 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej w miniony weekend tj. od 23 do 25 lutego 2018r. odnotowała aż 4 pożary sadz w obiektach mieszkalnych znajdujących się na terenie powiatu skarżyskiego. Im niższe temperatury pokazują nasze termometry zewnętrzne, tym bardziej każdy z nas dokłada do pieca, aby było cieplej w domu. Niestety rośnie w tym czasie liczba interwencji straży pożarnych. Większości tych zagrożeń moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy pamiętali o podstawowych obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach domów jednorodzinnych.

Pozornie niegroźny pożar sadz może powodować uszkodzenia i pęknięcia filaru kominowego, a to może być przyczyną pożaru lub przedostania się śmiertelnie niebezpiecznego czadu do mieszkania. Dlatego przypominamy i apelujemy do mieszkańców powiatu skarżyskiego o konieczności regularnego czyszczenia filarów kominowych (cztery razy w roku w piecach opalanych paliwem stałym, dwa razy w roku przy opalaniu gazem) oraz o konieczności wykonania corocznego przeglądu kominiarskiego przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia domu przed czadem w postaci detektorów tlenku węgla, które alarmują o obecności niewyczuwalnego dla ludzi, śmiercionośnego gazu. Urządzenia takie należy instalować zgodnie z instrukcją obsługi, która określa optymalne miejsca montażu. Bardzo ważna jest profilaktyka, ponieważ w naszej opinii łatwiej jest zapobiegać niż usuwać skutki niebezpiecznych zdarzeń, dlatego niniejszy artykuł wpisuje się w prowadzoną kampanię profilaktyczną pn. „Czad i Ogień - Obudź czujność”.

 

Opracowanie: st. kpt. Marcin Kuźdub - KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *