Komenda wojewódzka

Państwowej straży pożarnej w kielcach

telefony alarmowe

998

Ico

112

PL IcoIcoIcoIco

2018-02-27 | Jednostka: Staszów

24 lutego 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie zakończone zostało „Szkolenie Podstawowe Strażaka Ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych”. Było to pierwsze z sześciu zaplanowanych na ten rok szkoleń doskonalących dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu staszowskiego. Szkolenie zostało przeprowadzone według zasad organizacji szkoleń członków Ochotniczych Straży Pożarnych, które obowiązują od 1 stycznia 2016 roku.

Kurs był podzielony na dwa etapy:

  • W pierwszym etapie kursanci na platformie edukacyjnej zapoznawali się z zagadnieniami teoretycznymi. Następnie na tej samej platformie każdy strażak indywidualnie musiał rozwiązać test sprawdzający. Zapoznanie z materiałem oraz rozwiązanie testu potwierdzone było odpowiednim wynikiem i wydrukiem. W dniu 28 stycznia 2018 roku przeprowadzony został egzamin pisemny z części teoretycznej.
  • Drugi etap szkolenia rozpoczął sie od przygotowania strażaków do testu w komorze dymowej. Test ten został przeprowadzony na obiektach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Następnie realizowane był pozostałe zagadnienia praktyczne, które zawarte są zasadach szkolenia.

 W dniu 24 lutego br. przeprowadzony został egzamin końcowy, do którego przystąpiło 29 strażaków. Nowi strażacy zasilą szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu staszowskiego, będą mogli czynnie uczestniczyć w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Zdobyta wiedza i nabyte umiejętności pozwolą na prawidłowe realizowanie zadań statutowych i ratowniczych.

Z uwagi na duże zainteresowanie i potrzeby szkoleniowe w dniu 17 lutego 2018 roku rozpoczęto drugą edycję „Szkolenia podstawowego strażaka ratownika OSP”. Proces szkolenia rozpoczęła grupa 40 osób.

 

Opracowanie: mł. bryg Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia: st. kpt. Tomasz Banaś, KP PSP Staszów

   

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *