2034-12-10 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

W ostatnim okresie odnotowano wzrost zagrożeń związanych z wydzielaniem się tlenku węgla w naszych domach, szkołach i innych obiektach, gdzie następuje proces spalania. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej celem ich ograniczenia prowadzi kampanię wśród dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność” już od pierwszych miesięcy okresu grzewczego. 16 lutego 2017 roku z inicjatywy kazimierskich strażaków odbyła się pogadanka w Zespole Szkół w Topoli. Jest to już kolejne spotkanie zorganizowane w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Prócz zagadnień którymi były zagrożenia związane z wydzielaniem się tlenku węgla i zasadami przeciwdziałania temu zjawisku omówiono inne tematy związane z bezpieczeństwem dzieci t.j.

1. Przyczyny powstawania pożarów, klęsk żywiołowych takich jak:

  • powodzie,
  • oberwania chmury,
  • trąby powietrzne,
  • oraz innego miejscowego zagrożenia na terenie obiektu szkolnego oraz budynkach zamieszkania.

2. Zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

3. Bezpieczeństwo dzieci podczas spędzania wolnego czasu na lodowiskach i akwenach wodnych.

4. Pokaz sprzętu ratowniczego przez strażaków JRG oraz przedstawienie zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dodatkowo chcąc dotrzeć do szerszej grupy społeczeństwa został opracowany apel dotyczący zasad bezpieczeństwa podczas trwania sezonu grzewczego i odczytany w kościołach podczas trwania nabożeństw.

Liczymy na to, że nasze działania uratują nie jedno życie ludzkie i ograniczą straty materialne.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Wojtasik – KP PSP Kazimierza Wielk

Zdjęcia: archiwum KP PSP Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *