2034-12-10 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

W ostatnim okresie odnotowano wzrost zagrożeń związanych z wydzielaniem się tlenku węgla w naszych domach, szkołach i innych obiektach, gdzie następuje proces spalania. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej celem ich ograniczenia prowadzi kampanię wśród dzieci i młodzieży szkolnej pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność” już od pierwszych miesięcy okresu grzewczego. 16 lutego 2017 roku z inicjatywy kazimierskich strażaków odbyła się pogadanka w Zespole Szkół w Topoli. Jest to już kolejne spotkanie zorganizowane w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Prócz zagadnień którymi były zagrożenia związane z wydzielaniem się tlenku węgla i zasadami przeciwdziałania temu zjawisku omówiono inne tematy związane z bezpieczeństwem dzieci t.j.

1. Przyczyny powstawania pożarów, klęsk żywiołowych takich jak:

  • powodzie,
  • oberwania chmury,
  • trąby powietrzne,
  • oraz innego miejscowego zagrożenia na terenie obiektu szkolnego oraz budynkach zamieszkania.

2. Zasady postępowania w przypadku pożaru lub innego miejscowego zagrożenia.

3. Bezpieczeństwo dzieci podczas spędzania wolnego czasu na lodowiskach i akwenach wodnych.

4. Pokaz sprzętu ratowniczego przez strażaków JRG oraz przedstawienie zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dodatkowo chcąc dotrzeć do szerszej grupy społeczeństwa został opracowany apel dotyczący zasad bezpieczeństwa podczas trwania sezonu grzewczego i odczytany w kościołach podczas trwania nabożeństw.

Liczymy na to, że nasze działania uratują nie jedno życie ludzkie i ograniczą straty materialne.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Wojtasik – KP PSP Kazimierza Wielk

Zdjęcia: archiwum KP PSP Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *