2017-02-08 | Jednostka: KP PSP Opatów

Okres zimowy to czas, gdzie w związku z niskimi temperaturami intensywnie dogrzewamy nasze mieszkania.
 
Do tego celu wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia grzewcze i instalacje. Intensywne korzystanie z urządzeń grzewczych stwarza duże zagrożenie pożarowe oraz zagrożenie związane z wydzielaniem się niebezpiecznego czadu. Dlatego ważne jest aby urządzenia były użytkowane w sposób bezpieczny zgodny z zaleceniami producenta. Bardzo ważne jest również terminowe dokonywanie przeglądów urządzeń grzewczych, instalacji spalinowych i wentylacyjnych.
Komenda Powiatowa PSP w Opatowie w związku z zainaugurowaną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji kampanią społeczną „Czad i Ogień. Obudź czujność” stara się w różnych formach docierać do lokalnej społeczności informując o zagrożeniach związanych z czadem.

W szkołach na terenie wszystkich gmin powiatu opatowskiego zorganizowano pogadanki połączone z konkursami wiedzy. Uczniowie którzy najlepiej wypadli w konkursach otrzymywali w nagrodę czujniki czadu. Przygotowane materiały informacyjne dotyczące zagrożeń czadem rozdawane są do spółdzielni mieszkaniowych, a także podczas zebrań jednostek OSP, zebrań wiejskich. Do akcji informacyjnej włączyła się również Policja.

Wszystkie te działania podejmowane są dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Opracowanie:bryg.Tomasz Bajerczak

Zdjęcia:KP PSP Opatów, UMiG Opatów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *