2017-01-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 stycznia 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP we Włoszczowie odbyło się spotkanie z prezesami, naczelnikami jednostek OSP z KSRG oraz komendantami gminnymi z terenu powiatu włoszczowskiego.  Wiodącym tematem odprawy było rozpowszechnianie w społeczeństwie zagadnień związanych z akcją "Czad i o ogień. Obudź czujność". Uczestnikom zademonstrowano materiały informacyjne i edukacyjne udostępnione na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Druhowie OSP zostali zapoznani z zasadami i wytycznymi rozpowszechniania wiedzy o niebezpieczeństwach związanym z tlenkiem węgla oraz możliwościami zapobiegania zagrożeniom pożarowym występujących w budynkach mieszkalnych.  Druhowie z jednostek OSP w ramach działań prewencyjnych i edukacji przeciwpożarowej będą docierać do szkół i na spotkania z mieszkańcami w swoich miejscowości celem przekazywania zdobytej  wiedzy m.in. o szkodliwym  działaniu tlenku węgla oraz zaletach montażu czujek wykrywających i alarmujących o  obecności  czadu w budynkach mieszkalnych.

Na spotkaniu omówiono  także stan ochrony przeciwpożarowej i  dziłalność szkoleniową za rok 2016 oraz przedstawiono też  plany i zamierzenia operacyjno-szkoleniowe na rok 2017.

Spotkanie to było też sposobnością do złożenia podziękowań za akcję  przy pożarze,  który powstał w dniu 29 stycznia 2017 r. w budynku mieszkalnym w miejscowości Secemin. Udający się na alarm druh Jarosław Drążkiewicz (prezes OSP Secemin) został zatrzymany przez kobietę, która zgłaszała i zauważyła pożar.  Poinformowała go, że w oknie domu sąsiada widać płomienie a w środku może znajdować się właściciel. Razem z mężczyzną mieszkającym po sąsiedzku dostali się przez okno do zadymionego budynku, wyrzucili na zewnątrz płonący garnek oraz po otwarciu od wewnątrz drzwi wejściowych ewakuowali na zewnątrz budynku mężczyznę z objawami podtrucia. Komendant powiatowy mł. bryg. Krzysztof Ciosek  podziękował wszystkim strażakom, którzy brali udział w akcji oraz wręczył pamiątkowe podziękowanie druhowi Jarosławowi Drążkiewiczowi za czyn  bohaterski.  Komendant podkreślił, że dzięki postawie druha Drążkiewicza, w myśl złożonego ślubowania, z narażaniem życia uratowane zostało  najważniejsze dobro jakim jest życie ludzkie.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * 13.10.2018r. Tursko Wielkie, pow. staszowski. Około godziny 16:07 doszło do awaryjnego lądowania samolotu Wilga-35A relacji lotnisko Szymany - Mielec. Samolot znajdował się na łące w odległości około jeden kilometr od drogi utwardzonej. Pilot awionetki po wylądowaniu opuścił samolot o własnych siłach nie odnosząc żadnych obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W zdarzeniu brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, Policja, Służby lotniska Mielec. * 12.10.2018 r. Szczaworyż, pow. buski. Około godziny 11:27 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowało 3 osoby (dwie w samochodzie Opel, jedna w samochodzie Toyota), które w chwili dojazdu zastępów Straży Pożarnej znajdowały się poza nimi pod opieką ZRM. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w postaci udzielenia KPP kierującemu Toyoty oraz reanimacji pasażerki Opla, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu. Do szpitala została zabrana jedna osoba. W zdarzeniu udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM i Policja. * 11.10.2018 r. Złota, pow. sandomierski. Około godziny 06:39 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Hondy Civic z samochodem Ford Galaxy. Pojazdami podróżowało: Honda 4 osoby, samochodem Ford 2 osoby. W chwili dojazdu wszystkie osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdami (osoby były przytomne). W wyniku zderzenia ranne zostały cztery osoby, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala. W zdarzeniu udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej, Policja oraz ZRM. * * * * * * * * * * * * * *