2017-01-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 stycznia 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP we Włoszczowie odbyło się spotkanie z prezesami, naczelnikami jednostek OSP z KSRG oraz komendantami gminnymi z terenu powiatu włoszczowskiego.  Wiodącym tematem odprawy było rozpowszechnianie w społeczeństwie zagadnień związanych z akcją "Czad i o ogień. Obudź czujność". Uczestnikom zademonstrowano materiały informacyjne i edukacyjne udostępnione na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Druhowie OSP zostali zapoznani z zasadami i wytycznymi rozpowszechniania wiedzy o niebezpieczeństwach związanym z tlenkiem węgla oraz możliwościami zapobiegania zagrożeniom pożarowym występujących w budynkach mieszkalnych.  Druhowie z jednostek OSP w ramach działań prewencyjnych i edukacji przeciwpożarowej będą docierać do szkół i na spotkania z mieszkańcami w swoich miejscowości celem przekazywania zdobytej  wiedzy m.in. o szkodliwym  działaniu tlenku węgla oraz zaletach montażu czujek wykrywających i alarmujących o  obecności  czadu w budynkach mieszkalnych.

Na spotkaniu omówiono  także stan ochrony przeciwpożarowej i  dziłalność szkoleniową za rok 2016 oraz przedstawiono też  plany i zamierzenia operacyjno-szkoleniowe na rok 2017.

Spotkanie to było też sposobnością do złożenia podziękowań za akcję  przy pożarze,  który powstał w dniu 29 stycznia 2017 r. w budynku mieszkalnym w miejscowości Secemin. Udający się na alarm druh Jarosław Drążkiewicz (prezes OSP Secemin) został zatrzymany przez kobietę, która zgłaszała i zauważyła pożar.  Poinformowała go, że w oknie domu sąsiada widać płomienie a w środku może znajdować się właściciel. Razem z mężczyzną mieszkającym po sąsiedzku dostali się przez okno do zadymionego budynku, wyrzucili na zewnątrz płonący garnek oraz po otwarciu od wewnątrz drzwi wejściowych ewakuowali na zewnątrz budynku mężczyznę z objawami podtrucia. Komendant powiatowy mł. bryg. Krzysztof Ciosek  podziękował wszystkim strażakom, którzy brali udział w akcji oraz wręczył pamiątkowe podziękowanie druhowi Jarosławowi Drążkiewiczowi za czyn  bohaterski.  Komendant podkreślił, że dzięki postawie druha Drążkiewicza, w myśl złożonego ślubowania, z narażaniem życia uratowane zostało  najważniejsze dobro jakim jest życie ludzkie.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *