2017-02-23 | Jednostka: KP PSP Starachowice

22 lutego w starachowickiej strażnicy przeprowadzono konferencję prasową poświęconą: termomodernizacji obiektu oraz nowej łodzi zakupionej dla specjalistycznej grupy wodno - nurkowej.
Konferencji przewodniczyli: Starosta Starachowic - Pani Danuta Krępa oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach - bryg. Wiesław Ungier

Pod koniec 2016 roku udało się zrealizować dwie istotne inwestycje

1. Termomodernizację strażnicy polegającą na: dociepleniu ścian zewnętrznych, wymianie pokrycia dachowego, wymianie stolarki okiennej, zainstalowaniu ekologicznej powietrznej pompy ciepła oraz zestawu fotowoltaicznego do produkcji energii elektrycznej. Wartość prac sfinansowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła prawie 950 tysięcy złotych.

Prace budowlane wykonane w Komendzie Powiatowej PSP Starachowice były częścią większego projektu, w ramach którego zmodernizowano również Komendę Powiatową PSP w Końskich oraz Jednostkę Ratowniczo - Gaśniczą nr 2 w Kielcach.

2. Zakup nowoczesnej łodzi dla specjalistycznej grupy wodno - nurkowej, która od przeszło 20 lat działając w zasobach starachowickiej komendy niesie pomoc z zakresu ratownictwa wodnego mieszkańcom całego regionu.
Do zasobów grupy wodno - nurkowej trafiła łódź Pionier Multi Gen III wraz z przyczepą specjalistyczną Respo oraz silnikiem zaburtowym Mercury o mocy 50 KM. Łódź jest nowoczesną konstrukcją posiadającą na wyposażeniu podnoszony trap dziobowy ułatwiający ratowanie ludzi.
Łódź wartą ponad 112 tysięcy zł. sfinansowali: Komendant Główny Państwowej Strazy Pożarnej oraz Starosta Powiatowy w Starachowicach.

Wszystkie inwestycje z pewnością przyczynią się do skuteczniejszego niesienia pomocy przez strażaków pełniących służbę w starachowickiej komendzie.

Dodał:st. kpt. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *