2017-12-07 | Jednostka: KP PSP Skarżysko

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla kadry pedagogicznej. Szkolenie zostało poprowadzone przez bryg. Andrzeja Pyzika zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej. Celem zajęć jest propagowanie bezpiecznego zachowania się w domach, dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich, w szczególności w sezonie grzewczym, gdzie przez nasze zaniedbania często dochodzi do nieszczęść. 
Poprzez nauczycieli i wychowawców chcemy dotrzeć do jak największej liczby dzieci, które od najmłodszych lat powinny uczyć się bezpieczeństwa oraz do rodziców, którzy mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Funkcjonariusz zachęcał do włączenia się w ogólnopolską akcję „Czad i Ogień – obudź czujność”, która ma na celu podniesienie świadomości wśród mieszkańców czym jest czad, dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny dla życia ludzkiego oraz jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć (detektory tlenu węgla). Przypomniał o konieczności wykonywania regularnych przeglądów kominowych, elektrycznych i innych obowiązków spoczywających na właścicielach budynków.
Przekazano również płyty z materiałami dydaktycznymi, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli podczas prowadzonych zajęć wychowawczych. Na płytach znajdują się materiały dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, bezpiecznego użytkowania fajerwerków, akcji „Czad i Ogień – obudź czujność”, akcji „Stop pożarom traw”, sposobów postępowania w przypadku wystąpienia mrozów, silnie wiejącego wiatru, powodzi i innych zagrożeń.
Na koniec przekazane zostały strażackie kalendarze na 2018 rok oraz informacje o konkursach ogłoszonych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Poinformowano również kadrę pedagogiczną szkoły o możliwości zabrania dzieci do nowo otwartej w Kielcach sali edukacyjnej „OGNIK”. Tam dzieci będą mogły dowiedzieć się z jakimi realnymi zagrożeniami mogą spotkać się w domu oraz jak sobie z nimi poradzić. Opracowanie:bryg. Pyzik Andrzej - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej 
Zdjęcia:mł. ogn. Wojciech Chyb - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *