2017-12-07 | Jednostka: KP PSP Skarżysko

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla kadry pedagogicznej. Szkolenie zostało poprowadzone przez bryg. Andrzeja Pyzika zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej. Celem zajęć jest propagowanie bezpiecznego zachowania się w domach, dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich, w szczególności w sezonie grzewczym, gdzie przez nasze zaniedbania często dochodzi do nieszczęść. 
Poprzez nauczycieli i wychowawców chcemy dotrzeć do jak największej liczby dzieci, które od najmłodszych lat powinny uczyć się bezpieczeństwa oraz do rodziców, którzy mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Funkcjonariusz zachęcał do włączenia się w ogólnopolską akcję „Czad i Ogień – obudź czujność”, która ma na celu podniesienie świadomości wśród mieszkańców czym jest czad, dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny dla życia ludzkiego oraz jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć (detektory tlenu węgla). Przypomniał o konieczności wykonywania regularnych przeglądów kominowych, elektrycznych i innych obowiązków spoczywających na właścicielach budynków.
Przekazano również płyty z materiałami dydaktycznymi, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli podczas prowadzonych zajęć wychowawczych. Na płytach znajdują się materiały dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, bezpiecznego użytkowania fajerwerków, akcji „Czad i Ogień – obudź czujność”, akcji „Stop pożarom traw”, sposobów postępowania w przypadku wystąpienia mrozów, silnie wiejącego wiatru, powodzi i innych zagrożeń.
Na koniec przekazane zostały strażackie kalendarze na 2018 rok oraz informacje o konkursach ogłoszonych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Poinformowano również kadrę pedagogiczną szkoły o możliwości zabrania dzieci do nowo otwartej w Kielcach sali edukacyjnej „OGNIK”. Tam dzieci będą mogły dowiedzieć się z jakimi realnymi zagrożeniami mogą spotkać się w domu oraz jak sobie z nimi poradzić. Opracowanie:bryg. Pyzik Andrzej - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej 
Zdjęcia:mł. ogn. Wojciech Chyb - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 10.12.2018 Ciszyca Dolna, pow. opatowski o godzinie 19:18 doszło do pożaru budynku mieszkalnego jednrodzinnego (murowany, kryty blachodachówką).Działania przybyłych zastępów polegały na podaniu jednego prądy wody w natarciu na palące się wnętrze budynku, przy jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń.Z kuchni ewakuowano mężczyznę. Z uwagi na znaczne zwęglenie części twarzowej i stężenie pośmiertne odstąpiono od czynności ratunkowych. Około godz. 19.52 przybyły na miejsce zdarzenia ZRM odstąpił od medycznych czynności ratunkowych. Po przybyciu kolejnych zastępów JOP działania w dalszej fazie polegały na podaniu kolejnych prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek, oddymieniu oraz ponownym przeszukaniu pomieszczeń obiektu z użyciem kamery termowizyjnej (brak osób postronnych).W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 09.12.2018r. Kielce. Około godz. 22:00 doszło do wypadku z udziałem 2 sam. osobowych. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu zasilania w pojazdach oraz zakręceniu butli z gazem w samochodzie marki Seat. Jednocześnie ratownicy udzielali KPP kierowcy Seat Ibiza(wsparcie psychiczne) oraz kierującemu Opelem Zafira (wsparcie psychiczne, założenie kołnierza ortopedycznego). W celu otworzenia drzwi kierowcy Opla użyto sprzętu burzącego(hooligan). Po dojeździe ZRM przejął poszkodowanych i podjął decyzję o konieczności ich hospitalizacji. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 08.12.2018 r. Pielaki, pow. kielecki. Około godziny 15.59 doszło do pożaru dachu na kurniku. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono pożar poszycia dachu na kurniku. Budynek o wymiarach 60 m x 20 m, konstrukcja stalowa, ocieplony styropianem, krytym ekologicznym eternitem, warstwą styropianu i trocinami od wewnątrz odeskowany. Pożarem objęte było 50 m2 dachu. Brak osób poszkodowanych. W środku znajdowało się około 17 tys. kur rasy brojler. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w natarciu na palący sie dach obiektu oraz prowadzeniu wentylacji nadciśnieniowej wnętrza kurnika przy pomocy wentylatora osiowego. Znajdującym się wewnątrz ptakom nic się nie stało. W działaniach udział brało 11 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 06.12.2018 r. Małogoszcz powiat jędrzejowski. Około godziny 11:26 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. W wyniku zdarzenia zostały poszkodowane dwie osoby. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Następnie zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu, które zdecydowało o zabraniu ich do szpitala. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach udział brały trzy zastępy Straży Pożarnej. * * *