2017-12-07 | Jednostka: KP PSP Skarżysko

6 grudnia w Szkole Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej odbyło się szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla kadry pedagogicznej. Szkolenie zostało poprowadzone przez bryg. Andrzeja Pyzika zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej. Celem zajęć jest propagowanie bezpiecznego zachowania się w domach, dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich, w szczególności w sezonie grzewczym, gdzie przez nasze zaniedbania często dochodzi do nieszczęść. 
Poprzez nauczycieli i wychowawców chcemy dotrzeć do jak największej liczby dzieci, które od najmłodszych lat powinny uczyć się bezpieczeństwa oraz do rodziców, którzy mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Funkcjonariusz zachęcał do włączenia się w ogólnopolską akcję „Czad i Ogień – obudź czujność”, która ma na celu podniesienie świadomości wśród mieszkańców czym jest czad, dlaczego jest tak bardzo niebezpieczny dla życia ludzkiego oraz jak skutecznie się przed nim zabezpieczyć (detektory tlenu węgla). Przypomniał o konieczności wykonywania regularnych przeglądów kominowych, elektrycznych i innych obowiązków spoczywających na właścicielach budynków.
Przekazano również płyty z materiałami dydaktycznymi, które mogą być wykorzystane przez nauczycieli podczas prowadzonych zajęć wychowawczych. Na płytach znajdują się materiały dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, bezpiecznego użytkowania fajerwerków, akcji „Czad i Ogień – obudź czujność”, akcji „Stop pożarom traw”, sposobów postępowania w przypadku wystąpienia mrozów, silnie wiejącego wiatru, powodzi i innych zagrożeń.
Na koniec przekazane zostały strażackie kalendarze na 2018 rok oraz informacje o konkursach ogłoszonych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Poinformowano również kadrę pedagogiczną szkoły o możliwości zabrania dzieci do nowo otwartej w Kielcach sali edukacyjnej „OGNIK”. Tam dzieci będą mogły dowiedzieć się z jakimi realnymi zagrożeniami mogą spotkać się w domu oraz jak sobie z nimi poradzić. Opracowanie:bryg. Pyzik Andrzej - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej 
Zdjęcia:mł. ogn. Wojciech Chyb - KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *