18 grudnia 2017 r. na antenie Radia Kielce odbyła się audycja z cyklu "Punkty Widzenia", podczas której prowadzący audycję redaktor Marcin Przemirski cały czas antenowy poświęcił bezpieczeństwu pożarowemu w budynkach mieszkalnych oraz zagrożeniom jakie stwarza tlenek węgla.

Audycja ta stanowi cykl spotkań na antenie Radia Kielce w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność!". Emitowane programy mają na celu wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie przyczyn powstawania pożarów i ich skutków, a także informowanie za pośrednictwem zaproszonych gości - ekspertów o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Podczas audycji emitowane były spoty radiowe związane z kampanią.

Audycja ta odbywała się z udziałem starszego brygadiera Roberta Sabata, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, brygadiera Sławomira Pietrzykowskiego, zastępcy naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Marty Solnicy, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz Edwarda Kwiatkowskiego, mistrza kominiarskiego.

Przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej PSP zwrócili szczególna uwagę na zagrożenia wynikające z braku czujników tlenku węgla i dymu w budynkach mieszkalnych w których występują urządzenia grzewcze zasilane paliwem stałym płynnym lub gazowym. St. bryg. Robert Sabat podkreślił, że urządzenia te służą ochronie zdrowa i życia ludzkiego. Jednocześnie stwierdził, że czujniki są powszechnie dostępne, a ich koszt zakupu jest niewielki w stosunku do osiąganych korzyści.
W rozmowie poinformowano również radiosłuchaczy o występujących  zdarzeniach  związanych z tlenkiem węgla na terenie kraju i województwa świętokrzyskiego.
Szczególna uwagę zwrócono na ilość dzieci, które, ucierpiały w tego rodzaju zdarzeniach a  także ilość ofiar śmiertelnych.

Pani dyrektor poinformowała radiosłuchaczy m.in. o mechanizmie i skutkach działania tlenku węgla na organizm człowieka.

Natomiast mistrz kominiarski wskazał na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia grzewcze oraz prawidłowo odprowadzanych spalin od tych urządzeń.

Podczas programu przekazano czujkę tlenku węgla radiosłuchaczce, która włączyła się do rozmowy i prawidłowo odpowiedziała na pytanie konkursowe.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: Radio Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *