18 grudnia 2017 r. na antenie Radia Kielce odbyła się audycja z cyklu "Punkty Widzenia", podczas której prowadzący audycję redaktor Marcin Przemirski cały czas antenowy poświęcił bezpieczeństwu pożarowemu w budynkach mieszkalnych oraz zagrożeniom jakie stwarza tlenek węgla.

Audycja ta stanowi cykl spotkań na antenie Radia Kielce w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność!". Emitowane programy mają na celu wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie przyczyn powstawania pożarów i ich skutków, a także informowanie za pośrednictwem zaproszonych gości - ekspertów o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Podczas audycji emitowane były spoty radiowe związane z kampanią.

Audycja ta odbywała się z udziałem starszego brygadiera Roberta Sabata, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, brygadiera Sławomira Pietrzykowskiego, zastępcy naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Marty Solnicy, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz Edwarda Kwiatkowskiego, mistrza kominiarskiego.

Przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej PSP zwrócili szczególna uwagę na zagrożenia wynikające z braku czujników tlenku węgla i dymu w budynkach mieszkalnych w których występują urządzenia grzewcze zasilane paliwem stałym płynnym lub gazowym. St. bryg. Robert Sabat podkreślił, że urządzenia te służą ochronie zdrowa i życia ludzkiego. Jednocześnie stwierdził, że czujniki są powszechnie dostępne, a ich koszt zakupu jest niewielki w stosunku do osiąganych korzyści.
W rozmowie poinformowano również radiosłuchaczy o występujących  zdarzeniach  związanych z tlenkiem węgla na terenie kraju i województwa świętokrzyskiego.
Szczególna uwagę zwrócono na ilość dzieci, które, ucierpiały w tego rodzaju zdarzeniach a  także ilość ofiar śmiertelnych.

Pani dyrektor poinformowała radiosłuchaczy m.in. o mechanizmie i skutkach działania tlenku węgla na organizm człowieka.

Natomiast mistrz kominiarski wskazał na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia grzewcze oraz prawidłowo odprowadzanych spalin od tych urządzeń.

Podczas programu przekazano czujkę tlenku węgla radiosłuchaczce, która włączyła się do rozmowy i prawidłowo odpowiedziała na pytanie konkursowe.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: Radio Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *