18 grudnia 2017 r. na antenie Radia Kielce odbyła się audycja z cyklu "Punkty Widzenia", podczas której prowadzący audycję redaktor Marcin Przemirski cały czas antenowy poświęcił bezpieczeństwu pożarowemu w budynkach mieszkalnych oraz zagrożeniom jakie stwarza tlenek węgla.

Audycja ta stanowi cykl spotkań na antenie Radia Kielce w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność!". Emitowane programy mają na celu wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie przyczyn powstawania pożarów i ich skutków, a także informowanie za pośrednictwem zaproszonych gości - ekspertów o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Podczas audycji emitowane były spoty radiowe związane z kampanią.

Audycja ta odbywała się z udziałem starszego brygadiera Roberta Sabata, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, brygadiera Sławomira Pietrzykowskiego, zastępcy naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Marty Solnicy, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz Edwarda Kwiatkowskiego, mistrza kominiarskiego.

Przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej PSP zwrócili szczególna uwagę na zagrożenia wynikające z braku czujników tlenku węgla i dymu w budynkach mieszkalnych w których występują urządzenia grzewcze zasilane paliwem stałym płynnym lub gazowym. St. bryg. Robert Sabat podkreślił, że urządzenia te służą ochronie zdrowa i życia ludzkiego. Jednocześnie stwierdził, że czujniki są powszechnie dostępne, a ich koszt zakupu jest niewielki w stosunku do osiąganych korzyści.
W rozmowie poinformowano również radiosłuchaczy o występujących  zdarzeniach  związanych z tlenkiem węgla na terenie kraju i województwa świętokrzyskiego.
Szczególna uwagę zwrócono na ilość dzieci, które, ucierpiały w tego rodzaju zdarzeniach a  także ilość ofiar śmiertelnych.

Pani dyrektor poinformowała radiosłuchaczy m.in. o mechanizmie i skutkach działania tlenku węgla na organizm człowieka.

Natomiast mistrz kominiarski wskazał na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia grzewcze oraz prawidłowo odprowadzanych spalin od tych urządzeń.

Podczas programu przekazano czujkę tlenku węgla radiosłuchaczce, która włączyła się do rozmowy i prawidłowo odpowiedziała na pytanie konkursowe.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: Radio Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * 13.10.2018r. Tursko Wielkie, pow. staszowski. Około godziny 16:07 doszło do awaryjnego lądowania samolotu Wilga-35A relacji lotnisko Szymany - Mielec. Samolot znajdował się na łące w odległości około jeden kilometr od drogi utwardzonej. Pilot awionetki po wylądowaniu opuścił samolot o własnych siłach nie odnosząc żadnych obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W zdarzeniu brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, Policja, Służby lotniska Mielec. * 12.10.2018 r. Szczaworyż, pow. buski. Około godziny 11:27 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowało 3 osoby (dwie w samochodzie Opel, jedna w samochodzie Toyota), które w chwili dojazdu zastępów Straży Pożarnej znajdowały się poza nimi pod opieką ZRM. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w postaci udzielenia KPP kierującemu Toyoty oraz reanimacji pasażerki Opla, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu. Do szpitala została zabrana jedna osoba. W zdarzeniu udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM i Policja. * 11.10.2018 r. Złota, pow. sandomierski. Około godziny 06:39 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Hondy Civic z samochodem Ford Galaxy. Pojazdami podróżowało: Honda 4 osoby, samochodem Ford 2 osoby. W chwili dojazdu wszystkie osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdami (osoby były przytomne). W wyniku zderzenia ranne zostały cztery osoby, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala. W zdarzeniu udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej, Policja oraz ZRM. * * * * * * * * * * * * * *