18 grudnia 2017 r. na antenie Radia Kielce odbyła się audycja z cyklu "Punkty Widzenia", podczas której prowadzący audycję redaktor Marcin Przemirski cały czas antenowy poświęcił bezpieczeństwu pożarowemu w budynkach mieszkalnych oraz zagrożeniom jakie stwarza tlenek węgla.

Audycja ta stanowi cykl spotkań na antenie Radia Kielce w ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień – obudź czujność!". Emitowane programy mają na celu wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie przyczyn powstawania pożarów i ich skutków, a także informowanie za pośrednictwem zaproszonych gości - ekspertów o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Podczas audycji emitowane były spoty radiowe związane z kampanią.

Audycja ta odbywała się z udziałem starszego brygadiera Roberta Sabata, zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, brygadiera Sławomira Pietrzykowskiego, zastępcy naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Marty Solnicy, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach oraz Edwarda Kwiatkowskiego, mistrza kominiarskiego.

Przedstawiciele Komedy Wojewódzkiej PSP zwrócili szczególna uwagę na zagrożenia wynikające z braku czujników tlenku węgla i dymu w budynkach mieszkalnych w których występują urządzenia grzewcze zasilane paliwem stałym płynnym lub gazowym. St. bryg. Robert Sabat podkreślił, że urządzenia te służą ochronie zdrowa i życia ludzkiego. Jednocześnie stwierdził, że czujniki są powszechnie dostępne, a ich koszt zakupu jest niewielki w stosunku do osiąganych korzyści.
W rozmowie poinformowano również radiosłuchaczy o występujących  zdarzeniach  związanych z tlenkiem węgla na terenie kraju i województwa świętokrzyskiego.
Szczególna uwagę zwrócono na ilość dzieci, które, ucierpiały w tego rodzaju zdarzeniach a  także ilość ofiar śmiertelnych.

Pani dyrektor poinformowała radiosłuchaczy m.in. o mechanizmie i skutkach działania tlenku węgla na organizm człowieka.

Natomiast mistrz kominiarski wskazał na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniach wyposażonych w urządzenia grzewcze oraz prawidłowo odprowadzanych spalin od tych urządzeń.

Podczas programu przekazano czujkę tlenku węgla radiosłuchaczce, która włączyła się do rozmowy i prawidłowo odpowiedziała na pytanie konkursowe.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP Kielce
Zdjęcia: Radio Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.04.2018r. Skarżysko - kam, około godz. 18:40 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych ( Seat Ibiza i Toyota Avensis). Samochodami podróżowało 5 osób ( 3 mężczyźni w Toyocie oraz kobieta z dzieckiem w Seacie). Jednemu z mężczyzn strażacy udzielili KPP i przekazali ZRM. W akcji ratowniczej brało udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *