×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2018-02-07 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej w 2017 roku przeprowadziła szereg działań prewencyjnych w ramach prowadzonych kampanii informacyjnych „Kręci mnie bezpieczeństwo” oraz jej kontynuacji „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

Komendant Powiatowy PSP w Skarżysku-Kamiennej wraz ze swoim Zastępcą uczestniczyli w 20 prelekcjach, które przeprowadzili w szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. W zajęciach wzięło łącznie udział 444 nauczycieli. Podczas spotkań z kadrą pedagogiczną przybliżali oni zagrożenia, z jakimi mogą się potkać w szkołach oraz w życiu codziennym. Dyrektorom przekazano materiały dydaktyczne na nośnikach CD, które będą mogły być wykorzystane przez kadrę pedagogiczną w celu prowadzenia zajęć edukacyjnych dzieciom z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieje, że im wcześniej rozpocznie się edukacja dzieci tym bardziej one będą świadome odnośnie niebezpieczeństw pożarowych.

Czynny udział strażaków również można było zauważyć na festynach, pokazach oraz innych uroczystościach okolicznościowych które miały miejsce na terenie powiatu skarżyskiego. W minionym roku skarżyscy strażacy wzięli udział w 9 wydarzeniach, w których wzięło udział łącznie prawie 3000 uczestników. Podczas spotkań funkcjonariusze prezentowali uczestnikom sprzęt, jaki znajduje się na wyposażeniu samochodów ratowniczych.

W ramach „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz „Bezpiecznych Wakacji 2017” funkcjonariusze uczestniczyli w 3 spotkaniach zorganizowanych w ośrodkach, gdzie wypoczywało łącznie prawie 200 dzieci. Podczas spotkań dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpiecznego wypoczynku. Zaprezentowano również sprzęt znajdujący się na wyposażeniu tutejszej komendy powiatowej przeznaczony do ratownictwa wodnego, przypomniano dzieciom numery alarmowe oraz poinformowano jako powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie do służb ratowniczych. Istotnym elementem szkolenia był również pokaz kwalifikowanej pierwszej pomocy, ponieważ funkcjonariusze wskazali jakie najważniejsze działania należy podjąć w chwili kiedy ktoś zakrztusi się wodą lub zacznie się topić.

Wyznaczeni funkcjonariusze skarżyskiej komendy uczestniczyli w próbnych ćwiczeniach ewakuacyjnych, które zostały przeprowadzone w placówkach oświatowych z terenu powiatu skarżyskiego. W ciągu minionego roku uczestniczyli w 27 ewakuacjach, podczas których z zasadami ewakuacji zapoznało się 5785 dzieci. Po zakończeniu części praktycznej, funkcjonariusz podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat przeprowadzonej ewakuacji, uczył jak bezpiecznie zachować się w domu i w przypadku znalezienia się w sytuacji zagrożenia, a strażacy zaprezentowali wyposażenie samochodu gaśniczego. W naszej opinii cykliczne przeprowadzanie próbnych ewakuacji jest bardzo istotnym elementem, ponieważ w chwili wystąpienia realnego zagrożenia kadra szkoły jak i dzieci będą widziały jak bezpiecznie opuścić budynek.

Komenda Powiatowa PSP w Skarżysku-Kamiennej wkłada bardzo dużo wysiłku i starań aby poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju spotkaniach aktywnie brać udział w edukacji mieszkańców na temat bezpieczeństwa pożarowego. Mamy nadzieje, że nasze starania wpłyną na zmniejszenie liczby odnotowywanych zdarzeń na terenie powiatu skarżyskiego.

 

 

Opracowanie: st.kpt. Marcin Kuźdub KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

Zdjęcia:  KP PSP w Skarżysku-Kamiennej

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 23.06.2018 r. Chęciny . Około godz. 17.35 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach ratowniczych brały udział 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, LPR i Policja. 21.06.2018 r. W województwie świętokrzyskim odnotowano 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W/w interwencje dotyczyły: uszkodzenia budynków mieszkalnych – 2 interwencje, uszkodzenia budynków gospodarczych – 2 interwencje, usuwania powalonych drzew – 36 interwencji. Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych. *