2018-02-08 | Jednostka: KP PSP Włoszczowa

Bezpieczne ferie zimowe, które za już chwilę rozpoczną się w województwie świętokrzyskim to priorytet dla służb mundurowych. Dlatego też strażacy odwiedzają  szkoły w powiecie włoszczowskim.  

Ferie to dla dzieci czas odpoczynku, ale także aktywności fizycznej. Zimowa aura wymaga jednak rozwagi. Strażacy podczas spotkań z dziećmi przypominają jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów. 8 lutego 2017 roku prawie stu uczniów i nauczycieli  Zespołu Placówek Oświatowych w Koniecznie pogłębiło swoją wiedzę na temat bezpiecznego wypoczynku. Strażacy wyjaśniali m.in. dlaczego zamarznięte jeziora, stawy czy sadzawki nie są odpowiednim miejscem do zabaw, zwłaszcza bez nadzoru osób dorosłych i  jak udzielać pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Pokazywali jak zachowywać się w określonych sytuacjach zagrożenia życia innych osób. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić na manekinie resuscytację krążeniowo-oddechową, nauczyć się jak przenieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce. Strażacy wyjaśnili uczniom co to jest „czad” i jaki ma zły wpływ na zdrowie człowieka. Zademonstrowali sprzęt i wyposażenie osobiste strażaka biorącego udział w akcji ratowniczej. Na zakończenie życzyli dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku.

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

Zdjęcia: archiwum KP PSP Włoszczowa

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *