2018-02-09 | Jednostka: KP PSP Starachowice

Aura za oknem spowodowała, że rozpoczął się okres wymarzonych zabaw na śniegu i lodzie. Zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w trakcie zimowych wyjazdów należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Z inicjatywą propagowania bezpiecznego zachowania się w trakcie wypoczynku zimowego ruszyli starachowiccy strażacy. Razem z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Policją i Urzędem Miejskim w Starachowicach strażacy odwiedzili szkoły podstawowe, aby uczyć dzieci i młodzież w jaki sposób mają unikać niebezpiecznych sytuacji na oblodzonych rzekach i akwenach wodnych oraz jak radzić sobie, gdy znajdą się w groźnej sytuacji.
Uczniowie dowiedzieli się, co trzeba zrobić, gdy zauważą osoby znajdujące się w niebezpieczeństwie i jak można im udzielić pomocy. Strażacy zaprezentowali również w szkołach specjalistyczny sprzęt stosowany do ratownictwa na oblodzonych akwenach.

W ramach akcji "Kruchy lód - bezpieczne ferie 2018" strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Starachowicach odwiedzili następujace szkoły:

 • 05.02.2018 r.
  Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach
  Szkoła Podstawowa nr 10 przy ul. Armii Krajowej w Starachowicach
 • 06.02.2018 r. 
  Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. 1-go Maja w Starachowicach
  Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Mrozowskiego w Starachowicach
 • 07.02.2018 r. 
  Szkoła Podstawowa nr 12 przy ul. Słonecznej w Starachowicach
  Szkoła Podstawowa nr 11 przy ul. Leśnej w Starachowicach
 • 08.02.2018 r. 
  Społeczna Szkoła Podstawowa przy ul. Wojska Polskiego w St-cach
 • 09.02.2018 r. 
  Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Moniuszki w Starachowicach
  Szkoła Podstawowa nr 13 przy ul. Prądzyńskiego w Starachowicach

Opracowanie: mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Starachowice

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *