W niedzielę 11 lutego w kieleckiej Galerii Echo obchodzono Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Obchody zorganizowało Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach pod patronatem wojewody świętokrzyskiego Pani Agaty Wojtyszek. W wydarzeniu tym uczestniczyli również kieleccy strażacy.
W atrakcyjnym programie, skierowanym szczególnie do dzieci, odbyły się m.in. interaktywne spektakle teatralne poświęcone tematyce bezpieczeństwa,  liczne konkursy i zabawy z nagrodami służące popularyzacji numerów alarmowych i promujące prawidłowe zasady ich używania.
Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach przygotowała interaktywne stanowisko łączności, przy którym dzieciaki zdobyły cenne informacje o numerach alarmowych oraz zasadach korzystania z nich. Każda osoba, po wylosowaniu scenki przedstawiającej sytuację niebezpieczną, miała za zadanie zgłosić to zdarzenie na numer alarmowy 112. Ponadto, dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci cieszył się prezentowany strażacki quad oraz sprzęt używany w działaniach przez strażaków kieleckich jednostek ratowniczo-gaśniczych.
Zaprezentowano narzędzia hydrauliczne, sprzęt  używany dawniej i obecnie, strój nurka wraz z wyposażeniem,  ubranie żaroochronne oraz sprzęt do ratownictwa lodowego. W trakcie imprezy strażacy rozdawali ulotki na temat kampanii społecznej MSWiA „CZAD i OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”, prezentowali zasady działania czujki tlenku węgla i czujki dymu
W programie znalazło się również policyjne miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych, pokazy udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i operatorów numerów alarmowych oraz pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu psa ratownika.
Nauka przez zabawę to bardzo dobra forma przyswajania i utrwalania informacji. Zdobyta przez dzieci wiedza zapisze się w ich świadomości i w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku gdy rzeczywiście przyjdzie im zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.

Opracowanie bryg. Adam Zaborowski, KW PSP w Kielcach
Zdjęcia: bryg. Adam Zaborowski, bryg. Jakub Kubicki, KW PSP w Kielcach

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *