×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2018-02-20 | Jednostka: KM PSP Kielce

Co może wydarzyć się gdy do listwy antyprzepięciowej podłączymy zbyt dużą ilość sprzętów znajdujących się w naszym domu? Co zrobić gdy zapali się rozgrzany tłuszcz na patelni? Czy można otwierać drzwi, za którymi jest pożar? Odpowiedzi na te pytania znają już młodzi ochotnicy z Akademia Młodego Strażaka z Brynicy, którzy gościli w dniu 16 lutego 2018r. w sali edukacyjnej „Ognik" Komendy Miejskiej PSP w Kielcach.

Podczas zajęć, które poprowadzili mł. asp. Damian Jarząb oraz sekc. Dominik Sito dzieci dowiedziały się jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego. Podczas pozorowanego pożaru kuchenki gazowej dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w pomieszczeniu oraz przećwiczyły prawidłowy sposób ewakuacji z zadymionych pomieszczeń. Ponadto młodzi adepci sztuki pożarniczej dowiedzieli się jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Warto zaznaczyć, że Akademia Małego Strażaka powstała w listopadzie ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Brynicy. Wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brynicy dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, aby w przyszłości nie bać się ratować i robić to skutecznie.

Po zakończonej edukacji członkowie Akademii Małego Strażaka z Brynicy mogli zobaczyć specjalistyczny sprzęt, którym na co dzień dysponują kieleccy strażacy oraz zasiąść za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego, co nie wątpliwie bardzo podobało się dzieciakom.

 

Opracowanie: Katarzyna Klepacz, asp. Marcin Pastuszka
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości portalu CKinfo.pl

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.06.2018 r. W województwie świętokrzyskim odnotowano 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W/w interwencje dotyczyły: uszkodzenia budynków mieszkalnych – 2 interwencje, uszkodzenia budynków gospodarczych – 2 interwencje, usuwania powalonych drzew – 36 interwencji. Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych. 20.06.2018.r. Kielce, zalew kielecki. Około godziny 17:30 strażacy poszukiwali mężczyzny prawdopodobnie znajdującego się pod wodą. Przy użyciu łodzi i sprzętu poszukiwawczego odnaleziono poszkodowanego a nurkowie z PSP wydobyli z wody nieprzytomnego mężczyznę, obecny na miejscu lekarz ZRM stwierdził zgon wydobytej z zalewu osoby. W działaniach udział brało 9 zastępów Straży Pożarnej. 19.06.2018r. Jędrzejów ul. Przypkowskiego. Około godz. 16.00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej, ZRM i policja. 18.06.2018 r. Nowiny, pow. kielecki. Około godz. 14:23 na terenie składowania odpadów niebezpiecznych i innych, doszło do kilku wycieków nieznanych substancji z zaworów spustowych zbiorników typu MAUZER. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uszczelnieniu w/w wycieków oraz identyfikacji substancji chemicznych. W działaniach brało udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. *