2018-02-20 | Jednostka: KM PSP Kielce

Co może wydarzyć się gdy do listwy antyprzepięciowej podłączymy zbyt dużą ilość sprzętów znajdujących się w naszym domu? Co zrobić gdy zapali się rozgrzany tłuszcz na patelni? Czy można otwierać drzwi, za którymi jest pożar? Odpowiedzi na te pytania znają już młodzi ochotnicy z Akademia Młodego Strażaka z Brynicy, którzy gościli w dniu 16 lutego 2018r. w sali edukacyjnej „Ognik" Komendy Miejskiej PSP w Kielcach.

Podczas zajęć, które poprowadzili mł. asp. Damian Jarząb oraz sekc. Dominik Sito dzieci dowiedziały się jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego. Podczas pozorowanego pożaru kuchenki gazowej dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w pomieszczeniu oraz przećwiczyły prawidłowy sposób ewakuacji z zadymionych pomieszczeń. Ponadto młodzi adepci sztuki pożarniczej dowiedzieli się jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

Warto zaznaczyć, że Akademia Małego Strażaka powstała w listopadzie ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Brynicy. Wspólnie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brynicy dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, aby w przyszłości nie bać się ratować i robić to skutecznie.

Po zakończonej edukacji członkowie Akademii Małego Strażaka z Brynicy mogli zobaczyć specjalistyczny sprzęt, którym na co dzień dysponują kieleccy strażacy oraz zasiąść za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego, co nie wątpliwie bardzo podobało się dzieciakom.

 

Opracowanie: Katarzyna Klepacz, asp. Marcin Pastuszka
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości portalu CKinfo.pl

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *