2018-02-27 | Jednostka: KP PSP Opatów

26  lutego 2018 r. miały miejsce ćwiczenia taktyczno- bojowe w Publicznej Szkole Podstawowej w Wygiełzowie. Celem ćwiczeń było zapoznanie ratowników z lokalizacją obiektu, rozmieszczeniem w obiekcie materiałów palnych, zaopatrzeniem wodnym do gaszenia pożaru, umiejscowieniem ppoż. wyłącznika prądu oraz możliwością dojazdu samochodów gaśniczych.

W założeniu do ćwiczeń przyjęto pożar w pomieszczeniu kotłowni znajdującej się na poziomie  piwnicy. Na skutek podjęcia nieskutecznej próby gaszenia jeden z pracowników został poszkodowany. Działania zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca działań, ewakuacji na zewnątrz poszkodowanego pracownika, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ugaszeniu pożaru przez ratowników. Ćwiczenia obserwowały dzieci i grono pedagogiczne, z którymi po zakończeniu ćwiczeń odbyło się spotkanie edukacyjno- prewencyjne w ramach kampanii społecznej MSWiA „Czad i Ogień. Obudź Czujność!” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”. Podczas spotkania omówiono niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie tlenek węgla, jak powstaje i dlaczego jest taki groźny dla życia i zdrowia ludzi. Ponadto zwrócono szczególną uwagę na podstawowe procedury podczas wystąpienia zagrożenia jakim jest pożar.

W ćwiczeniach udział brał jeden zastęp Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej z Opatowa oraz dwa zastępy z OSP Iwaniska oraz OSP Kamieniec.

 

Opracowanie: mł. kpt. Bernard Bednarczyk

Zdjęcia: mł. kpt. Bernard Bednarczyk

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *