2018-02-27 | Jednostka: KP PSP Opatów

26  lutego 2018 r. miały miejsce ćwiczenia taktyczno- bojowe w Publicznej Szkole Podstawowej w Wygiełzowie. Celem ćwiczeń było zapoznanie ratowników z lokalizacją obiektu, rozmieszczeniem w obiekcie materiałów palnych, zaopatrzeniem wodnym do gaszenia pożaru, umiejscowieniem ppoż. wyłącznika prądu oraz możliwością dojazdu samochodów gaśniczych.

W założeniu do ćwiczeń przyjęto pożar w pomieszczeniu kotłowni znajdującej się na poziomie  piwnicy. Na skutek podjęcia nieskutecznej próby gaszenia jeden z pracowników został poszkodowany. Działania zastępów polegały na: zabezpieczeniu miejsca działań, ewakuacji na zewnątrz poszkodowanego pracownika, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ugaszeniu pożaru przez ratowników. Ćwiczenia obserwowały dzieci i grono pedagogiczne, z którymi po zakończeniu ćwiczeń odbyło się spotkanie edukacyjno- prewencyjne w ramach kampanii społecznej MSWiA „Czad i Ogień. Obudź Czujność!” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”. Podczas spotkania omówiono niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie tlenek węgla, jak powstaje i dlaczego jest taki groźny dla życia i zdrowia ludzi. Ponadto zwrócono szczególną uwagę na podstawowe procedury podczas wystąpienia zagrożenia jakim jest pożar.

W ćwiczeniach udział brał jeden zastęp Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej z Opatowa oraz dwa zastępy z OSP Iwaniska oraz OSP Kamieniec.

 

Opracowanie: mł. kpt. Bernard Bednarczyk

Zdjęcia: mł. kpt. Bernard Bednarczyk

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *