2018-10-09 | Jednostka: KM PSP

7 października 2018 roku po oficjalnej uroczystości otwarcia strażnicy na placu JRG nr 4 w Chmielniku odbył się okolicznościowy  strażacki  piknik z elementami niepodległościowymi przygotowany przez komendę wojewódzką i komendę miejską PSP w Kielcach. Na program pikniku składały się koncert orkiestry dętej, pokazy w zadymionym namiocie, pokaz sikawki konnej z OSP Śladków Duży, nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprawnościowe strażaków, ratownictwo wysokościowe, ratownictwo techniczne, zabawy dla dzieci i konkursy z nagrodami, wystawa sprzętu ratowniczego.

O godzinie 16:00 uczestników festynu powitali prowadzący: Katarzyna Klepacz i kpt. Dawid Dyduch z Komendy Miejskiej PSP w Kielcach. Jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chmielnika, która zagranymi standardami muzycznymi wprowadziła uczestników w nastrój pikniku.
Poza występami artystycznymi piknik obfitował w szereg innych atrakcji oraz konkursów zarówno dla najmłodszych, jak i całych rodzin. Wszyscy uczestnicy otrzymywali nagrody. Całe rodziny mogły „gasić pożar” zabytkową strażacką sikawką konną, która jest własnością OSP ze Śladkowa Dużego.
Ponadto, na specjalnie przygotowanych stanowiskach strażacy z Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej PSP w Kielcach przygotowali wystawę sprzętu pożarniczego, który służył do prowadzenia działań gaśniczych dawniej oraz sprzętu używanego obecnie w działaniach ratowniczych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się samochody ratowniczo- gaśnicze i prezentowany sprzęt będący na ich wyposażeniu oraz zadymiony dymem teatralnym namiot, gdzie można było się dowiedzieć jak zachowywać się w strefie zadymionej.

Podczas pikniku strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Nr 4 w Chmielniku oraz strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Kielce 3” zaprezentowali działania prowadzone podczas wypadków drogowych z udziałem samochodów osobowych oraz działania związane z uwolnieniem osób znajdujących się na znacznej wysokości za pośrednictwem technik alpinistycznych. Atrakcje przygotowane przez  strażaków oraz słoneczna pogoda sprawiły, że plac przed strażnicą JRG nr 4 w Chmielniku do godz. 18.30 wypełniony był mieszkańcami Chmielnika i sąsiednich gmin.


Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom, które włączyły się w organizację strażackiego pikniku, a w szczególności  Wojewodzie Świętokrzyskiemu Pani Agacie Wojtyszek za ufundowanie odblasków oraz elementarzy Młodego Patrioty, które były ogromną niespodzianką dla najmłodszych uczestników naszego festynu.

Opracowanie: Katarzyna Klepacz

Zdjęcia: Ryszard Haba

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * 13.10.2018r. Tursko Wielkie, pow. staszowski. Około godziny 16:07 doszło do awaryjnego lądowania samolotu Wilga-35A relacji lotnisko Szymany - Mielec. Samolot znajdował się na łące w odległości około jeden kilometr od drogi utwardzonej. Pilot awionetki po wylądowaniu opuścił samolot o własnych siłach nie odnosząc żadnych obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W zdarzeniu brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, Policja, Służby lotniska Mielec. * 12.10.2018 r. Szczaworyż, pow. buski. Około godziny 11:27 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowało 3 osoby (dwie w samochodzie Opel, jedna w samochodzie Toyota), które w chwili dojazdu zastępów Straży Pożarnej znajdowały się poza nimi pod opieką ZRM. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w postaci udzielenia KPP kierującemu Toyoty oraz reanimacji pasażerki Opla, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu. Do szpitala została zabrana jedna osoba. W zdarzeniu udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM i Policja. * 11.10.2018 r. Złota, pow. sandomierski. Około godziny 06:39 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Hondy Civic z samochodem Ford Galaxy. Pojazdami podróżowało: Honda 4 osoby, samochodem Ford 2 osoby. W chwili dojazdu wszystkie osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdami (osoby były przytomne). W wyniku zderzenia ranne zostały cztery osoby, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala. W zdarzeniu udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej, Policja oraz ZRM. * * * * * * * * * * * * * *