Akcja „Młody Bohater” to nowa inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i  promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Medale w dniu 18 stycznia 2017 roku podczas uroczystego otwarcia posterunku policji w Nowinach otrzymali z rąk Pana Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 17-latkowie z gminy Łopuszno: Bartosz Nyga, Tomasz Stolarczyk oraz Wiktor Przepióra.

25 października 2016 roku w miejscowości Kostomłoty Drugie, powiat kielecki miał miejsce wypadek samochodowy z udziałem autokaru wycieczkowego przewożącego młodzież szkolną oraz samochodu ciężarowego przewożącego beton na budowę. W wyniku zderzenia kierowca autobusu został uwięziony w samochodzie, co uniemożliwiało mu samodzielne wydostanie się z pojazdu. Bartosz, Wiktor i Tomasz byli uczestnikami wypadku – jechali autobusem – jednak nie zawahali się i ruszyli na pomoc uwięzionemu kierowcy. Dzięki ich zaangażowaniu kierowca został uwolniony i przekazany służbom medycznym, jeszcze przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Pan Minister, podkreślił, że młodzi ludzie wykazali się bohaterstwem i odpowiedzialnością ratując życie drugiego człowieka. Pogratulował również ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, gdyż to oni zaszczepili w nich postawę wrażliwości na krzywdę innych.

W uroczystości wzięli również udział: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Adam Czajka wraz z zastępcą st. bryg. Robertem Sabatem oraz Komendant Miejski PSP w Kielcach st. bryg. Sylwester Hamera.

Opracowanie: mgr Monika Baran-Śnioch 
Zdjęcia: Archiwum KM PSP w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Dodał:Monika Baran-Śnioch

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *