23 lutego 2017 roku w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja pod tytułem: „Ochrona przeciwpożarowa w szkołach i innych obiektach o charakterze edukacyjnym”, której współorganizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Przedmiotowa konferencja dedykowana była dla dyrektorów szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, której celem było m. in. zapoznanie z obecnie obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji w placówkach oświatowych.

Uczestników spotkania zapoznano z kampanią społeczną „Czad i ogień. Obudź czujność” zainicjowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przybliżono tematykę dotyczącą zatruć tlenkiem węgla oraz przyczyn powstawania pożarów mieszkań.

Podczas konferencji przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, wygłosili referaty:

  • Podstawowe wymogi przepisów przeciwpożarowych w obiektach szkół – prelegent: mł. bryg. Sławomir Pietrzykowski, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Kielcach.
  • Kontrole przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w obiektach szkół – prelegent: mł. bryg. Sławomir Pietrzykowski, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Kielcach.
  • Praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji w obiektach szkół –prelegent: bryg. Paweł Ksel, naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Kielcach.
  • Kontrola stanu technicznego obiektów dydaktycznych w kontekście bezpieczeństwa ich użytkowników – prelegent: kpt. Michał Pająk, kierownik Sekcji Planowania Operacyjnego i Analiz KW PSP w Kielcach.
  • Kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność” – prelegent: kpt. Michał Pająk, kierownik Sekcji Planowania Operacyjnego i Analiz KW PSP w Kielcach.

Podsumowania konferencji dokonał st. bryg. Robert Sabat zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach.

Opracowanie: kpt. Michał Pająk, KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Kielcach

Dodał:Monika Baran-Śnioch

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *