23 lutego 2017 roku w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja pod tytułem: „Ochrona przeciwpożarowa w szkołach i innych obiektach o charakterze edukacyjnym”, której współorganizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Przedmiotowa konferencja dedykowana była dla dyrektorów szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, której celem było m. in. zapoznanie z obecnie obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz z praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji w placówkach oświatowych.

Uczestników spotkania zapoznano z kampanią społeczną „Czad i ogień. Obudź czujność” zainicjowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przybliżono tematykę dotyczącą zatruć tlenkiem węgla oraz przyczyn powstawania pożarów mieszkań.

Podczas konferencji przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, wygłosili referaty:

  • Podstawowe wymogi przepisów przeciwpożarowych w obiektach szkół – prelegent: mł. bryg. Sławomir Pietrzykowski, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Kielcach.
  • Kontrole przestrzegania przepisów przeciwpożarowych w obiektach szkół – prelegent: mł. bryg. Sławomir Pietrzykowski, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KW PSP w Kielcach.
  • Praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji w obiektach szkół –prelegent: bryg. Paweł Ksel, naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP w Kielcach.
  • Kontrola stanu technicznego obiektów dydaktycznych w kontekście bezpieczeństwa ich użytkowników – prelegent: kpt. Michał Pająk, kierownik Sekcji Planowania Operacyjnego i Analiz KW PSP w Kielcach.
  • Kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność” – prelegent: kpt. Michał Pająk, kierownik Sekcji Planowania Operacyjnego i Analiz KW PSP w Kielcach.

Podsumowania konferencji dokonał st. bryg. Robert Sabat zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach.

Opracowanie: kpt. Michał Pająk, KW PSP w Kielcach

Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Kielcach

Dodał:Monika Baran-Śnioch

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *