2017-03-31 | Jednostka: KP PSP Starachowice

W powiecie starachowickim w tym roku strażacy interweniowali już przy 80 pożarach traw. Najwięcej pożarów jest na terenie Starachowic oraz gminy Brody - najbezpieczniejsze pod tym względem sa gminy Mirzec i Pawłów.

Na wykresie umieszczono liczbę pożarów traw w powiecie starachowickim w latach 2016 - 2017 za okres pierwszych trzech miesięcy roku.

Za większość pożarów traw jest niestety odpowiedzialny człowiek. Wśród ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy w naturalny sposób użyźni glebę - co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost trawy.

Za ten mit najwięcej płacą ludzie, którzy umierają w pożarach lub tracą swoje mienie w wyniku rozprzestrzenienia się ognia z suchej trawy na zabudowania. Co roku w Polsce w wyniku pożarów traw ginie kilka osób.

W powiecie starachowickim również w przeszłości dochodziło do tragicznych w skutkach pożarów traw: 31 marca roku 2011 roku przy ul. Wschodniej w Starachowicach w pożarze trawy zginął mężczyzna - rok później w 2012 roku w Pawłowie również pożar pozostałości roślinnych zebrał śmiertelne żniwo (zginął 79-latek). 

Prędkość rozprzestrzeniania się ognia przy pożarze trawy może wynosić 20 km/h - przeciętny biegacz porusza się z prędkością 19 km/h a to oznacza, że nie zawsze jest możliwość ucieczki.

Pożar łąki nie użyźni gleby a wręcz odwrotnie - wyjałowi. Spalenie suchej trawy nie przyspieszy rozwoju nowej roślinności. Cenne rośliny wyginą a najszybciej odrosną chwasty. 

Wypalanie traw jest zabronione ! Grożą za to wysokie kary - nawet do 5 tysięcy zł.
W przypadkach gdzie jest zagrożone mienie lub życie - od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Opracowano na podstawie materiałów Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Dodał:st. kpt. Marcin Nyga

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *