W dniach 21 – 23 lipca br., na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do załamania pogody w postaci ulewnych opadów deszczu, gwałtownych wyładowań atmosferycznych oraz porywistych wiatrów. Łącznie świętokrzyscy strażacy wyjeżdżali 57 razy do zdarzeń związanych z anomaliami pogodowymi.

W wyniku niesprzyjającej aury doszło m.in. do:

  • 2 pożarów stodół w miejscowościach: Kujawki, pow. pińczowski oraz Wlonice, pow. opatowski (uderzenie pioruna),
  • pożaru drzewa (uderzenie pioruna),
  • uszkodzenia więźby i poszycia dachów budynku mieszkalnego i gospodarczego w miejscowości Obrazów, pow. sandomierski,
  • uszkodzenia dachu budynku gospodarczego w miejscowości Milczany, pow. sandomierski.

Ponadto strażacy 16 razy udrażniali przepusty i pompowali wodę z zalanych obiektów oraz 36 razy wyjeżdżali do niebezpiecznie uszkodzonych przez silne wiatry drzew.

 Opracowanie: mł. kpt. Kamil Ciepielewski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Sandomierzu

Dodał:Monika Baran-Śnioch

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *