W dniach 21 – 23 lipca br., na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do załamania pogody w postaci ulewnych opadów deszczu, gwałtownych wyładowań atmosferycznych oraz porywistych wiatrów. Łącznie świętokrzyscy strażacy wyjeżdżali 57 razy do zdarzeń związanych z anomaliami pogodowymi.

W wyniku niesprzyjającej aury doszło m.in. do:

  • 2 pożarów stodół w miejscowościach: Kujawki, pow. pińczowski oraz Wlonice, pow. opatowski (uderzenie pioruna),
  • pożaru drzewa (uderzenie pioruna),
  • uszkodzenia więźby i poszycia dachów budynku mieszkalnego i gospodarczego w miejscowości Obrazów, pow. sandomierski,
  • uszkodzenia dachu budynku gospodarczego w miejscowości Milczany, pow. sandomierski.

Ponadto strażacy 16 razy udrażniali przepusty i pompowali wodę z zalanych obiektów oraz 36 razy wyjeżdżali do niebezpiecznie uszkodzonych przez silne wiatry drzew.

 Opracowanie: mł. kpt. Kamil Ciepielewski

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Sandomierzu

Dodał:Monika Baran-Śnioch

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *