2017-01-27 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

28 stycznia 2017 roku parę minut przed 2300 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze drewnianego domu w miejscowości Gorzków powiat kazimierski. Do działań zadysponowane zostały w pierwszym rzucie trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz strażacy ochotnicy z jednostek OSP Sędziszowice OSP Sokolina z KSRG oraz OSP Topola i OSP Czyżowice spoza KSRG. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym (KDR) ustalił bardzo intensywnie rozwinięty pożar drewnianego domu jednorodzinnego podpiwniczonego z użytkowym poddaszem pokrytego blacho dachówką. Osoba przebywająca wewnątrz (kobieta lat 68) bez żadnych obrażeń opuściła budynek przed przybyciem zastępów straży. Przybyły równocześnie z Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej (JOP), Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) przebadał kobietę i stwierdził, że nie wymaga ona dalszej hospitalizacji szpitalnej. Energia elektryczna została odłączona w momencie naszego przybycia przez zakład energetyczny w całej miejscowości.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody z zewnątrz na palący się budynek, oświetleniu terenu prowadzonych działań oraz sprawieniu zaopatrzenia wodnego z pobliskiej sieci hydrantowe. Po zlokalizowaniu i częściowym przygaszeniu pożaru ratownicy przystąpili do rozbiórki całej drewnianej konstrukcji budynku (pokrycia dachowego, więźby, ścian oraz dwóch drewnianych pował) z jednoczesnym usuwaniem wszystkich nadpalonych elementów wyposażenia domu. W trakcie tych działań z pomieszczeń piwnicznych wyniesiono na zewnątrz butle gazową 11 kg, która sprawdzono kamerą termowizyjną a następnie poddano procesowi schłodzenia jednym prądem wody. Ze względu, że prowadzone działania okazały się długotrwałe w godzinach porannych zaszła konieczność podmiany ratowników. Na miejsce udała się kolejna zmiana służbowa z jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz ściągnięto kolejne jednostki OSP (OSP Łękawę, OSP Bejsce z KSRG oraz OSP Boszczynek spoza KSRG). Działania zakończono po dokładnym sprawdzeniu pogorzeliska kamerą termowizyjną i wykluczeniu kolejnych ognisk pożaru oraz zagrożenia.

Łącznie w działaniach brało udział 11 zastępów PSP i OSP, 48 strażaków, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne. Na miejsce zdarzenia przybył p.o. Komendanta Powiatowego – mł. kpt. Marcin Oziębło oraz prywatnym samochodem Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *