2017-01-27 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

28 stycznia 2017 roku parę minut przed 2300 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze drewnianego domu w miejscowości Gorzków powiat kazimierski. Do działań zadysponowane zostały w pierwszym rzucie trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz strażacy ochotnicy z jednostek OSP Sędziszowice OSP Sokolina z KSRG oraz OSP Topola i OSP Czyżowice spoza KSRG. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym (KDR) ustalił bardzo intensywnie rozwinięty pożar drewnianego domu jednorodzinnego podpiwniczonego z użytkowym poddaszem pokrytego blacho dachówką. Osoba przebywająca wewnątrz (kobieta lat 68) bez żadnych obrażeń opuściła budynek przed przybyciem zastępów straży. Przybyły równocześnie z Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej (JOP), Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) przebadał kobietę i stwierdził, że nie wymaga ona dalszej hospitalizacji szpitalnej. Energia elektryczna została odłączona w momencie naszego przybycia przez zakład energetyczny w całej miejscowości.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody z zewnątrz na palący się budynek, oświetleniu terenu prowadzonych działań oraz sprawieniu zaopatrzenia wodnego z pobliskiej sieci hydrantowe. Po zlokalizowaniu i częściowym przygaszeniu pożaru ratownicy przystąpili do rozbiórki całej drewnianej konstrukcji budynku (pokrycia dachowego, więźby, ścian oraz dwóch drewnianych pował) z jednoczesnym usuwaniem wszystkich nadpalonych elementów wyposażenia domu. W trakcie tych działań z pomieszczeń piwnicznych wyniesiono na zewnątrz butle gazową 11 kg, która sprawdzono kamerą termowizyjną a następnie poddano procesowi schłodzenia jednym prądem wody. Ze względu, że prowadzone działania okazały się długotrwałe w godzinach porannych zaszła konieczność podmiany ratowników. Na miejsce udała się kolejna zmiana służbowa z jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz ściągnięto kolejne jednostki OSP (OSP Łękawę, OSP Bejsce z KSRG oraz OSP Boszczynek spoza KSRG). Działania zakończono po dokładnym sprawdzeniu pogorzeliska kamerą termowizyjną i wykluczeniu kolejnych ognisk pożaru oraz zagrożenia.

Łącznie w działaniach brało udział 11 zastępów PSP i OSP, 48 strażaków, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne. Na miejsce zdarzenia przybył p.o. Komendanta Powiatowego – mł. kpt. Marcin Oziębło oraz prywatnym samochodem Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *