2017-01-27 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

28 stycznia 2017 roku parę minut przed 2300 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze drewnianego domu w miejscowości Gorzków powiat kazimierski. Do działań zadysponowane zostały w pierwszym rzucie trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz strażacy ochotnicy z jednostek OSP Sędziszowice OSP Sokolina z KSRG oraz OSP Topola i OSP Czyżowice spoza KSRG. Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym (KDR) ustalił bardzo intensywnie rozwinięty pożar drewnianego domu jednorodzinnego podpiwniczonego z użytkowym poddaszem pokrytego blacho dachówką. Osoba przebywająca wewnątrz (kobieta lat 68) bez żadnych obrażeń opuściła budynek przed przybyciem zastępów straży. Przybyły równocześnie z Jednostkami Ochrony Przeciwpożarowej (JOP), Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) przebadał kobietę i stwierdził, że nie wymaga ona dalszej hospitalizacji szpitalnej. Energia elektryczna została odłączona w momencie naszego przybycia przez zakład energetyczny w całej miejscowości.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w pierwszej fazie działań polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody z zewnątrz na palący się budynek, oświetleniu terenu prowadzonych działań oraz sprawieniu zaopatrzenia wodnego z pobliskiej sieci hydrantowe. Po zlokalizowaniu i częściowym przygaszeniu pożaru ratownicy przystąpili do rozbiórki całej drewnianej konstrukcji budynku (pokrycia dachowego, więźby, ścian oraz dwóch drewnianych pował) z jednoczesnym usuwaniem wszystkich nadpalonych elementów wyposażenia domu. W trakcie tych działań z pomieszczeń piwnicznych wyniesiono na zewnątrz butle gazową 11 kg, która sprawdzono kamerą termowizyjną a następnie poddano procesowi schłodzenia jednym prądem wody. Ze względu, że prowadzone działania okazały się długotrwałe w godzinach porannych zaszła konieczność podmiany ratowników. Na miejsce udała się kolejna zmiana służbowa z jednostki ratowniczo-gaśniczej oraz ściągnięto kolejne jednostki OSP (OSP Łękawę, OSP Bejsce z KSRG oraz OSP Boszczynek spoza KSRG). Działania zakończono po dokładnym sprawdzeniu pogorzeliska kamerą termowizyjną i wykluczeniu kolejnych ognisk pożaru oraz zagrożenia.

Łącznie w działaniach brało udział 11 zastępów PSP i OSP, 48 strażaków, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego, Pogotowie Energetyczne. Na miejsce zdarzenia przybył p.o. Komendanta Powiatowego – mł. kpt. Marcin Oziębło oraz prywatnym samochodem Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka

Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.04.2018r. Skarżysko - kam, około godz. 18:40 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych ( Seat Ibiza i Toyota Avensis). Samochodami podróżowało 5 osób ( 3 mężczyźni w Toyocie oraz kobieta z dzieckiem w Seacie). Jednemu z mężczyzn strażacy udzielili KPP i przekazali ZRM. W akcji ratowniczej brało udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *