2017-01-17 | Jednostka: KM PSP Kielce

Załamujący się lód jest częstą przyczyną wypadków. Niestety, mimo ostrzeżeń, wiele osób nadal wchodzi na zmrożone akweny. To zawsze ryzyko, nawet przy dużym mrozie. Przestrzegamy, aby nie poruszać się po niepewnej pokrywie lodowej, a tym samym nie narażać własnego zdrowia i życia. Dlatego strażacy muszą być przygotowani na prowadzenie akcji ratunkowych pod lodem.

16 stycznia 2017 r. na zalewie kieleckim zorganizowano ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. W ćwiczeniach uczestniczyli nurkowie z sekcji JRG nr 2 Kielce wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Świętokrzyskie” (SGRWN) oraz JRG nr 3 w Kielcach.

Strażacy ćwiczyli techniki ratowania osób tonących w wyniku załamania się tafli lodu na zbiorniku wodnym oraz warianty ratowania takich osób z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Pożarnej. Ważnym elementem ćwiczeń była możliwość współdziałania strażaków z JRG PSP nr 2 Kielce i JRG PSP nr 3 Kielce, co pozwoliło na wspólne doskonalenie sposobów podejmowania ludzi z lodu i z pod lodu jak również samoratowania w sytuacjach awaryjnych. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, a cele i założenia taktyczne zostały osiągnięte. W ćwiczeniach brało udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym 16 strażaków.

Autor: st.kpt.Mariusz Góra

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP NR 2 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *