2017-01-17 | Jednostka: KM PSP Kielce

Załamujący się lód jest częstą przyczyną wypadków. Niestety, mimo ostrzeżeń, wiele osób nadal wchodzi na zmrożone akweny. To zawsze ryzyko, nawet przy dużym mrozie. Przestrzegamy, aby nie poruszać się po niepewnej pokrywie lodowej, a tym samym nie narażać własnego zdrowia i życia. Dlatego strażacy muszą być przygotowani na prowadzenie akcji ratunkowych pod lodem.

16 stycznia 2017 r. na zalewie kieleckim zorganizowano ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego. W ćwiczeniach uczestniczyli nurkowie z sekcji JRG nr 2 Kielce wchodzących w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Świętokrzyskie” (SGRWN) oraz JRG nr 3 w Kielcach.

Strażacy ćwiczyli techniki ratowania osób tonących w wyniku załamania się tafli lodu na zbiorniku wodnym oraz warianty ratowania takich osób z wykorzystaniem sań lodowych, drabiny nasadkowej oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu Straży Pożarnej. Ważnym elementem ćwiczeń była możliwość współdziałania strażaków z JRG PSP nr 2 Kielce i JRG PSP nr 3 Kielce, co pozwoliło na wspólne doskonalenie sposobów podejmowania ludzi z lodu i z pod lodu jak również samoratowania w sytuacjach awaryjnych. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, a cele i założenia taktyczne zostały osiągnięte. W ćwiczeniach brało udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej, w tym 16 strażaków.

Autor: st.kpt.Mariusz Góra

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP NR 2 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *