×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2017-01-19 | Jednostka: KM PSP Kielce

18 stycznia 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła informacja, że w miejscowości Wola Murowana doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że oprócz kotłowni pożarem objęte jest poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym.

Przed przybyciem strażaków, nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru podjął mieszkaniec domu, wykorzystując dwie gaśnice samochodowe, jednocześnie odłączając instalację elektryczną w budynku.

Działania Straży Pożarnej polegały w pierwszej fazie na przygaszeniu pożaru w kotłowni podając jeden prąd wody w natarciu. Kolejne dwa prądy wody podano na palący się budynek - jeden z drabiny przystawnej przez okno dachowe i drugi przez drzwi wejściowe na poddasze. Po przybyciu kolejnych sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, zwiększono liczbę prądów gaśniczych podając jeszcze jeden prąd wody w obronie poddasza przy wykorzystaniu lancy gaśniczej. Podczas prowadzonych działań odłączono i wyniesiono na zewnątrz z pomieszczenia kuchni butlę gazową propan-butan oraz ewakuowano mienie z budynku.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania. Dokonano częściowej rozbiórki silnie nadpalonej konstrukcji drewnianej ścian oraz więźby dachowej. Tlące się jeszcze elementy usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono poprzez obfite przelanie wodą. Pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną, aby wykluczyć obecność ewentualnych zarzewi ognia.

Obecni na miejscu zdarzenia pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele urzędu gminy Sitkówka-Nowiny, którzy zapewnili dwie plandeki do zabezpieczenia dachu budynku mieszkalnego oraz posiłki regeneracyjne z ciepłą herbatą dla ratowników. Obecny na miejscu działań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po zapoznaniu się z sytuacją, przekazał kierującemu działaniami gaśniczymi, że budynek nie nadaje się do dalszego zamieszkania.   Wójt Gminy zobowiązał się do podstawienia kontenera mieszkalnego oraz kontenera na usunięte na zewnątrz nadpalone elementy. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna KM PSP w Kielcach na czele z zastępcą komendanta miejskiego PSP - st. bryg. Pawłem Górniakiem, który z racji trudnych warunków atmosferycznych w postaci dużego mrozu zadysponował na miejsce namiot pneumatyczny wraz z nagrzewnicą, ubrania zastępcze dla ratowników, dodatkową kamerę termowizyjna oraz 20 szt. aparatów powietrznych. Po zakończeniu działań gaśniczych zabezpieczono uszkodzony dach plandekami, a zastępy powróciły do koszar.

Opracował: kpt. Marek Dyk

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 23.06.2018 r. Chęciny . Około godz. 17.35 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach ratowniczych brały udział 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, LPR i Policja. 21.06.2018 r. W województwie świętokrzyskim odnotowano 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W/w interwencje dotyczyły: uszkodzenia budynków mieszkalnych – 2 interwencje, uszkodzenia budynków gospodarczych – 2 interwencje, usuwania powalonych drzew – 36 interwencji. Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych. *