2017-01-19 | Jednostka: KM PSP Kielce

18 stycznia 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła informacja, że w miejscowości Wola Murowana doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że oprócz kotłowni pożarem objęte jest poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym.

Przed przybyciem strażaków, nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru podjął mieszkaniec domu, wykorzystując dwie gaśnice samochodowe, jednocześnie odłączając instalację elektryczną w budynku.

Działania Straży Pożarnej polegały w pierwszej fazie na przygaszeniu pożaru w kotłowni podając jeden prąd wody w natarciu. Kolejne dwa prądy wody podano na palący się budynek - jeden z drabiny przystawnej przez okno dachowe i drugi przez drzwi wejściowe na poddasze. Po przybyciu kolejnych sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, zwiększono liczbę prądów gaśniczych podając jeszcze jeden prąd wody w obronie poddasza przy wykorzystaniu lancy gaśniczej. Podczas prowadzonych działań odłączono i wyniesiono na zewnątrz z pomieszczenia kuchni butlę gazową propan-butan oraz ewakuowano mienie z budynku.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania. Dokonano częściowej rozbiórki silnie nadpalonej konstrukcji drewnianej ścian oraz więźby dachowej. Tlące się jeszcze elementy usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono poprzez obfite przelanie wodą. Pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną, aby wykluczyć obecność ewentualnych zarzewi ognia.

Obecni na miejscu zdarzenia pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele urzędu gminy Sitkówka-Nowiny, którzy zapewnili dwie plandeki do zabezpieczenia dachu budynku mieszkalnego oraz posiłki regeneracyjne z ciepłą herbatą dla ratowników. Obecny na miejscu działań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po zapoznaniu się z sytuacją, przekazał kierującemu działaniami gaśniczymi, że budynek nie nadaje się do dalszego zamieszkania.   Wójt Gminy zobowiązał się do podstawienia kontenera mieszkalnego oraz kontenera na usunięte na zewnątrz nadpalone elementy. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna KM PSP w Kielcach na czele z zastępcą komendanta miejskiego PSP - st. bryg. Pawłem Górniakiem, który z racji trudnych warunków atmosferycznych w postaci dużego mrozu zadysponował na miejsce namiot pneumatyczny wraz z nagrzewnicą, ubrania zastępcze dla ratowników, dodatkową kamerę termowizyjna oraz 20 szt. aparatów powietrznych. Po zakończeniu działań gaśniczych zabezpieczono uszkodzony dach plandekami, a zastępy powróciły do koszar.

Opracował: kpt. Marek Dyk

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *