2017-01-19 | Jednostka: KM PSP Kielce

18 stycznia 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła informacja, że w miejscowości Wola Murowana doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że oprócz kotłowni pożarem objęte jest poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym.

Przed przybyciem strażaków, nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru podjął mieszkaniec domu, wykorzystując dwie gaśnice samochodowe, jednocześnie odłączając instalację elektryczną w budynku.

Działania Straży Pożarnej polegały w pierwszej fazie na przygaszeniu pożaru w kotłowni podając jeden prąd wody w natarciu. Kolejne dwa prądy wody podano na palący się budynek - jeden z drabiny przystawnej przez okno dachowe i drugi przez drzwi wejściowe na poddasze. Po przybyciu kolejnych sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, zwiększono liczbę prądów gaśniczych podając jeszcze jeden prąd wody w obronie poddasza przy wykorzystaniu lancy gaśniczej. Podczas prowadzonych działań odłączono i wyniesiono na zewnątrz z pomieszczenia kuchni butlę gazową propan-butan oraz ewakuowano mienie z budynku.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania. Dokonano częściowej rozbiórki silnie nadpalonej konstrukcji drewnianej ścian oraz więźby dachowej. Tlące się jeszcze elementy usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono poprzez obfite przelanie wodą. Pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną, aby wykluczyć obecność ewentualnych zarzewi ognia.

Obecni na miejscu zdarzenia pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele urzędu gminy Sitkówka-Nowiny, którzy zapewnili dwie plandeki do zabezpieczenia dachu budynku mieszkalnego oraz posiłki regeneracyjne z ciepłą herbatą dla ratowników. Obecny na miejscu działań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po zapoznaniu się z sytuacją, przekazał kierującemu działaniami gaśniczymi, że budynek nie nadaje się do dalszego zamieszkania.   Wójt Gminy zobowiązał się do podstawienia kontenera mieszkalnego oraz kontenera na usunięte na zewnątrz nadpalone elementy. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna KM PSP w Kielcach na czele z zastępcą komendanta miejskiego PSP - st. bryg. Pawłem Górniakiem, który z racji trudnych warunków atmosferycznych w postaci dużego mrozu zadysponował na miejsce namiot pneumatyczny wraz z nagrzewnicą, ubrania zastępcze dla ratowników, dodatkową kamerę termowizyjna oraz 20 szt. aparatów powietrznych. Po zakończeniu działań gaśniczych zabezpieczono uszkodzony dach plandekami, a zastępy powróciły do koszar.

Opracował: kpt. Marek Dyk

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *