2017-01-19 | Jednostka: KM PSP Kielce

18 stycznia 2017 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła informacja, że w miejscowości Wola Murowana doszło do pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono, że oprócz kotłowni pożarem objęte jest poddasze mieszkalne w domu jednorodzinnym.

Przed przybyciem strażaków, nieskuteczną próbę ugaszenia pożaru podjął mieszkaniec domu, wykorzystując dwie gaśnice samochodowe, jednocześnie odłączając instalację elektryczną w budynku.

Działania Straży Pożarnej polegały w pierwszej fazie na przygaszeniu pożaru w kotłowni podając jeden prąd wody w natarciu. Kolejne dwa prądy wody podano na palący się budynek - jeden z drabiny przystawnej przez okno dachowe i drugi przez drzwi wejściowe na poddasze. Po przybyciu kolejnych sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, zwiększono liczbę prądów gaśniczych podając jeszcze jeden prąd wody w obronie poddasza przy wykorzystaniu lancy gaśniczej. Podczas prowadzonych działań odłączono i wyniesiono na zewnątrz z pomieszczenia kuchni butlę gazową propan-butan oraz ewakuowano mienie z budynku.

Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania. Dokonano częściowej rozbiórki silnie nadpalonej konstrukcji drewnianej ścian oraz więźby dachowej. Tlące się jeszcze elementy usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono poprzez obfite przelanie wodą. Pogorzelisko sprawdzono kamerą termowizyjną, aby wykluczyć obecność ewentualnych zarzewi ognia.

Obecni na miejscu zdarzenia pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ energii elektrycznej do budynku. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele urzędu gminy Sitkówka-Nowiny, którzy zapewnili dwie plandeki do zabezpieczenia dachu budynku mieszkalnego oraz posiłki regeneracyjne z ciepłą herbatą dla ratowników. Obecny na miejscu działań Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po zapoznaniu się z sytuacją, przekazał kierującemu działaniami gaśniczymi, że budynek nie nadaje się do dalszego zamieszkania.   Wójt Gminy zobowiązał się do podstawienia kontenera mieszkalnego oraz kontenera na usunięte na zewnątrz nadpalone elementy. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna KM PSP w Kielcach na czele z zastępcą komendanta miejskiego PSP - st. bryg. Pawłem Górniakiem, który z racji trudnych warunków atmosferycznych w postaci dużego mrozu zadysponował na miejsce namiot pneumatyczny wraz z nagrzewnicą, ubrania zastępcze dla ratowników, dodatkową kamerę termowizyjna oraz 20 szt. aparatów powietrznych. Po zakończeniu działań gaśniczych zabezpieczono uszkodzony dach plandekami, a zastępy powróciły do koszar.

Opracował: kpt. Marek Dyk

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 10.12.2018 Ciszyca Dolna, pow. opatowski o godzinie 19:18 doszło do pożaru budynku mieszkalnego jednrodzinnego (murowany, kryty blachodachówką).Działania przybyłych zastępów polegały na podaniu jednego prądy wody w natarciu na palące się wnętrze budynku, przy jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń.Z kuchni ewakuowano mężczyznę. Z uwagi na znaczne zwęglenie części twarzowej i stężenie pośmiertne odstąpiono od czynności ratunkowych. Około godz. 19.52 przybyły na miejsce zdarzenia ZRM odstąpił od medycznych czynności ratunkowych. Po przybyciu kolejnych zastępów JOP działania w dalszej fazie polegały na podaniu kolejnych prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek, oddymieniu oraz ponownym przeszukaniu pomieszczeń obiektu z użyciem kamery termowizyjnej (brak osób postronnych).W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 09.12.2018r. Kielce. Około godz. 22:00 doszło do wypadku z udziałem 2 sam. osobowych. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu zasilania w pojazdach oraz zakręceniu butli z gazem w samochodzie marki Seat. Jednocześnie ratownicy udzielali KPP kierowcy Seat Ibiza(wsparcie psychiczne) oraz kierującemu Opelem Zafira (wsparcie psychiczne, założenie kołnierza ortopedycznego). W celu otworzenia drzwi kierowcy Opla użyto sprzętu burzącego(hooligan). Po dojeździe ZRM przejął poszkodowanych i podjął decyzję o konieczności ich hospitalizacji. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 08.12.2018 r. Pielaki, pow. kielecki. Około godziny 15.59 doszło do pożaru dachu na kurniku. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono pożar poszycia dachu na kurniku. Budynek o wymiarach 60 m x 20 m, konstrukcja stalowa, ocieplony styropianem, krytym ekologicznym eternitem, warstwą styropianu i trocinami od wewnątrz odeskowany. Pożarem objęte było 50 m2 dachu. Brak osób poszkodowanych. W środku znajdowało się około 17 tys. kur rasy brojler. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w natarciu na palący sie dach obiektu oraz prowadzeniu wentylacji nadciśnieniowej wnętrza kurnika przy pomocy wentylatora osiowego. Znajdującym się wewnątrz ptakom nic się nie stało. W działaniach udział brało 11 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 06.12.2018 r. Małogoszcz powiat jędrzejowski. Około godziny 11:26 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. W wyniku zdarzenia zostały poszkodowane dwie osoby. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Następnie zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu, które zdecydowało o zabraniu ich do szpitala. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach udział brały trzy zastępy Straży Pożarnej. * * *