2017-02-14 | Jednostka: KM PSP Kielce

13 lutego 2016r. na terenie zakładu Trzuskawica S.A w Sitkówce, doszło do pożaru odpylacza będącego częścią jednego z ciągów technologicznych na terenie kopalni. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, została wyłączona z zasilenia w energię elektryczną oraz gaz uszkodzona linia technologiczna. W pierwszej fazie działań gaśniczych podano dwa prądy wody w celu schłodzenia nagrzanych elementów odpylacza oraz monitorowano temperaturę konstrukcji odpylacza przy użyciu kamer termowizyjnych. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna z KM PSP w Kielcach na czele z z-cą komendanta miejskiego PSP w Kielcach bryg. Sławomirem Karwatem.
Kolejne działania polegały na wprowadzeniu roty ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego na górną cześć zbiornika odpylacza. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej dokonali schłodzenia górnej części zbiornika oraz przystąpili do dogaszania pożaru poprzez podanie środka gaśniczego do wnętrza zbiornika. Po opróżnieniu zbiornika z pyłu węglowego i po dokładnym sprawdzeniu miejsca pożaru kamerą termowizyjną, ratownicy zakończyli działania i zastępy powróciły do koszar.

Autor: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *