2017-02-14 | Jednostka: KM PSP Kielce

13 lutego 2016r. na terenie zakładu Trzuskawica S.A w Sitkówce, doszło do pożaru odpylacza będącego częścią jednego z ciągów technologicznych na terenie kopalni. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, została wyłączona z zasilenia w energię elektryczną oraz gaz uszkodzona linia technologiczna. W pierwszej fazie działań gaśniczych podano dwa prądy wody w celu schłodzenia nagrzanych elementów odpylacza oraz monitorowano temperaturę konstrukcji odpylacza przy użyciu kamer termowizyjnych. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna z KM PSP w Kielcach na czele z z-cą komendanta miejskiego PSP w Kielcach bryg. Sławomirem Karwatem.
Kolejne działania polegały na wprowadzeniu roty ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego na górną cześć zbiornika odpylacza. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej dokonali schłodzenia górnej części zbiornika oraz przystąpili do dogaszania pożaru poprzez podanie środka gaśniczego do wnętrza zbiornika. Po opróżnieniu zbiornika z pyłu węglowego i po dokładnym sprawdzeniu miejsca pożaru kamerą termowizyjną, ratownicy zakończyli działania i zastępy powróciły do koszar.

Autor: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.04.2018r. Skarżysko - kam, około godz. 18:40 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych ( Seat Ibiza i Toyota Avensis). Samochodami podróżowało 5 osób ( 3 mężczyźni w Toyocie oraz kobieta z dzieckiem w Seacie). Jednemu z mężczyzn strażacy udzielili KPP i przekazali ZRM. W akcji ratowniczej brało udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *