2017-02-14 | Jednostka: KM PSP Kielce

13 lutego 2016r. na terenie zakładu Trzuskawica S.A w Sitkówce, doszło do pożaru odpylacza będącego częścią jednego z ciągów technologicznych na terenie kopalni. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, została wyłączona z zasilenia w energię elektryczną oraz gaz uszkodzona linia technologiczna. W pierwszej fazie działań gaśniczych podano dwa prądy wody w celu schłodzenia nagrzanych elementów odpylacza oraz monitorowano temperaturę konstrukcji odpylacza przy użyciu kamer termowizyjnych. Na miejsce działań przybyła grupa operacyjna z KM PSP w Kielcach na czele z z-cą komendanta miejskiego PSP w Kielcach bryg. Sławomirem Karwatem.
Kolejne działania polegały na wprowadzeniu roty ratowników zabezpieczonych w sprzęt ochrony układu oddechowego na górną cześć zbiornika odpylacza. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej dokonali schłodzenia górnej części zbiornika oraz przystąpili do dogaszania pożaru poprzez podanie środka gaśniczego do wnętrza zbiornika. Po opróżnieniu zbiornika z pyłu węglowego i po dokładnym sprawdzeniu miejsca pożaru kamerą termowizyjną, ratownicy zakończyli działania i zastępy powróciły do koszar.

Autor: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *