2017-05-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 maja 2017 r.  w miejscowości Lubachowy gmina Moskorzew na obiektach sali bankietowej „Camelia”, stacji paliw SHELL oraz terenach leśnych Nadleśnictwa Koniecpol przeprowadzono ćwiczenia z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego oraz służb współdziałających m. in. : Policji,  Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej i poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP i umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, uzupełniane o podgrywki, które spowodowały określoną reakcję strażaków ratowników, służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu, w którym strażacy zmagali się z pożarem dużego budynku konferencyjno-bankietowego. Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie od personelu Sali Bankietowej „CAMELIA”, że na piętrze budynku, z pokoi hotelowych wydobywa się dym. W zagrożonym  obiekcie przebywała grupa młodzieży, biorąca udział w kilkudniowym szkoleniu wykładowca i personel obiektu. Pożar rozprzestrzeniał się na dach budynku.

Drugi epizod dotyczył pożaru samochodu autocysterny i obszarów leśnych.  Nieznani sprawcy, wykorzystując panująca sytuację związaną z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych  na sąsiednim budynku dokonują napadu na stacje paliw zlokalizowaną w bliskiej odległości od sali bankietowej „Camelia”. Uciekający z miejsca zdarzenia napastnicy, podpalają stojącą na parkingu samochód cysternę przewożącą olej napędowy (oblewając kabinę, opony i płaszcz zbiornika cysterny substancją ropopochodną). Płonąca cysterna zagraża stacji paliw i zlokalizowanemu przy parkingu kompleksowi leśnemu.

Trzeci końcowy epizod obejmował działania ratownicze przy wypadku drogowym, w wyniku, którego zostały poszkodowane trzy osoby. Dwie znajdowały się w rozbitym samochodzie. Jeden z pasażerów oddalił się z miejsca wypadku. Prowadzono tu działania ratownicze i poszukiwawcze na obszarach leśnych.

Postawione cele zostały osiągnięte. Kilkugodzinne ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie procedur postępowania służb ratowniczych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo  w przypadku  pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń a w szczególności pokazały jak powinna wyglądać współpraca i koordynacja ich działań.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 21 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  92 strażaków-ratowników PSP i OSP, kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji, zespół ratownictwa medycznego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział we Włoszczowie,  pracownicy Nadleśnictwa Koniecpol.  Ćwiczenia obserwowali  m.in. : przedstawiciele z komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach, komendy wojewódzkiej Policji oraz  trzech komend powiatowych PSP, starosta włoszczowski, wójt Gminy Moskorzew oraz szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *