2017-05-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 maja 2017 r.  w miejscowości Lubachowy gmina Moskorzew na obiektach sali bankietowej „Camelia”, stacji paliw SHELL oraz terenach leśnych Nadleśnictwa Koniecpol przeprowadzono ćwiczenia z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego oraz służb współdziałających m. in. : Policji,  Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej i poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP i umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, uzupełniane o podgrywki, które spowodowały określoną reakcję strażaków ratowników, służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu, w którym strażacy zmagali się z pożarem dużego budynku konferencyjno-bankietowego. Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie od personelu Sali Bankietowej „CAMELIA”, że na piętrze budynku, z pokoi hotelowych wydobywa się dym. W zagrożonym  obiekcie przebywała grupa młodzieży, biorąca udział w kilkudniowym szkoleniu wykładowca i personel obiektu. Pożar rozprzestrzeniał się na dach budynku.

Drugi epizod dotyczył pożaru samochodu autocysterny i obszarów leśnych.  Nieznani sprawcy, wykorzystując panująca sytuację związaną z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych  na sąsiednim budynku dokonują napadu na stacje paliw zlokalizowaną w bliskiej odległości od sali bankietowej „Camelia”. Uciekający z miejsca zdarzenia napastnicy, podpalają stojącą na parkingu samochód cysternę przewożącą olej napędowy (oblewając kabinę, opony i płaszcz zbiornika cysterny substancją ropopochodną). Płonąca cysterna zagraża stacji paliw i zlokalizowanemu przy parkingu kompleksowi leśnemu.

Trzeci końcowy epizod obejmował działania ratownicze przy wypadku drogowym, w wyniku, którego zostały poszkodowane trzy osoby. Dwie znajdowały się w rozbitym samochodzie. Jeden z pasażerów oddalił się z miejsca wypadku. Prowadzono tu działania ratownicze i poszukiwawcze na obszarach leśnych.

Postawione cele zostały osiągnięte. Kilkugodzinne ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie procedur postępowania służb ratowniczych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo  w przypadku  pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń a w szczególności pokazały jak powinna wyglądać współpraca i koordynacja ich działań.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 21 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  92 strażaków-ratowników PSP i OSP, kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji, zespół ratownictwa medycznego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział we Włoszczowie,  pracownicy Nadleśnictwa Koniecpol.  Ćwiczenia obserwowali  m.in. : przedstawiciele z komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach, komendy wojewódzkiej Policji oraz  trzech komend powiatowych PSP, starosta włoszczowski, wójt Gminy Moskorzew oraz szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *