×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2017-05-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 maja 2017 r.  w miejscowości Lubachowy gmina Moskorzew na obiektach sali bankietowej „Camelia”, stacji paliw SHELL oraz terenach leśnych Nadleśnictwa Koniecpol przeprowadzono ćwiczenia z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego oraz służb współdziałających m. in. : Policji,  Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej i poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP i umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, uzupełniane o podgrywki, które spowodowały określoną reakcję strażaków ratowników, służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu, w którym strażacy zmagali się z pożarem dużego budynku konferencyjno-bankietowego. Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie od personelu Sali Bankietowej „CAMELIA”, że na piętrze budynku, z pokoi hotelowych wydobywa się dym. W zagrożonym  obiekcie przebywała grupa młodzieży, biorąca udział w kilkudniowym szkoleniu wykładowca i personel obiektu. Pożar rozprzestrzeniał się na dach budynku.

Drugi epizod dotyczył pożaru samochodu autocysterny i obszarów leśnych.  Nieznani sprawcy, wykorzystując panująca sytuację związaną z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych  na sąsiednim budynku dokonują napadu na stacje paliw zlokalizowaną w bliskiej odległości od sali bankietowej „Camelia”. Uciekający z miejsca zdarzenia napastnicy, podpalają stojącą na parkingu samochód cysternę przewożącą olej napędowy (oblewając kabinę, opony i płaszcz zbiornika cysterny substancją ropopochodną). Płonąca cysterna zagraża stacji paliw i zlokalizowanemu przy parkingu kompleksowi leśnemu.

Trzeci końcowy epizod obejmował działania ratownicze przy wypadku drogowym, w wyniku, którego zostały poszkodowane trzy osoby. Dwie znajdowały się w rozbitym samochodzie. Jeden z pasażerów oddalił się z miejsca wypadku. Prowadzono tu działania ratownicze i poszukiwawcze na obszarach leśnych.

Postawione cele zostały osiągnięte. Kilkugodzinne ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie procedur postępowania służb ratowniczych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo  w przypadku  pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń a w szczególności pokazały jak powinna wyglądać współpraca i koordynacja ich działań.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 21 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  92 strażaków-ratowników PSP i OSP, kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji, zespół ratownictwa medycznego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział we Włoszczowie,  pracownicy Nadleśnictwa Koniecpol.  Ćwiczenia obserwowali  m.in. : przedstawiciele z komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach, komendy wojewódzkiej Policji oraz  trzech komend powiatowych PSP, starosta włoszczowski, wójt Gminy Moskorzew oraz szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 23.06.2018 r. Chęciny . Około godz. 17.35 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach ratowniczych brały udział 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, LPR i Policja. 21.06.2018 r. W województwie świętokrzyskim odnotowano 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W/w interwencje dotyczyły: uszkodzenia budynków mieszkalnych – 2 interwencje, uszkodzenia budynków gospodarczych – 2 interwencje, usuwania powalonych drzew – 36 interwencji. Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych. *