2017-05-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 maja 2017 r.  w miejscowości Lubachowy gmina Moskorzew na obiektach sali bankietowej „Camelia”, stacji paliw SHELL oraz terenach leśnych Nadleśnictwa Koniecpol przeprowadzono ćwiczenia z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego oraz służb współdziałających m. in. : Policji,  Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej i poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP i umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, uzupełniane o podgrywki, które spowodowały określoną reakcję strażaków ratowników, służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu, w którym strażacy zmagali się z pożarem dużego budynku konferencyjno-bankietowego. Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie od personelu Sali Bankietowej „CAMELIA”, że na piętrze budynku, z pokoi hotelowych wydobywa się dym. W zagrożonym  obiekcie przebywała grupa młodzieży, biorąca udział w kilkudniowym szkoleniu wykładowca i personel obiektu. Pożar rozprzestrzeniał się na dach budynku.

Drugi epizod dotyczył pożaru samochodu autocysterny i obszarów leśnych.  Nieznani sprawcy, wykorzystując panująca sytuację związaną z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych  na sąsiednim budynku dokonują napadu na stacje paliw zlokalizowaną w bliskiej odległości od sali bankietowej „Camelia”. Uciekający z miejsca zdarzenia napastnicy, podpalają stojącą na parkingu samochód cysternę przewożącą olej napędowy (oblewając kabinę, opony i płaszcz zbiornika cysterny substancją ropopochodną). Płonąca cysterna zagraża stacji paliw i zlokalizowanemu przy parkingu kompleksowi leśnemu.

Trzeci końcowy epizod obejmował działania ratownicze przy wypadku drogowym, w wyniku, którego zostały poszkodowane trzy osoby. Dwie znajdowały się w rozbitym samochodzie. Jeden z pasażerów oddalił się z miejsca wypadku. Prowadzono tu działania ratownicze i poszukiwawcze na obszarach leśnych.

Postawione cele zostały osiągnięte. Kilkugodzinne ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie procedur postępowania służb ratowniczych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo  w przypadku  pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń a w szczególności pokazały jak powinna wyglądać współpraca i koordynacja ich działań.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 21 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  92 strażaków-ratowników PSP i OSP, kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji, zespół ratownictwa medycznego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział we Włoszczowie,  pracownicy Nadleśnictwa Koniecpol.  Ćwiczenia obserwowali  m.in. : przedstawiciele z komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach, komendy wojewódzkiej Policji oraz  trzech komend powiatowych PSP, starosta włoszczowski, wójt Gminy Moskorzew oraz szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 10.12.2018 Ciszyca Dolna, pow. opatowski o godzinie 19:18 doszło do pożaru budynku mieszkalnego jednrodzinnego (murowany, kryty blachodachówką).Działania przybyłych zastępów polegały na podaniu jednego prądy wody w natarciu na palące się wnętrze budynku, przy jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń.Z kuchni ewakuowano mężczyznę. Z uwagi na znaczne zwęglenie części twarzowej i stężenie pośmiertne odstąpiono od czynności ratunkowych. Około godz. 19.52 przybyły na miejsce zdarzenia ZRM odstąpił od medycznych czynności ratunkowych. Po przybyciu kolejnych zastępów JOP działania w dalszej fazie polegały na podaniu kolejnych prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek, oddymieniu oraz ponownym przeszukaniu pomieszczeń obiektu z użyciem kamery termowizyjnej (brak osób postronnych).W działaniach udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 09.12.2018r. Kielce. Około godz. 22:00 doszło do wypadku z udziałem 2 sam. osobowych. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu zasilania w pojazdach oraz zakręceniu butli z gazem w samochodzie marki Seat. Jednocześnie ratownicy udzielali KPP kierowcy Seat Ibiza(wsparcie psychiczne) oraz kierującemu Opelem Zafira (wsparcie psychiczne, założenie kołnierza ortopedycznego). W celu otworzenia drzwi kierowcy Opla użyto sprzętu burzącego(hooligan). Po dojeździe ZRM przejął poszkodowanych i podjął decyzję o konieczności ich hospitalizacji. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 08.12.2018 r. Pielaki, pow. kielecki. Około godziny 15.59 doszło do pożaru dachu na kurniku. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono pożar poszycia dachu na kurniku. Budynek o wymiarach 60 m x 20 m, konstrukcja stalowa, ocieplony styropianem, krytym ekologicznym eternitem, warstwą styropianu i trocinami od wewnątrz odeskowany. Pożarem objęte było 50 m2 dachu. Brak osób poszkodowanych. W środku znajdowało się około 17 tys. kur rasy brojler. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów wody w natarciu na palący sie dach obiektu oraz prowadzeniu wentylacji nadciśnieniowej wnętrza kurnika przy pomocy wentylatora osiowego. Znajdującym się wewnątrz ptakom nic się nie stało. W działaniach udział brało 11 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. * 06.12.2018 r. Małogoszcz powiat jędrzejowski. Około godziny 11:26 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. W wyniku zdarzenia zostały poszkodowane dwie osoby. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. Następnie zostali przekazani Pogotowiu Ratunkowemu, które zdecydowało o zabraniu ich do szpitala. Równocześnie strażacy zajęli się stroną techniczną zdarzenia. W działaniach udział brały trzy zastępy Straży Pożarnej. * * *