2017-05-30 | Jednostka: KP KSP Włoszczowa

30 maja 2017 r.  w miejscowości Lubachowy gmina Moskorzew na obiektach sali bankietowej „Camelia”, stacji paliw SHELL oraz terenach leśnych Nadleśnictwa Koniecpol przeprowadzono ćwiczenia z udziałem sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu włoszczowskiego oraz służb współdziałających m. in. : Policji,  Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej i poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP i umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Założenia do ćwiczeń obejmowały trzy zasadnicze epizody, uzupełniane o podgrywki, które spowodowały określoną reakcję strażaków ratowników, służb ratowniczych oraz podmiotów współdziałających podczas ćwiczeń.

Ćwiczenia rozpoczęły się od epizodu, w którym strażacy zmagali się z pożarem dużego budynku konferencyjno-bankietowego. Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie od personelu Sali Bankietowej „CAMELIA”, że na piętrze budynku, z pokoi hotelowych wydobywa się dym. W zagrożonym  obiekcie przebywała grupa młodzieży, biorąca udział w kilkudniowym szkoleniu wykładowca i personel obiektu. Pożar rozprzestrzeniał się na dach budynku.

Drugi epizod dotyczył pożaru samochodu autocysterny i obszarów leśnych.  Nieznani sprawcy, wykorzystując panująca sytuację związaną z prowadzeniem działań ratowniczo-gaśniczych  na sąsiednim budynku dokonują napadu na stacje paliw zlokalizowaną w bliskiej odległości od sali bankietowej „Camelia”. Uciekający z miejsca zdarzenia napastnicy, podpalają stojącą na parkingu samochód cysternę przewożącą olej napędowy (oblewając kabinę, opony i płaszcz zbiornika cysterny substancją ropopochodną). Płonąca cysterna zagraża stacji paliw i zlokalizowanemu przy parkingu kompleksowi leśnemu.

Trzeci końcowy epizod obejmował działania ratownicze przy wypadku drogowym, w wyniku, którego zostały poszkodowane trzy osoby. Dwie znajdowały się w rozbitym samochodzie. Jeden z pasażerów oddalił się z miejsca wypadku. Prowadzono tu działania ratownicze i poszukiwawcze na obszarach leśnych.

Postawione cele zostały osiągnięte. Kilkugodzinne ćwiczenia pozwoliły na sprawdzenie procedur postępowania służb ratowniczych, odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo  w przypadku  pojawienia się różnego rodzaju zagrożeń a w szczególności pokazały jak powinna wyglądać współpraca i koordynacja ich działań.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 21 pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  92 strażaków-ratowników PSP i OSP, kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji, zespół ratownictwa medycznego Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oddział we Włoszczowie,  pracownicy Nadleśnictwa Koniecpol.  Ćwiczenia obserwowali  m.in. : przedstawiciele z komendy wojewódzkiej PSP w Kielcach, komendy wojewódzkiej Policji oraz  trzech komend powiatowych PSP, starosta włoszczowski, wójt Gminy Moskorzew oraz szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 14.01.2018r. Kielce ul. Krakowska ok. godz. 17.40 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. W działaniach udział brało 2 zastępy PSP. * 13.01.2018 r. Miedziana Góra pow. kielecki. O godz. 04.13 doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na ugaszeniu ognia oraz ewakuacji osoby znajdującej się w środku budynku a następnie przekazaniu ZRM, który niezwłocznie przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku tego zdarzenia 1 os. poniosła śmierć, a 2 zostały ranne. W działaniach trwających 4,5 godz. udział brało 9 zastępów straży pożarnej w tym 36 strażaków. * 12.01.2018 r. Majków pow. skarżyski. O godzinie 17.30 doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poparzonemu w pożarze właścicielowi. W działaniach udział brało 5 zastępów straży pożarnej.11.01.2018 r. Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy. O godzinie 13:02 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Nissana Juke z BMW. Pojazdami podróżowały cztery osoby. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej pasażerce z BMW. Wszyscy uczestniczy zdarzenia zostali zabrani do szpitala przez ZRM.W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy państwowej straży pożarnej. * * * * * * *