2017-02-24 | Jednostka: KP KSP Staszów

24 lutego 2017 roku w ramach doskonalenia zawodowego zmian służbowych przeprowadzono ćwiczenia na obiekcie Publicznego Gimnazjum w Łubnicach. Ćwiczenia połączone były z ewakuacją całego kompleksu placówki w której skład wchodzi Publiczne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole. Założenie do ćwiczeń zakładało powstanie pożaru w jednej z sal szkoleniowych, poszkodowany zostaje pracownik szkoły, który próbował ugasić pożar przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Ćwiczenia rozpoczęło kierownictwo szkoły ogłaszając i rozpoczynając ewakuację. W tym samym czasie powiadomione także zostało Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Na miejsce zadysponowano siły i środki z JRG Staszów oraz miejscową jednostkę OSP. W czasie dojazdu jednostek SP została przeprowadzona ewakuacja kompleksu placówek oświatowych na pobliskie boisko. Podczas zbiórki nauczyciele sprawdzili obecność. Przybyłe na miejsce pożaru zastępy SP przystąpiły do działań ratowniczo-gaśniczych, które polegały na sprawieniu linii gaśniczej, odnalezieniu osoby poszkodowanej, udzieleniu jej kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz oddymieniu budynku. Następnie obiekt sprawdzono miernikiem wielogazowym oraz kamerą termowizyjną.

Po zakończonych ćwiczeniach przypomniano i omówiono z gronem pedagogicznym zasady ewakuacji. Kierownik ćwiczeń omówił i podsumował również z ratownikami przebieg ćwiczeń.

Opracował: st. kpt. Jarosław Juszczyk, KP PSP Staszów

Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Kruk, KP PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *