2017-02-24 | Jednostka: KP KSP Staszów

24 lutego 2017 roku w ramach doskonalenia zawodowego zmian służbowych przeprowadzono ćwiczenia na obiekcie Publicznego Gimnazjum w Łubnicach. Ćwiczenia połączone były z ewakuacją całego kompleksu placówki w której skład wchodzi Publiczne Gimnazjum, Szkoła Podstawowa oraz Przedszkole. Założenie do ćwiczeń zakładało powstanie pożaru w jednej z sal szkoleniowych, poszkodowany zostaje pracownik szkoły, który próbował ugasić pożar przed przybyciem zastępów Straży Pożarnej. Ćwiczenia rozpoczęło kierownictwo szkoły ogłaszając i rozpoczynając ewakuację. W tym samym czasie powiadomione także zostało Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie. Na miejsce zadysponowano siły i środki z JRG Staszów oraz miejscową jednostkę OSP. W czasie dojazdu jednostek SP została przeprowadzona ewakuacja kompleksu placówek oświatowych na pobliskie boisko. Podczas zbiórki nauczyciele sprawdzili obecność. Przybyłe na miejsce pożaru zastępy SP przystąpiły do działań ratowniczo-gaśniczych, które polegały na sprawieniu linii gaśniczej, odnalezieniu osoby poszkodowanej, udzieleniu jej kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz oddymieniu budynku. Następnie obiekt sprawdzono miernikiem wielogazowym oraz kamerą termowizyjną.

Po zakończonych ćwiczeniach przypomniano i omówiono z gronem pedagogicznym zasady ewakuacji. Kierownik ćwiczeń omówił i podsumował również z ratownikami przebieg ćwiczeń.

Opracował: st. kpt. Jarosław Juszczyk, KP PSP Staszów

Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Kruk, KP PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *