2017-03-04 | Jednostka: KP KSP Staszów

4 marca 2017 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie wpłynęła informacja o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Zagorzyce gm. Bogoria. W chwili dojazdu pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej  stwierdzono, że doszło do wybuchu nagromadzonej mieszaniny gazu propan-butan w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, wszyscy domownicy znajdowali się poza obiektem ( dwójka dzieci w wieku 2 i 9 lat, kobieta 28 lat, mężczyzna w wieku 71 lat), na zewnątrz budynku znajdowała się również butla o pojemności 11 kg z której ulatniały się resztki gazu. Działania zastępów straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej, podaniu jednego prądu wody w celu chłodzenia butli, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie (zaopatrzenie ran, wsparcie psychiczne), ewakuacji następnej butli o wadze 11 kg, która znajdowała się na piętrze budynku. Poszkodowany następnie został przekazany przytomny przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Podczas działań na bieżąco wykonywano pomiary na obecność gazów niebezpiecznych. Po wykonaniu czynności przez pracowników Nadzoru Budowlanego, ewakuowano nie uszkodzone podczas wybuchu mienie oraz zabezpieczono przed warunkami atmosferycznymi uszkodzone elementy budynku. W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Staszowie oraz 2 zastępy  ochotniczych straży pożarnych. Na miejsce działań przybyli również pracownicy Urzędu Gminy w Bogorii.

Pomocy poszkodowanym po wybuchu udzielił 17-letni Kacper Niziałek, odprowadził on w bezpieczne miejsce rannego mężczyznę, który podczas wynoszenia butli doznał drobnych skaleczeń i poparzeń, następnie wyprowadził 9-letniego chłopca, wrócił do budynku, z którego pomógł ewakuować się 28-letniej kobiecie z 2-letnim dzieckiem.  Po przeprowadzeniu ewakuacji ponownie wrócił do budynku i ugasił palące się elementy.

Kamil wykazał się dużym opanowaniem i dzielnością, udzielił pomocy poszkodowanym, jego wzorowa postawa w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia jest  godna naśladowania. Zachował się tak jak powinien zachować się każdy z nas w sytuacji kiedy może pomóc drugiemu człowiekowi.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia: mł. kpt. Jarosław Baran, KP  PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * 17.09.2018 r.ok. godz. 16.20 w miejscowości Bilcza na trasie krajowej Nr 73 doszło do zderzenia motocykla Kawasaki Vulcan z samochodem osobowym Skoda Octavia. W wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące motocykle. Przybyli na miejsce strażacy udzielili tym osobom kwalifikowanej pierwszej pomocy. Poszkodowanych przekazano przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego. W działaniach udział brały 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 16.09.2018 r. około godziny 18.40 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Samochodami podróżowało łącznie 6 osób, z których żadna nie odniosła groźnych obrażeń. W akcji ratowniczej brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i pogotowie. * * * * * * * * *