2017-03-04 | Jednostka: KP KSP Staszów

4 marca 2017 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Staszowie wpłynęła informacja o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Zagorzyce gm. Bogoria. W chwili dojazdu pierwszych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej  stwierdzono, że doszło do wybuchu nagromadzonej mieszaniny gazu propan-butan w jednorodzinnym budynku mieszkalnym, wszyscy domownicy znajdowali się poza obiektem ( dwójka dzieci w wieku 2 i 9 lat, kobieta 28 lat, mężczyzna w wieku 71 lat), na zewnątrz budynku znajdowała się również butla o pojemności 11 kg z której ulatniały się resztki gazu. Działania zastępów straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej, podaniu jednego prądu wody w celu chłodzenia butli, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie (zaopatrzenie ran, wsparcie psychiczne), ewakuacji następnej butli o wadze 11 kg, która znajdowała się na piętrze budynku. Poszkodowany następnie został przekazany przytomny przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Podczas działań na bieżąco wykonywano pomiary na obecność gazów niebezpiecznych. Po wykonaniu czynności przez pracowników Nadzoru Budowlanego, ewakuowano nie uszkodzone podczas wybuchu mienie oraz zabezpieczono przed warunkami atmosferycznymi uszkodzone elementy budynku. W działaniach ratowniczych brało udział 2 zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Staszowie oraz 2 zastępy  ochotniczych straży pożarnych. Na miejsce działań przybyli również pracownicy Urzędu Gminy w Bogorii.

Pomocy poszkodowanym po wybuchu udzielił 17-letni Kacper Niziałek, odprowadził on w bezpieczne miejsce rannego mężczyznę, który podczas wynoszenia butli doznał drobnych skaleczeń i poparzeń, następnie wyprowadził 9-letniego chłopca, wrócił do budynku, z którego pomógł ewakuować się 28-letniej kobiecie z 2-letnim dzieckiem.  Po przeprowadzeniu ewakuacji ponownie wrócił do budynku i ugasił palące się elementy.

Kamil wykazał się dużym opanowaniem i dzielnością, udzielił pomocy poszkodowanym, jego wzorowa postawa w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia jest  godna naśladowania. Zachował się tak jak powinien zachować się każdy z nas w sytuacji kiedy może pomóc drugiemu człowiekowi.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia: mł. kpt. Jarosław Baran, KP  PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *