2017-12-06 | Jednostka: KM PSP Kielce

5 Grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Paprocicach gm. Nowa Słupia, doszło do wybuchu gazów spalinowych w kanale technicznym znajdującym się pod podłogą w jednej ze szkolnych klas. Wybuch spowodował całkowite zniszczenie betonowej posadzki, a w całym pomieszczeniu panowało zadymienie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej dyrektor szkoły poinformowała strażaków, że wszystkie osoby zostały ewakuowane z budynku szkoły. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu pomieszczenia w którym doszło do wybuchu oraz wyłączeniu dopływ prądu do budynku. Następnie wygaszono piec C.O. oraz sprawdzono pomieszczenia specjalnym detektorem na obecność tlenku węgla oraz komin przy pomocy kamery termowizyjnej. W pomieszczeniach, w których przebiegał komin stwierdzono niewielkie ilości tlenku węgla. Dalsze działania polegały na  rozbiciu płyt betonowych przy pomocy młota elektrycznego, co pozwoliło odsłonić kanał techniczny i oczyścić go z resztek materiałów palnych.

Na miejscu zdarzenia obecna była Policja, Powiadomiony Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Grupa Operacyjna z Z-cą Komendanta Miejskiego st. bryg. Pawłem Górniakiem, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie. Następnie dokonano ponownego sprawdzenia detektorem i kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia.  

 

Opracował: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 1 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *