2017-12-06 | Jednostka: KM PSP Kielce

5 Grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Paprocicach gm. Nowa Słupia, doszło do wybuchu gazów spalinowych w kanale technicznym znajdującym się pod podłogą w jednej ze szkolnych klas. Wybuch spowodował całkowite zniszczenie betonowej posadzki, a w całym pomieszczeniu panowało zadymienie. Po dojeździe na miejsce zdarzenia Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej dyrektor szkoły poinformowała strażaków, że wszystkie osoby zostały ewakuowane z budynku szkoły. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przewietrzeniu pomieszczenia w którym doszło do wybuchu oraz wyłączeniu dopływ prądu do budynku. Następnie wygaszono piec C.O. oraz sprawdzono pomieszczenia specjalnym detektorem na obecność tlenku węgla oraz komin przy pomocy kamery termowizyjnej. W pomieszczeniach, w których przebiegał komin stwierdzono niewielkie ilości tlenku węgla. Dalsze działania polegały na  rozbiciu płyt betonowych przy pomocy młota elektrycznego, co pozwoliło odsłonić kanał techniczny i oczyścić go z resztek materiałów palnych.

Na miejscu zdarzenia obecna była Policja, Powiadomiony Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Grupa Operacyjna z Z-cą Komendanta Miejskiego st. bryg. Pawłem Górniakiem, który po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie. Następnie dokonano ponownego sprawdzenia detektorem i kamerą termowizyjną nie stwierdzając zagrożenia.  

 

Opracował: asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Nr 1 Kielce

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *