2017-11-30 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 30 listopada 2017 roku do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie, że na odcinku drogi krajowej 79 (196 km) w miejscowości Złota doszło do zderzenia ciągnika siodłowego z naczepą z pojazdem osobowym. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód ciężarowy znajdował się na poboczu drogi a samochód osobowy zajmował jeden z pasów drogi. Samochodami podróżowali tylko kierowcy, którzy w momencie przyjazdu JOP znajdowali się poza pojazdami. Kierujący samochodem ciężarowym nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast kierowca samochodu osobowego miał rozciętą głowę – został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, który nadjechał w trakcie zdarzenie. Następnie zabrano mężczyznę do szpitala na obserwację. W wyniku zderzenia w samochodzie ciężarowym rozerwany został zbiornik paliwa, z którego wyciekł olej napędowy, którego była niewielka ilość, ponieważ kierowca jechał do stacji paliw w celu zatankowania pojazdu, który uległ wypadkowi. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodzie osobowym, a po czynnościach dochodzeniowo-śledczych policji na sorpcji rozlanego oleju napędowego i zmyciu jezdni dyspergentem. Jezdnię uprzątnięto z rozbitych elementów karoserii.

Podczas prowadzonych działań jeden z pasów drogi był zablokowany – ruch odbywał się wahadłowo. Dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi Policja.

W działaniach brali udział:

JRG Sandomierz: pojazdy 2, ratowników 8.

OSP Złota: pojazdy 1, ratowników 5.

Przybyli na miejsce zdarzenia:

Policja, ZRM, Pomoc drogowa.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Chmielewski KP PSP Sandomierz
Zdjęcia: mł. kpt. Mateusz Łukaszek KP PSP Sandomierz

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 14.01.2018r. Kielce ul. Krakowska ok. godz. 17.40 doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. W działaniach udział brało 2 zastępy PSP. * 13.01.2018 r. Miedziana Góra pow. kielecki. O godz. 04.13 doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego. Działania straży polegały na ugaszeniu ognia oraz ewakuacji osoby znajdującej się w środku budynku a następnie przekazaniu ZRM, który niezwłocznie przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku tego zdarzenia 1 os. poniosła śmierć, a 2 zostały ranne. W działaniach trwających 4,5 godz. udział brało 9 zastępów straży pożarnej w tym 36 strażaków. * 12.01.2018 r. Majków pow. skarżyski. O godzinie 17.30 doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na ugaszeniu ognia i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poparzonemu w pożarze właścicielowi. W działaniach udział brało 5 zastępów straży pożarnej.11.01.2018 r. Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy. O godzinie 13:02 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Nissana Juke z BMW. Pojazdami podróżowały cztery osoby. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej pasażerce z BMW. Wszyscy uczestniczy zdarzenia zostali zabrani do szpitala przez ZRM.W działaniach ratowniczych udział brały 3 zastępy państwowej straży pożarnej. * * * * * * *