2017-11-30 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 30 listopada 2017 roku do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie, że na odcinku drogi krajowej 79 (196 km) w miejscowości Złota doszło do zderzenia ciągnika siodłowego z naczepą z pojazdem osobowym. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód ciężarowy znajdował się na poboczu drogi a samochód osobowy zajmował jeden z pasów drogi. Samochodami podróżowali tylko kierowcy, którzy w momencie przyjazdu JOP znajdowali się poza pojazdami. Kierujący samochodem ciężarowym nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast kierowca samochodu osobowego miał rozciętą głowę – został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, który nadjechał w trakcie zdarzenie. Następnie zabrano mężczyznę do szpitala na obserwację. W wyniku zderzenia w samochodzie ciężarowym rozerwany został zbiornik paliwa, z którego wyciekł olej napędowy, którego była niewielka ilość, ponieważ kierowca jechał do stacji paliw w celu zatankowania pojazdu, który uległ wypadkowi. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodzie osobowym, a po czynnościach dochodzeniowo-śledczych policji na sorpcji rozlanego oleju napędowego i zmyciu jezdni dyspergentem. Jezdnię uprzątnięto z rozbitych elementów karoserii.

Podczas prowadzonych działań jeden z pasów drogi był zablokowany – ruch odbywał się wahadłowo. Dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi Policja.

W działaniach brali udział:

JRG Sandomierz: pojazdy 2, ratowników 8.

OSP Złota: pojazdy 1, ratowników 5.

Przybyli na miejsce zdarzenia:

Policja, ZRM, Pomoc drogowa.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Chmielewski KP PSP Sandomierz
Zdjęcia: mł. kpt. Mateusz Łukaszek KP PSP Sandomierz

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * 20.03.2018r. Koniemłoty, pow. staszowski. Około 18:47 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z pojazdów znajdował się na poboczu, drugi na jezdni (blokując pas ruchu). Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kpp osobom podróżującym (wsparcie psychiczne) i odłączeniu akumulatorów w pojazdach. Po przybyciu ZRM osoby poszkodowane zostały przekazane i po przebadaniu pozostały na miejscu zdarzenia. Akcja ratownicza była prowadzona przez 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * * *