2017-11-30 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 30 listopada 2017 roku do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie, że na odcinku drogi krajowej 79 (196 km) w miejscowości Złota doszło do zderzenia ciągnika siodłowego z naczepą z pojazdem osobowym. W chwili przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej samochód ciężarowy znajdował się na poboczu drogi a samochód osobowy zajmował jeden z pasów drogi. Samochodami podróżowali tylko kierowcy, którzy w momencie przyjazdu JOP znajdowali się poza pojazdami. Kierujący samochodem ciężarowym nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast kierowca samochodu osobowego miał rozciętą głowę – został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego, który nadjechał w trakcie zdarzenie. Następnie zabrano mężczyznę do szpitala na obserwację. W wyniku zderzenia w samochodzie ciężarowym rozerwany został zbiornik paliwa, z którego wyciekł olej napędowy, którego była niewielka ilość, ponieważ kierowca jechał do stacji paliw w celu zatankowania pojazdu, który uległ wypadkowi. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej w samochodzie osobowym, a po czynnościach dochodzeniowo-śledczych policji na sorpcji rozlanego oleju napędowego i zmyciu jezdni dyspergentem. Jezdnię uprzątnięto z rozbitych elementów karoserii.

Podczas prowadzonych działań jeden z pasów drogi był zablokowany – ruch odbywał się wahadłowo. Dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi Policja.

W działaniach brali udział:

JRG Sandomierz: pojazdy 2, ratowników 8.

OSP Złota: pojazdy 1, ratowników 5.

Przybyli na miejsce zdarzenia:

Policja, ZRM, Pomoc drogowa.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Chmielewski KP PSP Sandomierz
Zdjęcia: mł. kpt. Mateusz Łukaszek KP PSP Sandomierz

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *