2017-12-14 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 13 grudnia 2017 roku na zalewie w Koprzywnicy odbyły się ćwiczenia ratownicze dla sił i środków z terenu powiatu sandomierskiego, których głównym celem było praktyczne sprawdzenie skuteczności podejmowania działań związanych z zagrożeniami występującymi w warunkach zimowych.
Założenie obejmowało działania ratownicze na akwenie wodnym, polegające na poszukiwaniu wędkarza, który wypadł z łodzi i zniknął pod powierzchnią wody oraz sprawdzeniu procedury ratowniczej – wypadek nurkowy. Pozoracja odzwierciedlała realne warunki akcji, co pozwoliło na praktyczne wykorzystanie obowiązujących standardów i procedur podczas działań ratowniczych na wodzie.
W ćwiczeniach udział brały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Koprzywnicy, Ciszycy oraz Łoniowa; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wraz ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno- Nurkowego ; Policja, Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica na czele z Panem Burmistrzem. Podczas ćwiczeń wykorzystano Sonar MS1000, by uskutecznić działania ratownicze.
Ćwiczenie nadzorowane i oceniane były przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu st. kpt. Piotr Krytusę oraz funkcjonariusza KW PSP w Kielcach, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa wodnego, którzy podczas podsumowania dali jasne kierunki działania na wypadek wystąpienia takich zdarzeń. Cenne uwagi będą wykorzystane zarówno przy kolejnych ćwiczeniach a także przy działaniach ratowniczych. Łącznie w ćwiczeniu udział brało czterdzieści jeden osób, dziewięć pojazdów, trzy łodzie ratownicze, przyczepka transportowa wyposażona w namiot pneumatyczny.
W ćwiczeniu został wykorzystany dron, który rejestrował ćwiczenie. Powstałe materiały zdjęciowe oraz film będą wykorzystane w doskonaleniu zawodowym.

Opracowanie: kpt. Andrzej Włodarczyk KP PSP Sandomierz, mł. kpt. Paweł Wiśniowski KP PSP Sandomierz.
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Zięba KP PSP Sandomierz.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.04.2018r. Skarżysko - kam, około godz. 18:40 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych ( Seat Ibiza i Toyota Avensis). Samochodami podróżowało 5 osób ( 3 mężczyźni w Toyocie oraz kobieta z dzieckiem w Seacie). Jednemu z mężczyzn strażacy udzielili KPP i przekazali ZRM. W akcji ratowniczej brało udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *