2017-12-14 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 13 grudnia 2017 roku na zalewie w Koprzywnicy odbyły się ćwiczenia ratownicze dla sił i środków z terenu powiatu sandomierskiego, których głównym celem było praktyczne sprawdzenie skuteczności podejmowania działań związanych z zagrożeniami występującymi w warunkach zimowych.
Założenie obejmowało działania ratownicze na akwenie wodnym, polegające na poszukiwaniu wędkarza, który wypadł z łodzi i zniknął pod powierzchnią wody oraz sprawdzeniu procedury ratowniczej – wypadek nurkowy. Pozoracja odzwierciedlała realne warunki akcji, co pozwoliło na praktyczne wykorzystanie obowiązujących standardów i procedur podczas działań ratowniczych na wodzie.
W ćwiczeniach udział brały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Koprzywnicy, Ciszycy oraz Łoniowa; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wraz ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno- Nurkowego ; Policja, Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica na czele z Panem Burmistrzem. Podczas ćwiczeń wykorzystano Sonar MS1000, by uskutecznić działania ratownicze.
Ćwiczenie nadzorowane i oceniane były przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu st. kpt. Piotr Krytusę oraz funkcjonariusza KW PSP w Kielcach, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa wodnego, którzy podczas podsumowania dali jasne kierunki działania na wypadek wystąpienia takich zdarzeń. Cenne uwagi będą wykorzystane zarówno przy kolejnych ćwiczeniach a także przy działaniach ratowniczych. Łącznie w ćwiczeniu udział brało czterdzieści jeden osób, dziewięć pojazdów, trzy łodzie ratownicze, przyczepka transportowa wyposażona w namiot pneumatyczny.
W ćwiczeniu został wykorzystany dron, który rejestrował ćwiczenie. Powstałe materiały zdjęciowe oraz film będą wykorzystane w doskonaleniu zawodowym.

Opracowanie: kpt. Andrzej Włodarczyk KP PSP Sandomierz, mł. kpt. Paweł Wiśniowski KP PSP Sandomierz.
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Zięba KP PSP Sandomierz.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *