2017-12-14 | Jednostka: KP PSP Sandomierz

W dniu 13 grudnia 2017 roku na zalewie w Koprzywnicy odbyły się ćwiczenia ratownicze dla sił i środków z terenu powiatu sandomierskiego, których głównym celem było praktyczne sprawdzenie skuteczności podejmowania działań związanych z zagrożeniami występującymi w warunkach zimowych.
Założenie obejmowało działania ratownicze na akwenie wodnym, polegające na poszukiwaniu wędkarza, który wypadł z łodzi i zniknął pod powierzchnią wody oraz sprawdzeniu procedury ratowniczej – wypadek nurkowy. Pozoracja odzwierciedlała realne warunki akcji, co pozwoliło na praktyczne wykorzystanie obowiązujących standardów i procedur podczas działań ratowniczych na wodzie.
W ćwiczeniach udział brały jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Koprzywnicy, Ciszycy oraz Łoniowa; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu wraz ze Specjalistyczną Grupą Ratownictwa Wodno- Nurkowego ; Policja, Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica na czele z Panem Burmistrzem. Podczas ćwiczeń wykorzystano Sonar MS1000, by uskutecznić działania ratownicze.
Ćwiczenie nadzorowane i oceniane były przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu st. kpt. Piotr Krytusę oraz funkcjonariusza KW PSP w Kielcach, wojewódzkiego koordynatora ratownictwa wodnego, którzy podczas podsumowania dali jasne kierunki działania na wypadek wystąpienia takich zdarzeń. Cenne uwagi będą wykorzystane zarówno przy kolejnych ćwiczeniach a także przy działaniach ratowniczych. Łącznie w ćwiczeniu udział brało czterdzieści jeden osób, dziewięć pojazdów, trzy łodzie ratownicze, przyczepka transportowa wyposażona w namiot pneumatyczny.
W ćwiczeniu został wykorzystany dron, który rejestrował ćwiczenie. Powstałe materiały zdjęciowe oraz film będą wykorzystane w doskonaleniu zawodowym.

Opracowanie: kpt. Andrzej Włodarczyk KP PSP Sandomierz, mł. kpt. Paweł Wiśniowski KP PSP Sandomierz.
Zdjęcia: mł. kpt. Łukasz Zięba KP PSP Sandomierz.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *