2017-12-10 | Jednostka: KP PSP Staszów

10 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Staszowie wpłynęła informacja o pożarze na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym w miejscowości Połaniec. W momencie dojazdu zastępów straży pożarnej pożarem objęte były składowane na klatce schodowej fotele, w wyniku tego występowało bardzo silne zadymienie. Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru, podaniu jednego prądu wody, jednocześnie ewakuowano z bloku 18 osób, 3 osoby zostały przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po ugaszeniu pożaru, nadpalone elementy zostały usunięte, budynek został oddymiony i przewietrzony przez cały czas trwania działań klatka schodowa była monitorowana miernikiem wielogazowym. Ponadto po zakończeniu działań wszystkie mieszkania dwukrotnie sprawdzono na obecność gazów niebezpiecznych. Mierniki nie potwierdziły obecności gazów niebezpiecznych, mieszkańcy powrócili do swych lokali.

W działaniach ratowniczych, które trwały ponad dwie godziny brały udział 3 zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Staszowie, 3 zastępy jednostek ochotniczych straży pożarnych, łącznie 24 ratowników.

Apelujemy do mieszkańców budynków wielorodzinnych aby zgodnie z obowiązującymi przepisami nie składowali na drogach komunikacji ogólnej służących do ewakuacji rzeczy palnych, mebli, elementów wyposażenia mieszkań oraz innych, które mogą utrudnić ewakuację.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia:  kpt. Grzegorz Stawiarz, KP  PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *