2017-12-10 | Jednostka: KP PSP Staszów

10 grudnia 2017 roku w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Staszowie wpłynęła informacja o pożarze na klatce schodowej w budynku wielorodzinnym w miejscowości Połaniec. W momencie dojazdu zastępów straży pożarnej pożarem objęte były składowane na klatce schodowej fotele, w wyniku tego występowało bardzo silne zadymienie. Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru, podaniu jednego prądu wody, jednocześnie ewakuowano z bloku 18 osób, 3 osoby zostały przekazane Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po ugaszeniu pożaru, nadpalone elementy zostały usunięte, budynek został oddymiony i przewietrzony przez cały czas trwania działań klatka schodowa była monitorowana miernikiem wielogazowym. Ponadto po zakończeniu działań wszystkie mieszkania dwukrotnie sprawdzono na obecność gazów niebezpiecznych. Mierniki nie potwierdziły obecności gazów niebezpiecznych, mieszkańcy powrócili do swych lokali.

W działaniach ratowniczych, które trwały ponad dwie godziny brały udział 3 zastępy z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Staszowie, 3 zastępy jednostek ochotniczych straży pożarnych, łącznie 24 ratowników.

Apelujemy do mieszkańców budynków wielorodzinnych aby zgodnie z obowiązującymi przepisami nie składowali na drogach komunikacji ogólnej służących do ewakuacji rzeczy palnych, mebli, elementów wyposażenia mieszkań oraz innych, które mogą utrudnić ewakuację.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Rajca, KP PSP Staszów

Zdjęcia:  kpt. Grzegorz Stawiarz, KP  PSP Staszów

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 25.09.2018r. Umer pow. kielecki. o godzinie 9.50 po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że samochód osobowy Volkswagen Touran wypadł z jezdni i dachował. Na miejscu obecny był patrol Policji. Pojazdem podróżował tylko kierowca, który opuścił pojazd o własnych siłach i nie wymagał udzielenia pomocy medycznej. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz postawieniu pojazdu na koła przy użyciu wyciągarki z samochodu SCRt Bronto. Po odłączeniu zasilania w pojeździe działania zakończono a zastępy udały się do jednostek. O zaistniałym zdarzeniu poinformowano zarządcę drogi - nie przybył do czasu zakończenia działań. * 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *