2017-12-15 | Jednostka: KP PSP Opatów

15 grudnia 2017 r. o godzinie 10:00 odbyły się ćwiczenia pk. ,,Brzezie 2017" . Tematem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczych w warunkach zimowych.

Ćwiczenia odbyły się zgodnie ze scenariuszem który zakładał, że do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Opatowie wpływa informacja o uszkodzeniu budynku stodoły w której uwięziona jest jedna osoba a druga została ranna. Na miejsce wypadku, jako pierwsi dotarli strażacy z miejscowego OSP Brzezie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że w wyniku silnych opadów śniegu doszło do częściowego zawalenia budynku stodoły. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby. Jedna z osób poszkodowanych znajdowała się w budynku (pod śniegiem przyciśnięta drewnianymi elementami konstrukcji dachu) natomiast druga odniosła niegroźne rany i przebywa poza budynkiem. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu uwięzionej osoby, przekazaniu jej pod opiekę ZRM. Jednoczenie prowadzono prace mające na celu stabilizację budynku oraz niedopuszczenie do jego całkowitego zawalenia. Po zabezpieczeniu obiektu przeszukano wnętrze celem wykluczenia obecności innych osób poszkodowanych. Ze względu na intensywne opady śniegu i ujemną temperaturę oraz długotrwałe działania rozstawiono namiot ratowniczy oraz nagrzewnice, w którym ratownicy mogli się ogrzać.

Taki scenariusz ćwiczeń został opracowany w związku z przygotowaniami jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu opatowskiego do działań w warunkach zimowych. W ćwiczeniach wzięły udział następujące jednostki: KP PSP Opatów – 3 zastępy, OSP Rosochy (KSRG) – 1 zastęp, OSP Stodoły (KSRG) – 1 zastęp, OSP Brzezie - 1 zastęp, łącznie 25 strażaków.

Po zakończeniu ćwiczeń w remizie OSP Brzezie odbyło się podsumowanie, w którym wymieniono cenne uwagi, które w przyszłości usprawnią podjęte działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w tego typu zdarzeniach.

Przebieg ćwiczeń obserwowali: komendant powiatowy PSP w Opatowie, zastępca komendanta powiatowego PSP w Opatowie oraz przedstawiciel wydziału operacyjnego KW PSP w Kielcach.


Opracowanie: kpt. Sebastian Saramański
Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Bień

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* ****21.10.2018r. Mirzec pow. starachowicki około godziny 13:00 doszło do pożaru tartaku. Działania Straży Pożarnej polegały na podaniu 4 prądów gaśniczych na palący się obiekt. W działaniach trwających około 3 godzin brało udział 14 zastępów Straży Pożarnej, Policja, ZRM.****19.10.2018 r. Chęciny pow. kielecki. Około godziny 15: 52 doszło do zderzenia 3 pojazdów ciężarowych. Strażacy za pomocą narzędzi hydraulicznych uwolnili zakleszczonego w jednym z pojazdów kierowcę. Będący na miejscu wypadku lekarz stwierdził zgon kierowcy. Pozostałym osobom uczestniczącym w wypadku nic się nie stało. Strażacy równocześnie zebrali rozlane płyny eksploatacyjne pojazdów, oraz oświetlili teren akcji. W działaniach brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej.****18.10.2018 r. Kępny Ług, pow. włoszczowski. O godzinie 19:50 doszło do pożaru na wysypisku odpadów komunalnych. Działania Straży Pożarnej polegają na podawaniu prądów gaśniczych oraz korzystaniu z ciężkiego sprzętu w celu przekopywania składowiska. W działaniach udział bierze 10 zastępów Straży Pożarnej. * * * * * * * * * * * * * * * *