2017-12-15 | Jednostka: KP PSP Opatów

15 grudnia 2017 r. o godzinie 10:00 odbyły się ćwiczenia pk. ,,Brzezie 2017" . Tematem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczych w warunkach zimowych.

Ćwiczenia odbyły się zgodnie ze scenariuszem który zakładał, że do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Opatowie wpływa informacja o uszkodzeniu budynku stodoły w której uwięziona jest jedna osoba a druga została ranna. Na miejsce wypadku, jako pierwsi dotarli strażacy z miejscowego OSP Brzezie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że w wyniku silnych opadów śniegu doszło do częściowego zawalenia budynku stodoły. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby. Jedna z osób poszkodowanych znajdowała się w budynku (pod śniegiem przyciśnięta drewnianymi elementami konstrukcji dachu) natomiast druga odniosła niegroźne rany i przebywa poza budynkiem. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu uwięzionej osoby, przekazaniu jej pod opiekę ZRM. Jednoczenie prowadzono prace mające na celu stabilizację budynku oraz niedopuszczenie do jego całkowitego zawalenia. Po zabezpieczeniu obiektu przeszukano wnętrze celem wykluczenia obecności innych osób poszkodowanych. Ze względu na intensywne opady śniegu i ujemną temperaturę oraz długotrwałe działania rozstawiono namiot ratowniczy oraz nagrzewnice, w którym ratownicy mogli się ogrzać.

Taki scenariusz ćwiczeń został opracowany w związku z przygotowaniami jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu opatowskiego do działań w warunkach zimowych. W ćwiczeniach wzięły udział następujące jednostki: KP PSP Opatów – 3 zastępy, OSP Rosochy (KSRG) – 1 zastęp, OSP Stodoły (KSRG) – 1 zastęp, OSP Brzezie - 1 zastęp, łącznie 25 strażaków.

Po zakończeniu ćwiczeń w remizie OSP Brzezie odbyło się podsumowanie, w którym wymieniono cenne uwagi, które w przyszłości usprawnią podjęte działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w tego typu zdarzeniach.

Przebieg ćwiczeń obserwowali: komendant powiatowy PSP w Opatowie, zastępca komendanta powiatowego PSP w Opatowie oraz przedstawiciel wydziału operacyjnego KW PSP w Kielcach.


Opracowanie: kpt. Sebastian Saramański
Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Bień

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 17.07.2018. Bór Kunowski, pow. starachowicki. Około godz. 13.50 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o dużym zadymieniu unoszącym się nad lasem w okolicy miejscowości Bór Kunowski. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że nieznane osoby wypalają na nieużytkowanej działce stare opony. Działania Straży Pożarnej w sile 1 zastępu PSP i 3 zastępów OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dogaszeniu palących się opon. 16.07.2018. Kielce, skrzyżowanie ulic Skalistej i Wapiennikowej. Około godz. 1.00 doszło do wybuchu gazu na remontowanym odcinku rurociągu gazowego niskiego ciśnienia. W związku ze zdarzeniem ewakuowano w sumie 16 osób. W działaniach brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej oraz inne służby. 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. *