2017-12-15 | Jednostka: KP PSP Opatów

15 grudnia 2017 r. o godzinie 10:00 odbyły się ćwiczenia pk. ,,Brzezie 2017" . Tematem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczych w warunkach zimowych.

Ćwiczenia odbyły się zgodnie ze scenariuszem który zakładał, że do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Opatowie wpływa informacja o uszkodzeniu budynku stodoły w której uwięziona jest jedna osoba a druga została ranna. Na miejsce wypadku, jako pierwsi dotarli strażacy z miejscowego OSP Brzezie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że w wyniku silnych opadów śniegu doszło do częściowego zawalenia budynku stodoły. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby. Jedna z osób poszkodowanych znajdowała się w budynku (pod śniegiem przyciśnięta drewnianymi elementami konstrukcji dachu) natomiast druga odniosła niegroźne rany i przebywa poza budynkiem. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu uwięzionej osoby, przekazaniu jej pod opiekę ZRM. Jednoczenie prowadzono prace mające na celu stabilizację budynku oraz niedopuszczenie do jego całkowitego zawalenia. Po zabezpieczeniu obiektu przeszukano wnętrze celem wykluczenia obecności innych osób poszkodowanych. Ze względu na intensywne opady śniegu i ujemną temperaturę oraz długotrwałe działania rozstawiono namiot ratowniczy oraz nagrzewnice, w którym ratownicy mogli się ogrzać.

Taki scenariusz ćwiczeń został opracowany w związku z przygotowaniami jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu opatowskiego do działań w warunkach zimowych. W ćwiczeniach wzięły udział następujące jednostki: KP PSP Opatów – 3 zastępy, OSP Rosochy (KSRG) – 1 zastęp, OSP Stodoły (KSRG) – 1 zastęp, OSP Brzezie - 1 zastęp, łącznie 25 strażaków.

Po zakończeniu ćwiczeń w remizie OSP Brzezie odbyło się podsumowanie, w którym wymieniono cenne uwagi, które w przyszłości usprawnią podjęte działania jednostek ochrony przeciwpożarowej w tego typu zdarzeniach.

Przebieg ćwiczeń obserwowali: komendant powiatowy PSP w Opatowie, zastępca komendanta powiatowego PSP w Opatowie oraz przedstawiciel wydziału operacyjnego KW PSP w Kielcach.


Opracowanie: kpt. Sebastian Saramański
Zdjęcia: mł. ogn. Łukasz Bień

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.01.2018r. Dziurów pow. sandomierski. ok. godz. 16:30 doszło do dochowania sam. osobowego. Ranna i odwieziona szpitala została jedna osoba. Na miejscu działało 3 zastępy straży pozrnej oraz inne służby.,18.01.2018 r. Bełk pow. jędrzejowski. Ok. godz.12:30 w budynku mieszkalnym doszło do wybuchu mieszaniny gazu propan-butan, ulatniającego się z 11kg butli. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba, której kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielili strażacy. Ranna kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. Wybuch spowodował uszkodzenia konstrukcji budynku. W działaniach brały udział 4 zastępy straży pożarnej.17.01.2018r. Budy Brodzkie pow. starachowicki. Ok. godz. 22:40 doszło do pożaru budynku gospodarczego, drewnianego, znajdującego się w bliskiej odległości stodoły oraz domu mieszkalnego. Na czas prowadzonych działań odłączono prąd w całej miejscowości. Osób poszkodowanych brak. Na miejscu pracowali policjanci, Pogotowie Energetyczne, oraz 6 zastępów Straży Pożarnej. * 16.01.2018r. Kielce ul. Biesak ok. godz. 19:52 na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym doszło do zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą spalinową. W wyniku zdarzenia kierowca sam. osobowego poniósł śmierć na miejscu natomiast pasażerka zastała ranna i odwieziona do szpitala. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * * * * * *