2017-12-15 | Jednostka: KP PSP Końskie

Z uwagi na występujące ostatnio obfite opady śniegu i prognozy pogodowe, które sugerują, że tej zimy takie zjawiska mogą występować częściej, Komendant Powiatowy PSP w Końskich zorganizował ćwiczenia pod kryptonimem "śnieżyca". Ćwiczenia zorganizowano 12 grudnia od godz. 10:00 na trasie kolejowej Końskie - Skarżysko Kamienna w okolicy miejscowości Czarna - Wąsosz. W ćwiczeniach udział brało: JRG Końskie, jednostki OSP: Dziabałtów, Końskie, Wąsosz, Niekłań, Czarna, przedstawiciele Policji, Nadleśnictwa Barycz, gminny i powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Głównym założeniem ćwiczeń była ewakuacja ludzi podróżujących pociągiem osobowym, unieruchomionym wśród terenów leśnych z powodu wiatrołomów i silnych opadów śniegu. Jako cele pośrednie postawiono na doskonalenie umiejętności dowódczych i wykonawczych na poziomie interwencyjnym i taktycznym, weryfikację gotowości operacyjnej sił i środków do wykonywania działań ratowniczo-gaśniczych, rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w warunkach zimowych.
Kilka wniosków pojawiło się już w trakcie ćwiczeń, jak chociażby odpowiednie paliwo do nagrzewnic, które wytrzyma temperaturę poniżej -20st.C. Pozostałe zostaną przeanalizowane i wdrożone w ramach potrzeb.

Opracowanie: kpt. Mariusz Czapelski
Zdjęcia: archiwum KP PSP Końskie

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 18.03.2018r. Kielce ul. Romualda, Około godziny 12, w stan alarmowy weszła czujka tlenku węgla będąca na wyposażeniu mieszkania w bloku wielorodzinnym. Po dojeździe PSP strażacy dokonali pomiaru swoimi detektorami, stwierdzając stężenie CO na poziomie 190 ppm. Następnie sprawdzono pozostałe mieszkania w pionie, w każdym odnotowując podwyższone wartości czadu (od 50 do 150 ppm). Nie było osób poszkodowanych. Przypuszczalnie zagrożenie powstało na skutek niedrożności przewodów wentylacyjnych. Na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Gazowe. * 18.03.2018 r. Kostki Małe pow. buski. o godz.00.22 samochód osobowy BMW uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba czyli kierujący tym pojazdem poniósł śmierć. W działaniach trwających ponad 4 godziny udział brały 3 zastępy straży pożarnej. * 15.03.2018r. Słupia pow. buski, Po godzinie 14 na DK79 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciągnikiem siodłowym. W wyniku zdarzenia 1 osoba została zabrana do szpitala. Ruch odbywał się wahadłowo. W celu usunięcia blokującego jezdnię ciągnika siodłowego zadysponowano z KM PSP w Kielcach ciężki samochód ratownictwa technicznego MegaCity. Na miejscu działało 4 zastępy Straży Pożarnych, Policja oraz Pogotowie Ratunkowe. * *