2017-12-15 | Jednostka: KP PSP Końskie

Z uwagi na występujące ostatnio obfite opady śniegu i prognozy pogodowe, które sugerują, że tej zimy takie zjawiska mogą występować częściej, Komendant Powiatowy PSP w Końskich zorganizował ćwiczenia pod kryptonimem "śnieżyca". Ćwiczenia zorganizowano 12 grudnia od godz. 10:00 na trasie kolejowej Końskie - Skarżysko Kamienna w okolicy miejscowości Czarna - Wąsosz. W ćwiczeniach udział brało: JRG Końskie, jednostki OSP: Dziabałtów, Końskie, Wąsosz, Niekłań, Czarna, przedstawiciele Policji, Nadleśnictwa Barycz, gminny i powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Głównym założeniem ćwiczeń była ewakuacja ludzi podróżujących pociągiem osobowym, unieruchomionym wśród terenów leśnych z powodu wiatrołomów i silnych opadów śniegu. Jako cele pośrednie postawiono na doskonalenie umiejętności dowódczych i wykonawczych na poziomie interwencyjnym i taktycznym, weryfikację gotowości operacyjnej sił i środków do wykonywania działań ratowniczo-gaśniczych, rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w warunkach zimowych.
Kilka wniosków pojawiło się już w trakcie ćwiczeń, jak chociażby odpowiednie paliwo do nagrzewnic, które wytrzyma temperaturę poniżej -20st.C. Pozostałe zostaną przeanalizowane i wdrożone w ramach potrzeb.

Opracowanie: kpt. Mariusz Czapelski
Zdjęcia: archiwum KP PSP Końskie

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *