2018-02-09 | Jednostka: KM PSP Kielce

8 lutego 2018 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym w miejscowości Sitkówka. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 3 oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali i Woli Murowanej .

Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar pomieszczenia kotłowni oraz poddasza parterowego budynku mieszkalnego. Mieszkańcy sami opuścili budynek, jednocześnie wynosząc z kuchni 11kg butlę z gazem propan- butan. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego natychmiast przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odłączenia zasilania elektrycznego obiektu oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru podając dwa prądy gaśnicze wody. Z uwagi na panujące duże zadymienie w budynku ratownicy podczas działań wykorzystywali kamery termowizyjne, aby szybciej i precyzyjniej zlokalizować źródło ognia. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia Pogotowia Ratunkowego, dwóm osobą poszkodowanym strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Po zlokalizowaniu pożaru budynek oddymiono i dokładnie skontrolowano przy użyciu urządzeń pomiarowych – nie stwierdzając zagrożenia.

Na miejsce pożaru przybył Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny wraz z zastępcą i pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapewniając nocleg zastępczy dla 7 osób zamieszkujących budynek. Na miejscu działań obecna była Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Opracowanie: st. kpt. Marek Dyk

Foto: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *