2018-02-09 | Jednostka: KM PSP Kielce

8 lutego 2018 roku dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach otrzymał zgłoszenie dotyczące pożaru kotłowni w budynku mieszkalnym w miejscowości Sitkówka. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 3 oraz dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kowali i Woli Murowanej .

Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia stwierdzono rozwinięty pożar pomieszczenia kotłowni oraz poddasza parterowego budynku mieszkalnego. Mieszkańcy sami opuścili budynek, jednocześnie wynosząc z kuchni 11kg butlę z gazem propan- butan. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego natychmiast przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia, odłączenia zasilania elektrycznego obiektu oraz ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru podając dwa prądy gaśnicze wody. Z uwagi na panujące duże zadymienie w budynku ratownicy podczas działań wykorzystywali kamery termowizyjne, aby szybciej i precyzyjniej zlokalizować źródło ognia. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia Pogotowia Ratunkowego, dwóm osobą poszkodowanym strażacy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po przebadaniu przez zespół ratownictwa medycznego jedna osoba została przetransportowana do szpitala. Po zlokalizowaniu pożaru budynek oddymiono i dokładnie skontrolowano przy użyciu urządzeń pomiarowych – nie stwierdzając zagrożenia.

Na miejsce pożaru przybył Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny wraz z zastępcą i pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapewniając nocleg zastępczy dla 7 osób zamieszkujących budynek. Na miejscu działań obecna była Policja, Pogotowie Energetyczne oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

 

Opracowanie: st. kpt. Marek Dyk

Foto: Archiwum JRG PSP Nr 3 Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *