2018-02-14 | Jednostka: KP PSP Kazimierza Wielka

12 lutego 2018 roku około godziny 13:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej przyjęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Zakrzów gmina Skalbmierz. Do działań zadysponowane zostały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz cztery zastępy z pobliskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP Skalbmierz, OSP Sielec Kolonia, OSP Topola i OSP Drożejowice).
Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym (KDR) w trakcie rozpoznania ustalił, że  wewnątrz drewnianej stodoły pokrytej dachówką, oprócz składowanego siana i słomy znajdują się maszyny rolnicze oraz około 6 ton zboża.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody, dwóch w natarciu na palący się budynek stodoły, jednego w obronie na zagrożony budynek inwentarski.
Po ugaszeniu pożaru nadpalone elementy drewnianej konstrukcji budynku rozebrano i usunięto poza teren pogorzeliska, a znajdujące się wewnątrz siano, słomę oraz zboże dokładnie przerzucono i przelano wodą. Działania zakończono po dokładnym sprawdzeniu pogorzeliska przy użyciu kamery termowizyjnej i wykluczeniu dalszego zagrożenia. Na miejsce zdarzenia przybył kpt. Marcin Żarek – zastępca komendanta powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej.

Opracowanie: st. kpt. Krzysztof Jach – JRG Kazimierza Wielka
Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka.

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *