2018-02-15 | Jednostka: KP PSP Starachowice

W Starachowicach od kilku dni trwa kurs dla członków ochotniczych straży pożarnych stanowiący przepustkę do uczestnictwa w akcjach ratowniczo - gaśniczych. Jednym z elementów kursu jest test w komorze dymowej, który został przeprowadzony w 14 lutego w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Morderczy test wydolnościowy wykonywany w ramach zaliczenia komory pozwala na sprawdzenie przydatności adeptów pożarnictwa w symulowanych warunkach akcji ratowniczo – gaśniczej. Strażacy biegali na bieżni, wchodzili po drabinie i wykonywali ćwiczenie na młocie podciągowym.

Wszystkie testy przeprowadzono w pełnym umundurowaniu oraz z aparatem powietrznym. Ostatnim i najbardziej wymagającym ćwiczeniem było przejście przez labirynt w warunkach symulowanego pożaru (temperatura, zadymienie, brak widoczności, ograniczona przestrzeń, hałas). Tego typu testy mają za zadanie przygotować strażaków do pracy przy dużym obciążeniu psychofizycznym oraz do poruszania się w nieznanym i skomplikowanym układzie przestrzennym.

Test w komorze dymowej z wynikiem pozytywnym ukończyło 24 druhów, którzy przez ferie do 23 lutego będą kontynuować szkolenie podstawowe dające możliwość uczestnictwa w rzeczywistych akcjach ratowniczo – gaśniczych.

Opracowanie mł. bryg. Marcin Nyga
Zdjęcia: st. sekc. Adrian Lipa

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *