2018-02-21 | Jednostka: KP PSP Włoszczowa

20 lutego 2018 r. w budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie, w ramach doskonalenia zawodowego zostały przeprowadzone ćwiczenia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał dwa epizody powstałe w krótkim odstępie czasowym od siebie tj: pożar w jednym z pomieszczeń Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zlokalizowanego na parterze oraz pożar w kaplicy zlokalizowanej na piątym piętrze budynku szpitala oraz podgrywkę - awaryjne zabezpieczenie lądowiska helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Głównym celem tych manewrów było sprawdzenie gotowości operacyjnej, poziomu wyszkolenia strażaków ratowników PSP i OSP oraz umiejętności kierowania działaniami ratowniczymi w przypadku powstania zdarzeń na obiektach o dużym zagrożeniu dla ludzi. Strażacy zapoznali się ze specyfiką obiektu oraz występującymi w nim zagrożeniami, z możliwościami dojazdu do budynku, lokalizacją hydrantów i głównych wyłączników prądu. Sprawdzone zostały warunki i możliwości ewakuacji personelu i pacjentów ciągami komunikacyjnymi oraz przy wykorzystaniu podnośnika hydraulicznego.
Ponadto posłużyły doskonaleniu umiejętności współpracy z personelem szpitala w przypadku pojawienia się zagrożenia oraz sprawdziły znajomość obsługi przez personel centrali sygnalizacji pożarowej i wdrożenia procedury organizacji akcji ratowniczej do czasu przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej.  

Pożary na terenie szpitali zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak strażacy-ratownicy jak i pracownicy tych obiektów muszą być przygotowani na każdą ewentualność. Dlatego organizacja i przeprowadzanie takich ćwiczeń jest niezwykle potrzebna, a ich scenariusze zawsze muszą odzwierciedlać rzeczywistość.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie m.in. 8 zastępów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych  PSP i OSP,  32 strażaków-ratowników PSP i OSP, pracownicy szpitala, funkcjonariusze Policji. 

Ćwiczenia obserwowali  szefowie służb i instytucji zaangażowanych w ćwiczenia.

opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański
zdjęcia: archiwum KP PSP Włoszczow
a

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *