×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2018-02-22 | Jednostka: KP PSP Skarzysko-Kamienna

20 lutego 2018 r. po godz. 15.30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ulicy Górniczej. Ze wstępnych informacji wynikało, że pożar ma miejsce w piwnicy, z której wydobywa się gęsty dym. Na miejsce zadysponowano 4 zastępy straży pożarnych, w tym zastęp ochotniczej straży ze Skarżyska-Kamiennej.

Po dojeździe na miejsce zastępów ratowniczych, stwierdzono silne zadymienie w piwnicy bloku wielorodzinnego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawieniu linii gaśniczej. Następnie ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli z linią gaśniczą i kamerą termowizyjną do piwnicy. Równocześnie z tymi działaniami ewakuowano na zewnątrz budynku osoby znajdujące się w mieszkaniach na klatce schodowej, w której miał miejsce pożar. Łącznie ewakuowano 15 osób. Na miejsce przybyło pogotowie ratunkowe.  Nikt z ewakuowanych mieszkańców nie wymagał pomocy medycznej. Przybyli na miejsce pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ napięcia do mieszkań i piwnicy klatki schodowej. Pożar ugaszono podając jeden strumień wody. Paliły się materiały zgromadzone w jednej z piwnic (sanki, drewniana szafka, papiery, ubrania). Ogień przepalił przebiegające przez piwnicę plastikowe rury doprowadzające wodę do mieszkań oraz plastikową rurę kanalizacyjną. Strażacy zakręcili dopływ wody do uszkodzonych instalacji. W celu sprawdzenia czy pożar nie rozprzestrzenił się, przy pomocy sprzętu burzącego otworzono drzwi sąsiedniej piwnicy. Po ugaszeniu pożaru piwnica, klatka schodowa oraz mieszkania na parterze zostały przewietrzone. Następnie sprawdzono budynek przy użyciu przyrządów pomiarowych na obecność tlenku węgla i innych gazów niebezpiecznych. Pomiary nie wykazały obecności szkodliwych gazów. Ewakuowane osoby powróciły do mieszkań. Na miejsce przybyli pracownicy Pogotowia Gazowego, którzy sprawdzili stan instalacji gazowej przebiegającej przez piwnicę. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia poprzez wrzucenie niedopałka papierosa do pionu kanalizacyjnego. Spaleniu uległy rzeczy zgromadzone w piwnicy, przepalone zostały plastikowe rury doprowadzające wodę do mieszkań oraz rura kanalizacyjna. Stopieniu uległy także wodomierze instalacji wodnej w łazience mieszkania na parterze.

W działaniach trwających blisko 1,5 godziny brały udział zastępy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicza Straż Pożarna Skarżysko-Kamienna w sumie 12 strażaków.

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Michał Ślusarczyk KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia : portal skarzysko24.pl

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 20.06.2018.r. Kielce, zalew kielecki. Około godziny 17:30 strażacy poszukiwali mężczyzny prawdopodobnie znajdującego się pod wodą. Przy użyciu łodzi i sprzętu poszukiwawczego odnaleziono poszkodowanego a nurkowie z PSP wydobyli z wody nieprzytomnego mężczyznę, obecny na miejscu lekarz ZRM stwierdził zgon wydobytej z zalewu osoby. W działaniach udział brało 9 zastępów Straży Pożarnej. 19.06.2018r. Jędrzejów ul. Przypkowskiego. Około godz. 16.00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach brały udział 2 zastępy straży pożarnej, ZRM i policja. 18.06.2018 r. Nowiny, pow. kielecki. Około godz. 14:23 na terenie składowania odpadów niebezpiecznych i innych, doszło do kilku wycieków nieznanych substancji z zaworów spustowych zbiorników typu MAUZER. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, uszczelnieniu w/w wycieków oraz identyfikacji substancji chemicznych. W działaniach brało udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. *