2018-02-22 | Jednostka: KP PSP Skarzysko-Kamienna

20 lutego 2018 r. po godz. 15.30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Skarżysku-Kamiennej otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym przy ulicy Górniczej. Ze wstępnych informacji wynikało, że pożar ma miejsce w piwnicy, z której wydobywa się gęsty dym. Na miejsce zadysponowano 4 zastępy straży pożarnych, w tym zastęp ochotniczej straży ze Skarżyska-Kamiennej.

Po dojeździe na miejsce zastępów ratowniczych, stwierdzono silne zadymienie w piwnicy bloku wielorodzinnego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i sprawieniu linii gaśniczej. Następnie ratownicy zabezpieczeni w aparaty ochrony dróg oddechowych weszli z linią gaśniczą i kamerą termowizyjną do piwnicy. Równocześnie z tymi działaniami ewakuowano na zewnątrz budynku osoby znajdujące się w mieszkaniach na klatce schodowej, w której miał miejsce pożar. Łącznie ewakuowano 15 osób. Na miejsce przybyło pogotowie ratunkowe.  Nikt z ewakuowanych mieszkańców nie wymagał pomocy medycznej. Przybyli na miejsce pracownicy Pogotowia Energetycznego odłączyli dopływ napięcia do mieszkań i piwnicy klatki schodowej. Pożar ugaszono podając jeden strumień wody. Paliły się materiały zgromadzone w jednej z piwnic (sanki, drewniana szafka, papiery, ubrania). Ogień przepalił przebiegające przez piwnicę plastikowe rury doprowadzające wodę do mieszkań oraz plastikową rurę kanalizacyjną. Strażacy zakręcili dopływ wody do uszkodzonych instalacji. W celu sprawdzenia czy pożar nie rozprzestrzenił się, przy pomocy sprzętu burzącego otworzono drzwi sąsiedniej piwnicy. Po ugaszeniu pożaru piwnica, klatka schodowa oraz mieszkania na parterze zostały przewietrzone. Następnie sprawdzono budynek przy użyciu przyrządów pomiarowych na obecność tlenku węgla i innych gazów niebezpiecznych. Pomiary nie wykazały obecności szkodliwych gazów. Ewakuowane osoby powróciły do mieszkań. Na miejsce przybyli pracownicy Pogotowia Gazowego, którzy sprawdzili stan instalacji gazowej przebiegającej przez piwnicę. Nieprawidłowości nie stwierdzono.

Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia poprzez wrzucenie niedopałka papierosa do pionu kanalizacyjnego. Spaleniu uległy rzeczy zgromadzone w piwnicy, przepalone zostały plastikowe rury doprowadzające wodę do mieszkań oraz rura kanalizacyjna. Stopieniu uległy także wodomierze instalacji wodnej w łazience mieszkania na parterze.

W działaniach trwających blisko 1,5 godziny brały udział zastępy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotnicza Straż Pożarna Skarżysko-Kamienna w sumie 12 strażaków.

 

 

Opracowanie: mł. bryg. Michał Ślusarczyk KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia : portal skarzysko24.pl

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *