2018-02-26 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

22 lutego 2018 roku odbyły się ćwiczenia doskonalące dla strażaków KP PSP w Skarżysku Kamiennej w zakresie ścinki drzew. W ramach doskonalenia zawodowego pracownicy Nadleśnictwa Skarżysko przeprowadzili zajęcia teoretyczne w świetlicy tutejszej komendy. W sposób obrazowy, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przypominali i uczyli ratowników techniki ścinania wiatrołomów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Usuwanie połamanych drzew, opartych na budynkach, liniach energetycznych, lub innych drzewach, wymagają niezwykłej staranności i ostrożności. Często takie interwencje prowadzone są jeszcze przy silnie wiejącym wietrze, czy mrozie, a nawet pod presją czasu. Dlatego tak istotne jest ciągłe doskonalenie umiejętności strażaków.

Po odbytych wykładach, strażacy pod okiem instruktorów ćwiczyli techniki posługiwania się pilarkami łańcuchowymi do drewna w warunkach rzeczywistych w Leśnictwie Kierz Niedźwiedzi.

Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Skarżysko za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń, a instruktorom, za podzielenie się swoją wiedzą i bogatymi doświadczeniami w zakresie ścinania niebezpiecznie pochylonych drzew.

 

 

Opracowanie: bryg. Jarosław Janowski JRG PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *