2018-02-26 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

22 lutego 2018 roku odbyły się ćwiczenia doskonalące dla strażaków KP PSP w Skarżysku Kamiennej w zakresie ścinki drzew. W ramach doskonalenia zawodowego pracownicy Nadleśnictwa Skarżysko przeprowadzili zajęcia teoretyczne w świetlicy tutejszej komendy. W sposób obrazowy, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przypominali i uczyli ratowników techniki ścinania wiatrołomów, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Usuwanie połamanych drzew, opartych na budynkach, liniach energetycznych, lub innych drzewach, wymagają niezwykłej staranności i ostrożności. Często takie interwencje prowadzone są jeszcze przy silnie wiejącym wietrze, czy mrozie, a nawet pod presją czasu. Dlatego tak istotne jest ciągłe doskonalenie umiejętności strażaków.

Po odbytych wykładach, strażacy pod okiem instruktorów ćwiczyli techniki posługiwania się pilarkami łańcuchowymi do drewna w warunkach rzeczywistych w Leśnictwie Kierz Niedźwiedzi.

Serdecznie dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Skarżysko za umożliwienie przeprowadzenia ćwiczeń, a instruktorom, za podzielenie się swoją wiedzą i bogatymi doświadczeniami w zakresie ścinania niebezpiecznie pochylonych drzew.

 

 

Opracowanie: bryg. Jarosław Janowski JRG PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: Archiwum JRG PSP Skarżysko-Kamienna

 

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *