2018-03-02 | Jednostka: KM PSP Kielce

1 marca 2018 roku na terenie elektrowni wodnej w miejscowości Bieleckie Młyny w gminie Morawica doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna wykonujący prace konserwacyjne polegające na usuwaniu lodu ze ślimaka elektrowni wodnej, został uwięziony pomiędzy konstrukcją ślimaka a korytem wodnym. W chwili przybycia na miejsce zastępów Straży Pożarnej, poszkodowany znajdował się nad powierzchnią wody i był nieprzytomny.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu mechanizmu ślimaka przy użyciu rozpieracza ramieniowego i podjęciu czynności ratowniczych zmierzających do uwolnienia poszkodowanego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych odcięto metalowe wzmocnienia konstrukcji ślimaka i uwolniono mężczyznę, a następnie niezwłocznie przetransportowano go do budynku elektrowni, gdzie wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego rozpoczęto reanimację.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Robert Sabat z grupą operacyjną KW PSP w Kielcach oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach st.bryg. Paweł Górniak z grupą operacyjną KM PSP w Kielcach. Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi. Po ok. 30 minutach reanimacji poszkodowany z podtrzymanymi funkcjami życiowymi został zabrany do szpitala – niestety jak się okazało kilka godzin później mężczyzna zmarł.

Dalsze czynności mające wyjaśnić okoliczności wypadku podjęła Policja. Na miejsce przybył także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica.  O zaistniałym zdarzeniu została poinformowana również Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Opracował: mł.bryg. Mariusz Góra, asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 22.03.2018r. Kielce ul. Warszawska. Około godziny 18.00 w mieszkaniu załączył się czujnik tlenku węgla. Urządzenia pomiarowe straży pożarnej wskazały maksymalne stężenie CO 300 ppm. Pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala 3 osoby. 21.03.2018r. Warzyn Drugi pow. jędrzejowski, Ok. godziny 9.30 samochód osobowy wpadł w poślizg i wyleciał z jezdni. W wyniku zdarzenia ranny został kierowca auta. ZRM zabrał go do szpitala. Pasażerowi KPP udzielili strażacy. Po przebadaniu przez ZRM pasażer pozostał na miejscu. W działaniach udział brało 4 zastępy Straży Pożarnych, ZRM oraz Policja. * *