×

Błąd

Webmaster zablokował dostęp do tej strony i nie może zostać uruchomiona.

2018-03-02 | Jednostka: KM PSP Kielce

1 marca 2018 roku na terenie elektrowni wodnej w miejscowości Bieleckie Młyny w gminie Morawica doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna wykonujący prace konserwacyjne polegające na usuwaniu lodu ze ślimaka elektrowni wodnej, został uwięziony pomiędzy konstrukcją ślimaka a korytem wodnym. W chwili przybycia na miejsce zastępów Straży Pożarnej, poszkodowany znajdował się nad powierzchnią wody i był nieprzytomny.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu mechanizmu ślimaka przy użyciu rozpieracza ramieniowego i podjęciu czynności ratowniczych zmierzających do uwolnienia poszkodowanego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych odcięto metalowe wzmocnienia konstrukcji ślimaka i uwolniono mężczyznę, a następnie niezwłocznie przetransportowano go do budynku elektrowni, gdzie wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego rozpoczęto reanimację.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Robert Sabat z grupą operacyjną KW PSP w Kielcach oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach st.bryg. Paweł Górniak z grupą operacyjną KM PSP w Kielcach. Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi. Po ok. 30 minutach reanimacji poszkodowany z podtrzymanymi funkcjami życiowymi został zabrany do szpitala – niestety jak się okazało kilka godzin później mężczyzna zmarł.

Dalsze czynności mające wyjaśnić okoliczności wypadku podjęła Policja. Na miejsce przybył także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica.  O zaistniałym zdarzeniu została poinformowana również Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Opracował: mł.bryg. Mariusz Góra, asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 23.06.2018 r. Chęciny . Około godz. 17.35 doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z osobowym. W zdarzeniu zostały poszkodowane 4 osoby, które zostały przewiezione przez ZRM do szpitala. W działaniach ratowniczych brały udział 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, LPR i Policja. 21.06.2018 r. W województwie świętokrzyskim odnotowano 40 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W/w interwencje dotyczyły: uszkodzenia budynków mieszkalnych – 2 interwencje, uszkodzenia budynków gospodarczych – 2 interwencje, usuwania powalonych drzew – 36 interwencji. Podczas w/w zdarzeń nie było osób poszkodowanych. *