2018-03-02 | Jednostka: KM PSP Kielce

1 marca 2018 roku na terenie elektrowni wodnej w miejscowości Bieleckie Młyny w gminie Morawica doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna wykonujący prace konserwacyjne polegające na usuwaniu lodu ze ślimaka elektrowni wodnej, został uwięziony pomiędzy konstrukcją ślimaka a korytem wodnym. W chwili przybycia na miejsce zastępów Straży Pożarnej, poszkodowany znajdował się nad powierzchnią wody i był nieprzytomny.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu mechanizmu ślimaka przy użyciu rozpieracza ramieniowego i podjęciu czynności ratowniczych zmierzających do uwolnienia poszkodowanego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych odcięto metalowe wzmocnienia konstrukcji ślimaka i uwolniono mężczyznę, a następnie niezwłocznie przetransportowano go do budynku elektrowni, gdzie wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego rozpoczęto reanimację.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Robert Sabat z grupą operacyjną KW PSP w Kielcach oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach st.bryg. Paweł Górniak z grupą operacyjną KM PSP w Kielcach. Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi. Po ok. 30 minutach reanimacji poszkodowany z podtrzymanymi funkcjami życiowymi został zabrany do szpitala – niestety jak się okazało kilka godzin później mężczyzna zmarł.

Dalsze czynności mające wyjaśnić okoliczności wypadku podjęła Policja. Na miejsce przybył także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica.  O zaistniałym zdarzeniu została poinformowana również Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Opracował: mł.bryg. Mariusz Góra, asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *