2018-03-02 | Jednostka: KM PSP Kielce

1 marca 2018 roku na terenie elektrowni wodnej w miejscowości Bieleckie Młyny w gminie Morawica doszło do nieszczęśliwego wypadku. Mężczyzna wykonujący prace konserwacyjne polegające na usuwaniu lodu ze ślimaka elektrowni wodnej, został uwięziony pomiędzy konstrukcją ślimaka a korytem wodnym. W chwili przybycia na miejsce zastępów Straży Pożarnej, poszkodowany znajdował się nad powierzchnią wody i był nieprzytomny.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zablokowaniu mechanizmu ślimaka przy użyciu rozpieracza ramieniowego i podjęciu czynności ratowniczych zmierzających do uwolnienia poszkodowanego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych odcięto metalowe wzmocnienia konstrukcji ślimaka i uwolniono mężczyznę, a następnie niezwłocznie przetransportowano go do budynku elektrowni, gdzie wspólnie z ratownikami Pogotowia Ratunkowego rozpoczęto reanimację.

Na miejsce zdarzenia przybył Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Robert Sabat z grupą operacyjną KW PSP w Kielcach oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach st.bryg. Paweł Górniak z grupą operacyjną KM PSP w Kielcach. Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP po zapoznaniu się z sytuacją przejął dowodzenie działaniami ratowniczymi. Po ok. 30 minutach reanimacji poszkodowany z podtrzymanymi funkcjami życiowymi został zabrany do szpitala – niestety jak się okazało kilka godzin później mężczyzna zmarł.

Dalsze czynności mające wyjaśnić okoliczności wypadku podjęła Policja. Na miejsce przybył także zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Morawica.  O zaistniałym zdarzeniu została poinformowana również Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Opracował: mł.bryg. Mariusz Góra, asp. Marcin Pastuszka

Zdjęcia: Archiwum KM PSP Kielce

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 24.09.2018r. W związku z sytuacją pogodową na terenie kraju, w ciągu dobry w województwie świętokrzyskim odnotowano około 300 interwencji. Zdarzenia związane były z powalonym drzewami, uszkodzonymi dachami oraz budynkami. W działaniach udział brało około 370 zastępów Straży Pożarnej i ponad 1500 strażaków. * 21.09.2018r. Około godziny 15.30 w msc. Ruszcza-Płaszczyzna pow. sandomierski doszło do przewrócenia platformy sadowniczej podczas pracy. W wyniku zdarzenia 5 osób zostało zabranych do szpitala. Na miejscu ZRM, Policja, 4 zastępy Straży Pożarnej. * 19.09.2018 r. Około godziny 19.00 w msc. Górno, pow. kielecki doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia ranna została jedna osoba. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej, Policja i ZRM. * 18.09.2018r. ok. godziny 14:53 w miejscowości Starachowice miał miejsce wypadek samochodu osobowego, którym podróżowały 3 osoby. W wyniku zdarzenia dwie kobiety zostały zabrane do szpitala, natomiast mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP uczestnikom wypadku oraz odłączeniu akumulatora w pojeździe. W zdarzeniu udział brało 3 zastępy PSP. * * * * * * * * *