2018-03-02 | Jednostka: KP PSP Włoszczowa

2 marca 2018 r. po godz. 10  do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku na drodze wojewódzkiej 742 k. miejscowości Międzylesie gm. Włoszczowa. 

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia potwierdzili zderzenie dwóch pojazdów: samochodu osobowego Peugeot 407 z autobusem Mercedes Sprinter. Samochodem osobowym podróżował sam kierowca, który opuścił pojazd przed przybyciem straży. Autobusem podróżowało łącznie 8 osób (w tym 1 mężczyzna, 2 kobiety i 5 dzieci). Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy 1 kobiecie i 5 dzieciom. Z uwagi na bardzo niską temperaturę panującą na zewnątrz  zostali oni umieszczeni w ogrzewanym  samochodzie pożarniczym, w którym został im zapewniony komfort cieplny i wsparcie psychiczne. Działania straży polegały także na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w samochodzie osobowym i autobusie, zebraniu z jezdni przy użyciu sorbentu rozlanych substancji ropopochodnych  i płynów eksploatacyjnych. Przygotowano też zabezpieczenie lądowania helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przybyły na miejsce lekarz z zespołu LPR, przebadał osoby uczestniczące z zdarzeniu. Nie wymagali oni hospitalizacji. Do czasu zakończenia działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 742 odbywał się wahadłowo. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję, samochody zostały usunięte na pobocze. Na tym działania zakończono. W akcji ratowniczej, wzięły udział m.in.: 3 samochody ratowniczo- gaśnicze i specjalne PSP, jeden samochód ratowniczo- gaśniczy z OSP Kluczewsko, Zespół Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Policja.

Opracowanie: mł. bryg. Tomasz Szymański

Zdjęcia: archiwum KP PSP Włoszczowa

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 16.12.2018r. Donosy pow. kazimierski. Na drodze wojewódzkiej W-776 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Audi 80 i Toyota Yaris. Pojazdami podróżowały trzy osoby. Decyzją lekarza jedna osoba (kierowca Toyoty) została przewieziona do szpitala. W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby.15.12.2018 Kostomłoty Drugie pow. kielecki. Wypadek samochodu osobowego VW GolF na drodze krajowej 74. Pojazdem podróżowało 4 osoby, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Działania straży polegały na wsparciu psychicznym uczestników wypadku do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz podarowaniu dzieciom maskotek "miś ratownik". Do szpitala na obserwacje zabrano 2 dzieci i ich matkę. W działaniach udział brało 3 zastępy straży pożarnej. 12.12.2018r. Czajęcice, pow. ostrowiecki. Wypadek z udziałem samochodu ciężarowego i dostawczego. Pojazdami podróżowali sami kierowcy. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca sam. dostawczego. W działaniach udział brało 6 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * 11.12.2018 r. Rzeczyca Mokra, pow. sandomierski. Około godziny 17.20 do SK KP w Sandomierzu wpłynęło zgłoszenie o zadymieniu na parterze. Po dotarciu na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej stwierdzono duże zadymienie w pomieszczeniu suteryn domu jednorodzinnego. Okazało się, że wewnątrz znajdują się nagromadzone rzeczy, które uległy zapaleniu. Działania zastępów JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu mediów w budynku, przeszukaniu obiektu, odnalezieniu nieprzytomnej kobiety, jej ewakuacji oraz przekazaniu poszkodowanej ratownikom ZRM. Następnie strażacy podali dwa prądy wody w natarciu na palące się śmieci. W wyniku tego zdarzenia o godz. 19.00 lekarz stwierdził zgon kobiety oraz postanowił zabrać do szpitala znajdującego się na miejscu mężczyznę. W działaniach udział brało 3 zastępy Straży Pożarnej oraz inne służby. * * * * *