2018-10-11 | Jednostka: KP PSP Skarżysko-Kamienna

10 października we wczesnych godzinach porannych w miejscowości Suchedniów (pow. skarżyski) doszło do obsypania się ziemi przy wykopie kanalizacyjnym podczas prowadzonych prac związanych z wykonaniem nowych przyłączy. W wyniku zdarzenia uwięzionych w wykopie zostało dwóch mężczyzn.

Po dojeździe zastępów z OSP Suchedniów i JRG Skarżysko stwierdzono, że podczas prac kanalizacyjnych w wykopie doszło do uszkodzenia rury wodnej o średnicy 110 mm.
W wyniku uszkodzenia rury woda wydobywająca się pod ciśnieniem podmyła wykop od strony czołowej powodując jego obsunięcie z jednoczesnym zalewaniem wykopu. Wewnątrz wykopu zabezpieczonego szalunkiem metalowym znajdowało się dwóch pracowników. Jeden z przysypanych pracowników wydostał się o własnych siłach przed przybyciem straży. Drugi z pracowników znajdował się w wykopie zasypany piachem do wysokości pasa. Dodatkowo do wykopu wlewała się woda z pękniętej rury. Przed przybyciem straży pracownicy zakręcili dopływ wody. Druga cześć rury transportująca wodę w kierunku docelowym została zatkana za pomocą ubrań przed zalewaniem wykopu.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wejściu ratowników do wykopu, podaniu tlenu pracownikowi, zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Jednocześnie przystąpiono do odkopywania poszkodowanego z ziemi i wypompowywaniu wody przy pomocy pompy szlamowej. Wysokość wody w wykopie wynosiła około 20 cm. Wykop miał około 2 metry głębokości. Po odkopaniu pracownika, został on umieszczony na krzesełku transportowymi wyciągnięty linkami na powierzchnię. Po przebadaniu przez lekarza, poszkodowany został przetransportowany karetką na lądowisko, gdzie śmigłowiec LPR zabrał go do szpitala.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi KP Policji w Skarżysku-Kamiennej.

Opracował: asp. sztab. Zbigniew Zając – KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Skarżysko-Kamienna

 

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 14.10.2018 r. Pińczów ul. Nowowiejska. Około godziny 12:09 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych (Peugeot 206, Skoda Fabia, Renault Thalia), oraz motocyklu marki Suzuki. Na miejscu ZRM udzielał pomocy medycznej kierującemu motocyklem, który został zabrany na dalsze badania do Szpitala Powiatowego. Inne osoby biorące udział w zdarzeniu nie zgłaszały żadnych dolegliwości. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, odłączeniu akumulatorów w pojazdach oraz zakręceniu instalacji LPG w samochodach (Skoda Fabia, Renault Thalia). W akcji brały udział 2 zastępy straży pożarnej, policja i ZRM. * 13.10.2018r. Tursko Wielkie, pow. staszowski. Około godziny 16:07 doszło do awaryjnego lądowania samolotu Wilga-35A relacji lotnisko Szymany - Mielec. Samolot znajdował się na łące w odległości około jeden kilometr od drogi utwardzonej. Pilot awionetki po wylądowaniu opuścił samolot o własnych siłach nie odnosząc żadnych obrażeń. Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. W zdarzeniu brało udział 6 zastępów Straży Pożarnej, ZRM, Policja, Służby lotniska Mielec. * 12.10.2018 r. Szczaworyż, pow. buski. Około godziny 11:27 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Pojazdami łącznie podróżowało 3 osoby (dwie w samochodzie Opel, jedna w samochodzie Toyota), które w chwili dojazdu zastępów Straży Pożarnej znajdowały się poza nimi pod opieką ZRM. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy ZRM w postaci udzielenia KPP kierującemu Toyoty oraz reanimacji pasażerki Opla, odłączeniu akumulatorów w samochodach oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych przy pomocy sorbentu. Do szpitala została zabrana jedna osoba. W zdarzeniu udział brało 5 zastępów Straży Pożarnej, ZRM i Policja. * 11.10.2018 r. Złota, pow. sandomierski. Około godziny 06:39 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych Hondy Civic z samochodem Ford Galaxy. Pojazdami podróżowało: Honda 4 osoby, samochodem Ford 2 osoby. W chwili dojazdu wszystkie osoby podróżujące znajdowały się poza pojazdami (osoby były przytomne). W wyniku zderzenia ranne zostały cztery osoby, które zostały zabrane przez ZRM do szpitala. W zdarzeniu udział brało 7 zastępów Straży Pożarnej, Policja oraz ZRM. * * * * * * * * * * * * * *