31 grudnia 2016r. i 1 stycznia 2017r.siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa świętokrzyskiego interweniowały61 razy, w tym 38 razy przy gaszeniu pożarów oraz 23 razy przy likwidacji miejscowych zagrożeń.

W miejscowości Bałtów (pow. ostrowiecki) doszło do pożaru budynku gospodarczego. W wyniku pożaru na szczęście nikt nie ucierpiał.W akcji gaśniczej udział brało 10 zastępów straży pożarnej. Pożary miały miejsce również w: Wólce Plebańskiej (pow. Konecki) – paliła się kotłownia w budynku; Balbinowie (pow. opatowski) – pożar samochodu ciężarowego; Marcinkowicach (pow. opatowski), Skarżysku Kamiennej i Lipowicy (pow. kielecki) – 3 pożary sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych; Cisowie (pow. kielecki) – zapaliło się siano składowane na strychu budynku mieszkalnego; Sitkówce (pow. kielecki) – zapłonowi uległa siarka przewożona w wagonie kolejowym; Grzymałkowie (pow. kielecki) – paliła się stodoła; Starachowicach – palił się sprzęt komputerowy w mieszkaniu; Skarżysku Kamiennej – pożar przewodów elektrycznych w mieszkaniu bloku wielorodzinnego. Doszło także do wielu pożarów, których przyczyną mogło być nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi: w 2 przypadkach paliły się tuje na posesjach prywatnych w Kielcach oraz Gnojnie (pow. buskim); pień drzewa w Bolesicach (pow. jędrzejowski); wiązanka nagrobna na cmentarzu w Kielcach;pojemnik na odzież używaną w Ostrowcu Świętokrzyskim; w 15 przypadkach paliły się również śmietniki lub śmieci; a w 7 przypadkach ogniem zajęła się trawa.

Strażacy z województwa świętokrzyskiego interweniowali również przy miejscowych zagrożeniach, likwidując ich skutki w: Pińczowie, Końskich i Starochęcinach (pow. kielecki) – wypadki/kolizje drogowe; Sandomierzu, Końskich i Marcinkowie (pow. starachowicki) – 3 razy wykonano sorpcję plam substancji ropopochodnych na jezdni; Sandomierzu, Końskich i Kunowie (pow. ostrowiecki) – 3 razy udzielono pomocy innym służbom w otwarciu mieszkania; Skarżysku Kamiennej – uwolniono ptaki zaplątane w przewody; Kielcach – 3 interwencje związane z podejrzeniem obecności tlenku węgla CO oraz 1 związana z wyczuwalnym zapachem spalenizny na klatce w budynku mieszkalnym. Ponadto usunięto nadłamane konary drzew, które zagrażały użytkownikom drogi gminnej.

W tym szczególnym okresie jednostki ochrony przeciwpożarowej zabezpieczały imprezę masową, która miała miejsce na kieleckim rynku, pt. „Sylwester pod gwiazdami”.

Ze względu na przypadki ognisk zjadliwej grypy ptaków, strażacy kontynuowali nasączanie i dozór mat dezynfekcyjnych w powiecie kazimierskim i pińczowskim w celu zabezpieczenia przed dalszym rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy.

Opracowanie: mł. kpt. Agnieszka Kunys,KW PSP Kielce
Zdjęcia:archiwum KW PSP w Kielcach, KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim, KP PSP w Opatowie.

Dodał:Adam Zaborowski

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 19.04.2018r. Skarżysko - kam, około godz. 18:40 doszło do wypadku z udziałem 2 samochodów osobowych ( Seat Ibiza i Toyota Avensis). Samochodami podróżowało 5 osób ( 3 mężczyźni w Toyocie oraz kobieta z dzieckiem w Seacie). Jednemu z mężczyzn strażacy udzielili KPP i przekazali ZRM. W akcji ratowniczej brało udział 2 zastępy straży pożarnej oraz inne służby. * 18.04.2018r. Busko - Zdrój ul.Leszka Marcińca. Około godziny 12 :10 doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Strażacy ewakuowali trzy osoby z pojazdów, następnie przekazali poszkodowanych Pogotowiu Ratunkowemu. Osoby te zostały przewiezione do szpitala. W działaniach ratowniczych udział brały 4 zastępy Straży Pożarnej. 17.04.2018 r. Starachowice. Do KP PSP w Starachowicach wpłynęło zgłoszenie o osobie znajdującej się w studni na prywatnej posesji. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w studni znajduje się mężczyzna a obecny lekarz na miejscu wcześniej stwierdził zgon poszkodowanego. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następnie na prośbę prokuratury wydobyciu ciała mężczyzny przy pomocy sprzętu wysokościowego . W działaniach ratowniczych udział brały 2 zastępy Straży Pożarnej. Dalsze czynności prowadzi KPP w Starachowicach. * 16.04.2018r. Mąchocice Kapitulne. Na łuku drogi doszło do zderzenia samochodu osobowego Opel Astra i samochodu dostawczego. Jedna osoba ranna uwięziona w sam osobowym, wydobyta przez JOP i przekazana ZRM po czym została zabrana do szpitala. W akcji ratowniczej brało udział 5 zastępów straży pożarnej oraz inne służby. * * * *