31 grudnia 2016r. i 1 stycznia 2017r.siły i środki jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu województwa świętokrzyskiego interweniowały61 razy, w tym 38 razy przy gaszeniu pożarów oraz 23 razy przy likwidacji miejscowych zagrożeń.

W miejscowości Bałtów (pow. ostrowiecki) doszło do pożaru budynku gospodarczego. W wyniku pożaru na szczęście nikt nie ucierpiał.W akcji gaśniczej udział brało 10 zastępów straży pożarnej. Pożary miały miejsce również w: Wólce Plebańskiej (pow. Konecki) – paliła się kotłownia w budynku; Balbinowie (pow. opatowski) – pożar samochodu ciężarowego; Marcinkowicach (pow. opatowski), Skarżysku Kamiennej i Lipowicy (pow. kielecki) – 3 pożary sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych; Cisowie (pow. kielecki) – zapaliło się siano składowane na strychu budynku mieszkalnego; Sitkówce (pow. kielecki) – zapłonowi uległa siarka przewożona w wagonie kolejowym; Grzymałkowie (pow. kielecki) – paliła się stodoła; Starachowicach – palił się sprzęt komputerowy w mieszkaniu; Skarżysku Kamiennej – pożar przewodów elektrycznych w mieszkaniu bloku wielorodzinnego. Doszło także do wielu pożarów, których przyczyną mogło być nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi: w 2 przypadkach paliły się tuje na posesjach prywatnych w Kielcach oraz Gnojnie (pow. buskim); pień drzewa w Bolesicach (pow. jędrzejowski); wiązanka nagrobna na cmentarzu w Kielcach;pojemnik na odzież używaną w Ostrowcu Świętokrzyskim; w 15 przypadkach paliły się również śmietniki lub śmieci; a w 7 przypadkach ogniem zajęła się trawa.

Strażacy z województwa świętokrzyskiego interweniowali również przy miejscowych zagrożeniach, likwidując ich skutki w: Pińczowie, Końskich i Starochęcinach (pow. kielecki) – wypadki/kolizje drogowe; Sandomierzu, Końskich i Marcinkowie (pow. starachowicki) – 3 razy wykonano sorpcję plam substancji ropopochodnych na jezdni; Sandomierzu, Końskich i Kunowie (pow. ostrowiecki) – 3 razy udzielono pomocy innym służbom w otwarciu mieszkania; Skarżysku Kamiennej – uwolniono ptaki zaplątane w przewody; Kielcach – 3 interwencje związane z podejrzeniem obecności tlenku węgla CO oraz 1 związana z wyczuwalnym zapachem spalenizny na klatce w budynku mieszkalnym. Ponadto usunięto nadłamane konary drzew, które zagrażały użytkownikom drogi gminnej.

W tym szczególnym okresie jednostki ochrony przeciwpożarowej zabezpieczały imprezę masową, która miała miejsce na kieleckim rynku, pt. „Sylwester pod gwiazdami”.

Ze względu na przypadki ognisk zjadliwej grypy ptaków, strażacy kontynuowali nasączanie i dozór mat dezynfekcyjnych w powiecie kazimierskim i pińczowskim w celu zabezpieczenia przed dalszym rozprzestrzenianiem się ptasiej grypy.

Opracowanie: mł. kpt. Agnieszka Kunys,KW PSP Kielce
Zdjęcia:archiwum KW PSP w Kielcach, KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim, KP PSP w Opatowie.

Dodał:Adam Zaborowski

siedziba

Komenda Wojewódzka

Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

ul.Sandomierska 81, 25-324 Kielce

Telefon kontaktowy

fax. 41 36 53 203

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

\kgg8q018up\SkrytkaESP

* 15.07.2018. Zawidza pow. sandomierski. Około godz. 10:30 samochód osobowy na łuku jezdni wypadł z drogi przewracając się na lewy bok. Samochodem podróżowało 3 osoby. Dwie były pod opieką Pogotowia Ratunkowego. Trzecią osobę poszkodowaną, strażacy po stabilizacji pojazdu , wydobyli przy pomocy hydraulicznego sprzętu do ratownictwa drogowego. Wszystkie trzy osoby zostały zabrane do szpitala. W działaniach brały udział 4 zastępy Straży Pożarnej.14.07.2018 r. Olszownica pow. opatowski, DK nr 74. Około godz. 14 doszło do wypadku samochodu osobowego Toyota Avensis, którym podróżowało 5 osób ( w tym troje dzieci). Pojazd zjechał do rowu i uderzył w przepust. Działania przybyłych zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wydobyciu jednej z poszkodowanych osób z pojazdu i przekazaniu jej przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Pozostałe 4 osoby również zostały zabrane na obserwację do szpitala. 13.07.2018 r. Kielce. ul. Łódzka o godz. 13.20 doszło do wypadku dwóch samochodów osobowych marki Dacia Logan i Opel Vectra. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy, którzy samodzielnie opuścili pojazdy. Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu KPP kierowcy Opla, odłączeniu zasilania w pojazdach oraz neutralizacji powstałych wycieków. Po zakończeniu działań zastępy wróciły do koszar. * *